Wpis z mikrobloga

Ja wiem, że teraz jest jakaś mityczna nocna, ale po prostu muszę się pochwalić. Mam ThinkPada X200s, ostatnio postanowiłem przejść z dość archaicznego już Ubuntu 16.10 na QubesOS (to taki Xen na desktopa). System jest po prostu świetny, ale jedno out-of-the-box po prostu #!$%@?ło... akceleracja graficzna Intela działa tylko w dom0, co łopatologicznie oznacza, że efekty pulpitu możesz włączyć, ale czegokolwiek powyżej 320x240 powyżej 5FPS nie odtworzysz... no jak można #!$%@? żyć bez małego odcinka "Detektywów" rano? Kombinowałem, kombinowałem i jest wygryw! Postawiłem sieć w dom0 (normalnie jest wyizolowana), zainstalowałem tam LXC, i postawiłem Debiana w kontenerze (czyli izolacja jest, nie wypaczamy idei systemu), na którego przekierowałem odpowiednie katalogi w /dev aby udostępnić VAAPI do sprzętowego dekodowania VLC, Chrome'owi i Kodiemu, potem pogrzebałem wszystko ładnie zintegrowałem z powłoką, dodałem kilka skrótów klawiaturowych do obsługi schowka w dom0, postawiłem NFS na dom0 aby nie robić narzutu na I/O trzymając dane w loop'ach, i jestem już przekonany - po drobnym szlifie jest to najlepszy system operacyjny, jaki kiedykolwiek powstał.

Nie mówiąc już o tym, że ThinkPad po porządnym wyczyszczeniu izopropanolem i wymianie klawiatury prezentuje się po prostu zjawiskowo, nie to co makbóki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na dowód mały screenshocik w załączeniu.

#invisiblethings #qubesos #rutkowska #xen #linux #systemyoperacyjne #thinkpad #thinkpady #windows #wirtualizacja #linux #unix #wygryw #lxc #wolneoprogramowanie #detektywi #wincyjtagow #meltdown #spectre #wirtualizacjisienieboimy #programowanie #it #zrzutyekranu #intel #macbook #apple #007
s.....t - Ja wiem, że teraz jest jakaś mityczna nocna, ale po prostu muszę się pochwa...

źródło: comment_999vhnTN9p7oCJQGQKGZ6lorsKot9Q8T.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@r_sz01: Może też VT-d coś daje w kwestii dekodowania, niestety ja VT-d nie mam. Temat jest ciekawy i warto go przeanalizować, u mnie rezultat jest po prostu taki, że bez dostępu do /dev/dri jest jedna wielka kaszana w kwestii odtwarzania czegokolwiek.
  • Odpowiedz
@szy_mat: czy w takim razie ten system jest tym, czego potrzebujesz? Może zastanów się gdzie na osi wydajność-izolacja jest rozwiązanie, które możesz i chcesz zastosować na tym sprzęcie? Masz do wyboru chroot, kontenery, parawirtualizację i pełną wirtualizację. Wybrałeś pełną wirtualizację z maksymalną izolacją kosztem wydajności, ale może wystarczy parawirualizacja albo lxc na czystym linuksie?
  • Odpowiedz
@r_sz01: YT działa jeszcze znośnie u mnie w 720p w personal (używają prostego obliczeniowo kodeka WebM bodajże?), ale już dekodowanie MPEG4 .mkv (VLC, Totem, Kodi czy cokolwiek innego) nawet SD to katastrofa.
  • Odpowiedz
@szy_mat: qubes 4.0 rezygnuje z parawirtualizacji na rzecz pełnej wirtualizacji. 3.2 będzie miał wsparcie tylko przez rok po wydaniu 4.0, gdzie obecnie dostępny jest już 4.0-rc3. Przy HVM będziesz miał dużo większy narzut na wydajność. Przemyśl może, czy warto rozwjać pomysł, który wdrożyłeś.
  • Odpowiedz
@szy_mat: miałem na myśli raczej to, co napisał @lirycznywujek.
Zrób porządną analizę:
-do czego chcesz używać kompa,
-na jakie zagrożenia możesz być narażony i z jakim prawdopodobieństwem,
-jaki będzie wpływ każdego ryzyka i czy "koszt" przeciwdziałania nie będzie wyższy niż "koszt" wystąpienia danego zagrożenia.
Dopiero po uczciwym przejściu powyższych etapów wybierz rozwiązanie, które jest najlepsze dla Ciebie.
Tutaj masz samochód dostawczy, chociaż nie transportujesz towaru i próbujesz wjeżdżać
  • Odpowiedz
@szy_mat: samo VT-d nie wystarczy, musiał byś całą kartę graficzna do DomU przekazać (pozbyć się grafiki z Dom0) bo twoj GPU nie wspiera SRIOV
  • Odpowiedz