Wpis z mikrobloga

#budownictwo #konstrukcje
Elo Mirki,
projektował ktoś kiedyś lub widział, słyszał o tym jak może wyglądać połączenie poziomej belki stalowej z liną/cięgnem/kablem? Oczywiście takie by cięgna współpracowały w przenoszeniu obciążeń. Westcoast Building w Vancouver w Kanadzie (inaczej The Qube) wykorzystuje taką technologię ale nie mogę się doszukać zdjęć lub opisu jak połaczyli belki stropowe z cięgnami.
  • 14
  • Odpowiedz
@YodaMonster: jezeli musi byc to lina i obciazenia sa duze to moze cos podobnego do blokow kotwiacych konstrukcji zelbetowych sprezonych w schemacie dzialania? Przy malych obciazeniach moznaby sie pokusic o scisniecie liny z uzyciem blachy i srub sprezanych?
Jedyne podwieszane polaczenia mi znane to z pretow, ktore sa gwintowane na koncu, nakretka, podkladka, spoina i kawalek katownika lub rury okraglej w zaleznosci do czego trzeba to zlapac.
  • Odpowiedz
@YodaMonster: Co do skręcania śrubami sprężonymi. Czy dospawanie do dwuteownika (belki) czołowo blachy, dalej umieszczenie liny stycznie do tej blachy i za liną drugiej blachy skręconej śrubami do tej pierwszej tak by dwie blachy trzymały linę ma sens? Ewentualnie zamiast drugiej blachy jakiś profil bardziej łukowy na drugą blachę.
  • Odpowiedz
Czy dospawanie do dwuteownika (belki) czołowo blachy, dalej umieszczenie liny stycznie do tej blachy i za liną drugiej blachy skręconej śrubami do tej pierwszej tak by dwie blachy trzymały linę ma sens? Zagwarantujesz, że taka konstrukcja ka skutek mikrokorozji, korozji zmęczeniowej takie roziwązanie wytrzyma? Jak chcesz zabezpieczyć przestrzeń między płytami przed czynnikami zewnętrznymi?


@YodaMonster: A kto ci da atest na takie rozwiązanie? Jeżeli wystarczy mały przekrój liny to wystarczy zastosować zakotwienia
  • Odpowiedz