Wpis z mikrobloga

Mircy Przedsiębiorcy! Szybkie pytanie: mam własną działalność gospodarczą i nie jestem płatnikiem VAT. Doszły mnie słuchy, że mimo to muszę się zarejestrować w EU VAT i uzyskać ten nr płatnika EU by kupować oraz wystawiać faktury za granicę? Z drugiej strony słyszę, że nie trzeba jeżeli nie jestem płatnikiem VAT i tak też robiłem do tej pory: po prostu otrzymywałem faktury (za usługi z zagranicy) z VATem w wysokości odpowiedniej dla danego kraju, z którego była sprzedawana i całość wrzucałem w koszt. Z kolei dla swoich klientów wystawiałem faktury zwyczajnie bez VATu. Z góry dziękuję!

#firma #podatki #prawo
  • 4
@Cinerin: VAT UE to nie to samo co VAT. Możesz być VAT-UE nie będąc jednocześnie płatnikiem VAT w Polsce. Jeśli utrzymujesz relacje biznesowe z partnerami z EU (wystawianie/otrzymywanie faktur), powinieneś zarejestrować się do VAT-UE.
@fspl2: Dokładnie o tę kwestię mi chodzi. Nie chcę przechodzić na VAT, ale jednocześnie chcę robić wszystko zgodnie z prawem. Czyli faktycznie MUSZĘ się zarejestrować w VAT-EU jeżeli chcesz kupować rzeczy z krajów EU lub wystawiać faktury osobom/firmom z krajów członkowskich? :/