Wpis z mikrobloga

Mam pewne pytanie odnośnie podstaw elektroniki.
W tym filmie jest mowa o tym, że "im większe napięcie tym większe natężenie - wynika to z prawa Ohma)
W tym filmie z kolei jest mowa o tym, że "w liniach energetycznych którymi płynie prąd zwiększa się napięcie nawet do miliona V aby zmniejszyć natężenie kosztem napięcia"

To jak to w końcu jest, im większe napięcie tym większe natężenie czy mniejsze?
#elektronika #elektryka #energetyka
  • 7
  • Odpowiedz
@UrbanLegend:

1. Im większe napięcie na rezystorze, tym większy prąd przez niego przepłynie, i w efekcie większa moc się na nim odłoży (będzie się bardziej grzał)
  • Odpowiedz
2. W sieciach energetycznych pobór mocy jest stały, i aby dostarczyć moc efektywnie lepiej zastosować niższy prąd i wysokie napięcie niż wysoki prąd i niskie napięcie. Moc jest obliczana ze wzoru P = U * I, a urządzenie które zajmuje się przekształcaniem napięcia nazywamy transformatorem.
  • Odpowiedz
@UrbanLegend: Jedno i drugie prawda, ale odnosi się do innego parametru.
1/ Prawo ohma R=U/I - czyli na konkretnym obciążeniu jeśli zwiększysz napięcie to popłynie większy prąd.
2/Linie przesyłowe - P=U*I - Czyli jeżeli mamy przesłać 1MW mocy to przy napięciu 1V płynął by prąd 1miliona amperów a przy milionie woltów tylko 1 amper - dlatego zwiększa się napięcie linii przesyłowych - chodzi o przekrój przewodu i dopuszczalny prąd dla danego
  • Odpowiedz
@UrbanLegend: a jakbyś chciał sobie zobrazować straty to policz: P = I^2 *R. Czyli straty mocy rosną wraz z kwadratem przesyłanego prądu. Dobrze jest się nauczyć przekształceń wzorów z prawa Ohma, wtedy zaczniesz się orientować dynamicznie ;).
  • Odpowiedz
zgadza się ale jeszcze bym dodał, że linia energetyczna ma długość ileśset kilometrów a więc pojemności i indukcyjności w takiej linii są dość znaczne, przez co lepiej mieć wyższe napięcie

@Kammil: @UrbanLegend:
  • Odpowiedz