Wpis z mikrobloga

Trochę o tablicach.

Ogólnie system w przypadku Lublina jest taki, że LU to się nie zmienia.
Pierwszy stanowił same cyfry od LU 00001 do LU 99999 - nie widzieć czego 0 nie uznają i startuje od 1, a nie od 0. Więc nie da się mieć samych 0.
Gdy pula pierwsza się skończyła wszedł drugi z literką na końcu
LU 0001A do LU 9999Y

Litery jakie są dostępne w całej polsce to A,C,E,F,G,H,J,K,L,M,N,P,R,S,T,U,V,X,Y czyli alfabet z pominięciem B,D,I,O,Z
Dotyczy to tych zmiennych, nie dotyczy to liter od miejscosci, rejonu.

I skończenie się liczb powoduje skok literki w górę, czyli po LU 9999A wchodzi LU 0001C

Trzeci system, to dwie literki. Od LU 001AA do LU999YY - obecnie obowiązujący
Zmienia się najpierw jedna literka, potem druga, czyli 999AA następnie 001AC ... 999AY i zmienia się druga, 001CA itd.. Obecnie wychodzi końcówka GL i jak ktoś teraz rejestruje auto się jeszcze załapie, następna będzie GM, do GY i wejdzie HA (przypadnie to w lipcu 2018r)

Jest jeszcze czwarty i piąty system.
Mianowicie LU 0A001 i LU 0AA01
Nie mniej jednak nie ma co sobie zaprzątać tym głowy gdyż wejście kolejnego systemu przypadnie na kwiecień 2032r..

Takie same systemy obowiązują w całej Polsce w większym miastach (dwie literki określające typu LU, KR, DW, WA, GD, CT, PO itd) z tym, że jedne miasta są dalej inne do tyłu. W #krakow mają już 5 system. W #torun 2.
Mniejsza miasta z 3 literkami miejscowości mają to inaczej. Tak samo jest jeszcze inaczej w przypadku tablic dwurzędowych.

W każdym razie można tak się wstrzelić z rejestracją aby pominąć nie chciane literki. Ostatnio w lublinie było GJ, to słabe bo czyta się jak gej.. albo w takie co chcemy.

Coś ciekawszego się trafi ?
Np LU 001JP - gratka dla miłośników Policji.. Autentycznie będzie jeździł po lublinie samochód z rejestracją LU 100JP, ale trafić akurat na liczbę 100 byłoby ciężko gdyby ktoś polował. Natomiast samo JP bez problemu.
LU 001HA, bo ha.
LU 001HH - jak policja, tylko że z drugiej strony
LU 001HK - mi się z terminatorem kojarzy i hunter killers
LU 001KC - tutaj np robicie prezent, dziewczynie, żonie, kochance rejestrujecie jej samochód w danym okresie, wręczacie jej i mówicie że specjalnie wybrałem końcówkę KC, tzn kocham ciebie XD
LU 001LU - bo rozpoczęcie i zakończenie od tych samych liter
LU 001PA - Lupa, albo pa. (PA przypadnie w styczniu 2024r)

Do czego jeszcze ta wiedza jest przypadna.. a chodźby do tego że wiemy kiedy auto było zarejestrowane, co jest przydane w np przypadku ogłoszeń ze sprzedażą auta.

#lublin #ciekawostki #tablicerejestracyjne
  • 27
@haxxx: Też chciałbym to wiedzieć. Z początku myślałem, że może podobieństwo do cytr, jak O i 0, 8 i B, I i 1, ale D i Z mi do tego nie pasują. Tym bardziej, że te z wykluczonych pojawiają się przecież w literach regionu. np CB. albo OOL.
@Marcinnx: Warszawa jest podzielona na dzielnice, gdzie każda ma inną kombinacje. WA to jest Białołęka.
27.12 wydano tablice WA 6200A, więc na samym początku drugiego systemu. Także prędko się nie doczekasz, ale będzie to realne. O ile nie wydarzy się po tylu latach jakaś rewolucja na świecie :P
Do czego jeszcze ta wiedza jest przypadna.. a chodźby do tego że wiemy kiedy auto było zarejestrowane, co jest przydane w np przypadku ogłoszeń ze sprzedażą auta.


@r5678: tak chyba średnio, bo w pewnych przypadkach nie ma konieczności zmiany tablic po zakupie auta.
dlaczego pomijane są BDIOZ?

@r5678:
@haxx Bo są zbyt podobne do innych liter. Robiłem na inżynierke system rozpoznawania tablic na obrazie i to dosyć poważny problem. B łatwo pomylić z 8. D i O z 0, I z 1, Z z 2. Poprostu łatwiej wywalić parę liter niż się męczyć. Poza tym wyobraź sobie sytuację że miałeś stłuczkę i sprawca uciekł i próbujesz zapamiętać jego tablicę - w tym przypadku nie
@r5678: może w małych miastach. W dużych jak najbardziej powszechna. Każde auto u mnie w rodzinie (4 szt.) ma inną rejestrację niż powinno mieć względem miejsca rejestracji.