Wpis z mikrobloga

Na końcu jest ładnie napisany dowód twierdzenia Cantora-Bernstaina. No i ogólnie kilka pięknych twierdzeń o zbiorach nieskończonych,
@chrzandofrytek: Co do sportu, nie każdy matematyk jest olimpijczykiem i nie każdy olimpijczyk jest matematykiem - jedni walczą o powiedzmy poprawienie nieco oszacowania na resztę w jakimś wzorze (czyli są zawodnikami), a inni wymyślają pojęcia które pozwalają zaatakować jakiś problem (czyli są trenerami).
@chrzandofrytek: Jako przykład obu stron medalu możesz wziąć Grothendiecka i Erdösa - Grothendieck opracował niesamowity aparat pojęciowy aparat dla geometrii algebraicznej, a Erdös rozwiązywał prosto formułowalne problemy w bardzo elementarny sposób (co nie znaczy, że prosty).
@kyaroru: Kiedyś miałem taką książkę z olimpiady i znalazłem rozwiązanie do pierwszego zadania, ale później nic już nie umiałem rozwiązać. W sumie lepiej chyba zajmę się czymś pożytecznym. dx
@chrzandofrytek: Nie słyszałem jeszcze o olimpijczyku, który by narzekał na swoje życie w innej kategorii niż czy lecieć do Paryża czy Sztokholmu bo w oba miejsca zapraszają, także pożyteczność jest rzeczą względną;)