Wpis z mikrobloga

Router dla firmy:
Internet 600/60
Komputerów podłączonych 7-10.
Od routera i tak idzie switch więc dużo porów nie musi mieć.
Dobrze żeby miał wifi ale nie musi mieć jakiegoś super.
Wymagany OpenVpn.

Teraz pytanie warto inwestować w jakieś droższe rzeczy?
W okolicach 300-500 zł?
Czy brać coś najtańszego?

W jakiś artykule polecali coś takiego Klik
ale jedynie routery które kupowałem to takie do domu i nie wiem czy jest sens.
#siecikomputerowe #sieci #komputery #pcmasterrace #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 25
@carving85: to brałbym wspomniany RB750Gr3 plus coś w roli AP (np. cAP Lite), po kablu powinno być szybsze od tego co zalinkowałeś i tańsze jednocześnie. był jeszcze Ubiquiti edgerouter z SFP ale droższy.
@carving85: tu się nie wypowiem, nie miałem capa w rękach.

z tego co rozumiem wifi to raczej plus niż mus - jak szukałem dla siebie to nie znalazłem czegoś co odpowiadałoby wydajnością Gr3 w porównywalnej cenie jednocześnie mając wifi.
@b0rn2frag: no wszystkie kompy idą po kablu. Po wifi to najwyżej nasze telefony lub jak ktoś na lapku chce sprawdzić. Więc niczego super nie potrzebujemy byleby z zasięg jakoś tam na 20-30m dał rade i będzie super.
@carving85: tak jak koledzy. Polecam mikrotika. Ale 750gr3 na 600/60 to nieporozumienie :-) Nie będziesz w stanie osiągnąć takiej przepływności jeśli dodasz cokolwiek do firewalla. CCR1009 to minimum imho. Do tego jakiś access point od mt, ostatnio wyszły metale z ac i karta 1w :-) chyba ze masz większa powierzchnie do pokrycia do imho lepiej unifi.
@carving85: teraz dopiero widzę ze wifi niewymagane. Ogólnie mam tego sprzętu jakieś 400 sztuk na sieci, w routingu z vpls i innymi bajerami. Chcesz jakoś kształtować ruch dodatkowo? Z mt jest taki problem, ze jeśli masz tylko nat bez żadnych vpn, kolejek itp to dużo rzeczy jest offloadowanych na sprzęt. Ale jeśli dodasz chociażby jedna kolejkę albo zapniesz tunel (i w firewallu będzie z automatu zmiana mss), to offloading przestaje działać