Wpis z mikrobloga

Ja wiem, że teraz jest jakaś mityczna nocna, ale po prostu muszę się pochwalić. Mam ThinkPada X200s, ostatnio postanowiłem przejść z dość archaicznego już Ubuntu 16.10 na QubesOS (to taki Xen na desktopa). System jest po prostu świetny, ale jedno out-of-the-box po prostu #!$%@?ło... akceleracja graficzna Intela działa tylko w dom0, co łopatologicznie oznacza, że efekty pulpitu możesz włączyć, ale czegokolwiek powyżej 320x240 powyżej 5FPS nie odtworzysz... no jak można #!$%@? żyć bez małego odcinka "Detektywów" rano? Kombinowałem, kombinowałem i jest wygryw! Postawiłem sieć w dom0 (normalnie jest wyizolowana), zainstalowałem tam LXC, i postawiłem Debiana w kontenerze (czyli izolacja jest, nie wypaczamy idei systemu), na którego przekierowałem odpowiednie katalogi w /dev aby udostępnić VAAPI do sprzętowego dekodowania VLC, Chrome'owi i Kodiemu, potem pogrzebałem wszystko ładnie zintegrowałem z powłoką, dodałem kilka skrótów klawiaturowych do obsługi schowka w dom0, postawiłem NFS na dom0 aby nie robić narzutu na I/O trzymając dane w loop'ach, i jestem już przekonany - po drobnym szlifie jest to najlepszy system operacyjny, jaki kiedykolwiek powstał.

Nie mówiąc już o tym, że ThinkPad po porządnym wyczyszczeniu izopropanolem i wymianie klawiatury prezentuje się po prostu zjawiskowo, nie to co makbóki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na dowód mały screenshocik w załączeniu.

#invisiblethings #qubesos #rutkowska #xen #linux #systemyoperacyjne #thinkpad #thinkpady #windows #wirtualizacja #linux #unix #wygryw #lxc #wolneoprogramowanie #detektywi #wincyjtagow #meltdown #spectre #wirtualizacjisienieboimy #programowanie #it #zrzutyekranu #intel #macbook #apple #007
s.....t - Ja wiem, że teraz jest jakaś mityczna nocna, ale po prostu muszę się pochwa...

źródło: comment_999vhnTN9p7oCJQGQKGZ6lorsKot9Q8T.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@szy_mat: i za to kocham Linuksy. Zainstalowałem sobie Ubuntu Server w wersji LTS. Chciałem się pobawić Landscape. No I #!$%@?. Nie można zainstalować bo potrzebuje czegoś. Próbuję to coś zainstalować, to wywalą kolejne błędy że czegos tam potrzebuje. Przy 5 stopniu piekła odpuściłem (>)
  • Odpowiedz
@szy_mat: każdy ma co lubi. Ja swoje nagrzebać się w komputerach nagrzebałem. Teraz ma po prostu działać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poza tym zajmując się grafiką czy wideo Linux może wywołać u mnie tylko uśmieszek. No i czasem jakąś gierkę odpalę bo i tak już głównie konsola ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
czegokolwiek powyżej 320x240 powyżej 5FPS nie odtworzysz.


@szy_mat: Nie rozumiem. Na Dellu z 2014, który ma procesor i5-4310M oglądam Youtube w FullHD w qube "personal". 60fps nie działa, wtedy klatkuje, ale nie próbowałem przez SMPlayer, jak radzili na forum.

Dom0 według założeń twórców ma mieć bezpośredni i wyłączny dostęp jedynie do urządzeń wejściowych (myszka, klawiatura) oraz wyjścia wideo. Powyższe zasoby ma dzielić z VM (qube) tylko przez interfejs stworzony przez
  • Odpowiedz
@r_sz01: Być może masz procesor z jakąś akceleracją dekodowania... mój to skromny SL9300 (nawet AES-NI nie ma, dobrze że chociaż VT-x jest) bez grafiki onboard, a grafika akcelerację udostępnia jako /dev/dri, do czego ma dostęp tylko dom0. Podsumowując, jedyna znacząca rzecz, którą zrobiłem to doinstalowałem LXC i jeden "lekki qube" nie z użyciem Xena, a LXC jako silnika, co dało możliwośc przekierowania do niego /dev/dri. Sieć z dom0 i NFSa
  • Odpowiedz