Wpis z mikrobloga

Mircy mam problem z instalacją elektryczną w mieszkaniu w bloku budowanym w latach 80.
Do kuchni i do łazienki mam dwa oddzielne obwody a kable wyglądają jak na zdjeciu.
Problem polega na tym że pomiędzy żyłą ochronną (ta żyła bez izolacji) a przewodem neutralnym mam napięcie ok 100V.
Napięcie pomiędzy L i N to normalne 230V.
Gdzie szukać usterki? Czy to może być skutek przewierconego kabla w ścianie?
Układ sieci to TNC.
#elektryka
Pobierz Dax13 - Mircy mam problem z instalacją elektryczną w mieszkaniu w bloku budowanym w l...
źródło: comment_J0b4FpIJ7WE4h6fVfNc1O03k6MxYHELu.jpg
  • 20
@Dax13: Przewody widzę ktoś z UK przywiózł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mi to wygląda na niepodłączony nigdzie od strony zasilania PE. Pewnie jakieś urządzenie z filtrem na zasilaniu (np. komputer, pralka) wprowadza na przewód ochronny połowę napięcia zasilania. Trzeba by zerknąć do rozdzielnicy czy te przewody są przyłączone tam gdzie trzeba.
@Dax13: odłącz to coś bez izolacji od gniazdka i zaizoluj( ͡° ͜ʖ ͡°). Masz tak we wszystkich gniazdkach?? Przewiercenie przewodu w ścianie raczej nie wchodzi w grę.
@Dax13: odkręć ten przewód jak pisałem i go zaizoluj, może kiedyś się przyda jak w bloku wymienią Wam instalację. Więcej krzywdy niż pożytku z takiego podłączenia "drutów"( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tfuj_pszyjaciel: no może, ale sąsiad zrobi zwarcie do przewodu N i na obudowie urządzenia w łazience pojawi się 230V, a urządzenie zacznie działać na 400V, wywalać ten przewód przy sieci TNC( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Dax13 multimetr i jakies urzadzenia z filtrami pewnie. Jakbys mial woltomierz ze wskazówka to by bylo wiadomo czy to blad pomiaru czy coś innego. Mozna podpiac zarowke led taka na 230 jak zaswieci lekko to cos tam masz nie tak. Tylko miedzy PE a N