Wpis z mikrobloga

NaTemat jak zwykle w formie.

Największe zarzuty to chrzest w obecnym obrządku i "Zdrowaś Maryjo", która to modlitwa według "internautów" powstała 200 lat po czasach z serialu, co jest oczywistym debilizmem kompromitującym ten szmatławiec, bo modlitwa ta powstała w Europie w czasie epidemii dżumy, czyli dokładnie w czasach akcji serialu, a pierwszy jej tekst po polsku pochodzi z 1412 roku.

Tak to jest jak chce się uprawiać propagandę i powtarza zarzuty bez ich sprawdzenia.

Mogli chociaż Wikipedię przejrzeć, ale wybrano kompromitację.

http://natemat.pl/226435,korona-krolow-jest-tak-zla-jak-wszyscy-sie-spodziewali-festiwal-drwin-z-nowej-superprodukcji
#heheszki #bekazlewactwa #rakcontent #koronakrolow #seriale #lewackalogika
źródło: comment_45HvBIH7mJb3LEAiHqJcp2QRHo2CP9qS.jpg
  • 41
po prostu spisali tweety użytkowników.


@PafnucyMaj: jeśli po durnym tweecie piszesz: "Oczywiście to nie była jedyna wtopa na tle historycznym" to znaczy, że go popierasz i się z nim zgadzasz.

Artykuł jest o reakcjach ludzi, nie jest to recenzja tego serialu.


Przeczytaj najpierw ten artykuł trollu, zamiast się kompromitować jak parówy z NaTemat. Przecież doskonale widać, że nawet do niego nie zajrzałeś. Ech...

Niektóre z tych profili na twiterze to prawaki,
"Zdrowaś Maryjo", która to modlitwa według "internautów" powstała 200 lat po czasach z serialu, co jest oczywistym debilizmem kompromitującym ten szmatławiec, bo modlitwa ta powstała w Europie w czasie epidemii dżumy, czyli dokładnie w czasach akcji serialu, a pierwszy jej tekst po polsku pochodzi z 1412 roku.


@Lawrence_z_Arabii: Już to tłumaczyłem w innym wpisie. Modlitwa w obecnie znanej formie pochodzi z końca XV wieku. Polskie teksty z początku XV wieku obejmują
rozumiesz, że czym innym jest napisanie, że w serialu powinna być inna wersja modlitwy, a czym innym, że w czasie akcji tego serialu wcale tej modlitwy nie było?

Oni zwyczajnie napisali kłamstwo.


@Lawrence_z_Arabii: Kłamstwem zarzucasz innym kłamstwo. Które zweryfikowałem w 5 sekund. Dlaczego?

Rzecz w tym, że z fragmentem modlitwy, który powstał długo po czasie, kiedy rozgrywa się akcja serialu.
@Lawrence_z_Arabii: Rozumiesz co to jest FRAGMENT? Nie ma to jak wypominać komuś kompromitacje nie umiejąc czytać ze zrozumieniem xD

#koronakrolow zaczęła się od fragmentu modlitwy "Zdrowaś Maryjo", który powstał prawie 200 lat później niż wydarzenia z serialu...


Było po łacinie, ale z końcowym fragmentem który powstał na pewno po wielkiej epidemii dżumy, a "oficjalnie" dodano go do modlitwy po soborze trydenckim.
Akcja serialu to końcówka rządów Władka, czyli okolice 1330, a wielka epidemia dżumy wybuchła ponad dekadę po jego śmierci.

Tyle, że dżuma była wcześniej niż czasy w których toczy się akcja serialu, zatem i "Zdrowaś Maryjo" napisano wcześniej.


@Lawrence_z_Arabii: @jaqqu7: Łokietek zmarł w 1333 roku, a dżuma zaczęła rozprzestrzeniać się od Chin do Europy ok. 1350 roku. Do Europy dotarła najwcześniej w 1347 roku, tak więc oczywiście masz rację. O
@wolodia: jak modlitwa Ave Maria mogła powstać dwieście lat po serialu, gdy ostatnia jej cześć powstała w czasie epidemii dżumy, która miała miejsce dokładnie 22 lata po akcji serialu, a dwie pierwsze części to po prostu cytat z Biblii?

To, że fragment różni się od wersji wcześniej niewiele zmienia, ta modlitwa już była i była częścią modlitwy różańcowej.
jak modlitwa Ave Maria mogła powstać dwieście lat po serialu, gdy ostatnia jej cześć powstała w czasie epidemii dżumy, która miała miejsce dokładnie 22 lata po akcji serialu


@Lawrence_z_Arabii:

Rzecz w tym, że z fragmentem modlitwy, który powstał długo po czasie, kiedy rozgrywa się akcja serialu.


