Wpis z mikrobloga

@kowalzmetina: To jakiś bida silnik masz chyba skoro odczuwasz klimę przy jeździe. Ja to jedynie odczuwałem w firmowym dokkerze w mega biedzie.

Tryb ECO odłącza klimę całkiem. Jednak ja polecam jeździć w większości czasu na włączonej, brak wilgoci w aucie, nieprzyjemnych zapachów, zaparowanych szyb.
@kowalzmetina: to w sumie może być odczuwalne. Ale nie wiem jak tam klima działa, bo generalnie w niektórych autach (np. mercedesach) w ogóle nie czuje załączania się sprężarki. A w firmowym Iveco kiedy sprężarka się załącza, chwilowo dość mocno spadają obroty, jednak odczuwalne to jest tylko na biegu jałowym.
@rzeznia22: Zależy od auta. W niektórych klima w ogóle się nie włącza poniżej pewnej temperatury.
PS. Klima nie potrafi wprost osuszać powietrza. Dzieje się tak tylko, jeżeli najpierw mocno je schłodzi, a następnie nagrzewnica nagrzeje.
@rzeznia22: sprężarka klimy zawsze wykonuje tę samą pracę (nie licząc dotarcia do temp. roboczej etc) nie zależnie od temperatury. Wynika to z wykorzystanego procesu - sprężenie czynnika podnosi jego temperaturę, natomiast rozprężenie ją obniża. Teraz w uproszczeniu sprężarka pracuje cały czas tak samo utrzymując temperaturę czynnika a za pomocą nawiewu ustalasz jaki udział powietrza ma przejść przez nagrzewnicę a jaki bezpośrednio do kabiny. Jeśli klima ma osuszać powietrze to musi działać
@Tezluar: to nie do konca prawda. Klima domowa tez osusza powietrze mimo, ze nie przechodzi przez nagrzewnice. Chodzi o pojemnosc wodna. Zimne powietrze miesci w sobie mniej wody niz cieple. Tak wiec kiedy obnizysz temperature tak, ze powietrze nie jest w stanie pomiescic w sobie wody ktora mialo to ta zaczyna sie skraplac. Stad woda w klimatyzacji. Stad tez w mieszkaniach woda na oknach - szyba jest zimna i schladza powietrze.
Jeśli klima ma osuszać powietrze to musi działać tak samo jak w letni dzień.


@mortt: Hm, no to jak mam rozumieć fakt, że z włączoną klimą mam wrażenie, że szyby odparowują szybciej to raz, a dwa kiedy wciskam przycisk odmrażania przedniej szyby (nawiew na full z ciepłym powietrzem na szybę czołową) automatycznie załącza się również klima?

Czyli, że jest tak, jak piszę @Tezluar, najpierw schładza to powietrze (przez co ma
@rzeznia22: Chodzi o to, że wraz ze spadkiem temperatury, powietrze może pomieścić mniej wody ale wagowo. Zarówno powietrze 0 stopni jak i 100 stopni może mieć wilgotność 100% i tak samo słabo osuszać. Sęk tkwi w tym, że jeżeli najpierw to powietrze ochłodzisz i skropli się nadmiarowa ilość wody przypadająca danej temperaturze, a następnie podgrzejesz to powietrze może się zrobić ultra suche.
Tak jakbyś niósł wodę w dużej siatce. Przelewając
@rzeznia22: Jeszcze tylko ci dopowiem, że w praktyce klima pomoże nawet bez nagrzewnicy. Jeżeli tylko ochłodzisz powietrze i skropli się nadmiarowa woda to wylatując przez kratkę samo się troszeczkę ogrzeje od szyby i wnętrza, jednocześnie osuszając je. Tylko w mniej efektywny sposób.