Wpis z mikrobloga

Sport.pl wrzuciło wywiad z Leszkiem Cichym, kilka informacji na temat akcji ratunkowej których jeszcze nie widziałem.

Jak może wyglądać akcja ratunkowa?

Na dzisiejszą noc i sobotę zapowiadane są tam opady śniegu. To zła informacja, bo akcja ratunkowa będzie znacznie utrudniona. Przy braku widoczności, opadzie śniegu i silnym wietrze, helikopter może w ogóle nie wystartować lub wznieść się na bardzo małą wysokość. Myślę, że najwyżej do 6000 m może zwieść trójkę wspinaczy, a do 6500 m może dwóch następnych. Więc tak czy owak będzie to wymagało podejścia. Do tego trzeba będzie znaleźć Tomka. Mam nadzieję, że Elisabeth zapisała jego pozycję w GPS. Wtedy nawet przy braku widoczności byłoby stosunkowo łatwo go znaleźć.


„Co najmniej czterech z nas leci pod Nanga Parbat. Denis i ja na lekko ruszamy jak najszybciej, jak najwyżej. Pozostali na ciężko zabezpieczają tyły. Trzymajcie kciuki za nas wszystkich i pogodę” – napisał na Facebooku Adam Bielecki.

Odległość między K2 a Nanga Parbat to prawie 200 km. Zakładając optymistyczne prognozy to najpierw helikopter z ekipą z K2 poleci na lodowiec Baltoro, gdzie znajduje się pakistańska baza wojskowa. Tam zatankuje paliwo. Później doleci do Dasu, małego miasteczka, gdzie znów dotankuje. Być może śmigłowiec podleci z czwórką naszych himalaistów na tyle, ile będzie mógł. Wysadzi naszą dwójkę na ciężko ze sprzętem. Kolejną dwójkę z Adamem Bieleckim i Denisem Urubko wyniesie maksymalnie wysoko. Helikopter nie będzie mógł się tam zatrzymać, więc zawiśnie tuż nad śniegiem i obaj zawodnicy wyskoczą, a śmigłowiec natychmiast ruszy w dół.


#k2dlapolakow #himalaizm #gory #nangaparbat #wspinaczka
  • 8
@KaznodziejaNowejEry:

Nie sądzę, że nie jest czymś ryzykownym, ale w porównaniu do tego co czeka ich dalej to prawie nic. Jeśli pozwolą skakać to raczej bez ryzyka. Oni znają tę górę, to nie są tylko skały.
Z resztą to i tak wszystko zależy od wiatru, a ma wiać w ch..
Jeśli Tomek wykopał jamę i nie padnie od płuc to jest szansa.
Ale niestety źle to wygląda.

No i co z