Także przytoczony tweet Szymona Teżewskiego mówi o "fragmencie modlitwy". Nie dajesz sobie wytłumaczyć, że nakręciłeś aferę z niczego.

a dwie pierwsze części to po
Rozumiesz co to jest FRAGMENT? Nie ma to jak wypominać komuś kompromitacje nie umiejąc czytać ze zrozumieniem xD


@buttbuddy: Rozumiem, dzieciaczku, rozumiem, ale ten fragment, to element Zwiastowania który jest w Biblii, bo serial zaczyna się od biblijnych słów Anioła Gabriela.

Ale oczywiście ty i @wolodia nawet nie ogladaliście tego serialu i myślicie, że serial zaczyna się od końcówki modlitwy, choć tam jest cała modlitwa po łacinie.
Także przytoczony tweet Szymona Teżewskiego mówi o "fragmencie modlitwy". Nie dajesz sobie wytłumaczyć, że nakręciłeś aferę z niczego


@wolodia: tekst tego pana sugeruje, że jest tam ostatni fragment tej modlitwy, a jest tam ona w całości. Jeśli ja robię aferę z niczego, to oni tym bardziej.

Dokładnie na tym polega zarzut w stronę scenarzystów i byłoby miło, gdybyś sam to sprawdził zanim zarzucisz komuś kłamstwa, bo trochę słabo że ja Ci
Zarzut polega na tym, że twierdzi się iż oni wrzucili na sam początek serialu niehistoryczy fragment modlitwy, choć jest tam cała modlitwa, z dodanym później jednym fragmentem.


@Lawrence_z_Arabii: I jest na początku serialu modlitwa, w tym niehistoryczny fragment tejże modlitwy. Tyle i aż tyle.

Nie chce mi się już kontynuować dłużej tej dyskusji, odniosę się tylko do tego:

Jeśli ja robię aferę z niczego, to oni tym bardziej.


Nie, Ty zarzuciłeś
Chrzest w obecnej formie rytu jak obronisz? Na przykład typowo posoborową formułkę "aby żyć w wolności dzieci bożych"?


@marc1027: napiszę replikę naukową w obronie pracy historycznej pt. "Korona Królów".

A nie, przecież to zwykły serial rozrywkowy. Aż dziw, że nikt się nie czepia szat z tekstyliów i plastikowych klejnotów.
@wolodia: Jesteś w błędzie. Opisujesz tylko największą epidemię dżumy w XIV, tę z "Dekameronu" Boccaccia (1347-51), która zabiła ok. 1/3 mieszkańców Europy. Początek XIV stulecia był naznaczony kilkoma innymi pandemiami chorób zakaźnych. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić kiedy powstało "Pozdrowienie Anielskie". Twórcom serialu można byłoby zarzucić głupotę, jakby pokazali Mieszka z Dobrawą odmawiających "Zdrowaśki".
Co do serialu. Jest to produkcja niskobudżetowa, kręcona na szybko. Nie ma co tego zestawiać z arcydziełami kinematografii(
Opisujesz tylko największą epidemię dżumy w XIV, tę z "Dekameronu" Boccaccia (1347-51), która zabiła ok. 1/3 mieszkańców Europy. Początek XIV stulecia był naznaczony kilkoma innymi pandemiami chorób zakaźnych.


@Bij00u: Jesteś w błędzie. Według pojawiających się informacji w dyskusji, ostatnią część modlitwy sformułowano w trakcie epidemii dżumy, choć nie wiem ile w tym prawdy. Nie tyfusu lub innej choroby zakaźnej.

Skoro jestem w błędzie, to wykaż proszę w których regionach Europy stwierdzono
"Zdrowaś Maryjo"


@Lawrence_z_Arabii: Nie oglądałem jeszcze, ale pierwsze co pomyślałem, to zarzut, że po polsku się modliła. Tak, to by było nagięcie. Ale jak czytam modliła się po łacinie? To w czym problem konkretnie? To mniej więcej ten czas. Zresztą każdy kto zna historię to wie, że dokładne datowanie takich rzeczy jest trudne, bo nawet zanim coś zostało oficjalnie ogłoszone, lub spisane, to mogło być na długo w użyciu. Ba, dotrwać
@FrasierCrane: Mamy mnóstwo zapisów z tego czasu i w żadnym nie ma takiej formy modlitwy, a pierwszy zapis razem z tym fragmentem to dopiero 1495 (tak jak pisał wołodia wyżej). Owszem niewiele później niż serial pojawia się wezwanie typu "Święta Maryjo, módl się za nami grzesznikami", ale NIE jest ono początkowo częścią modlitwy i jest inaczej sformułowane. Taka pełna forma modlitwy jaka była w serialu to kompletny anachronizm.