Wpis z mikrobloga

Mam nadzieje, że wszystko wiedzące mirabelki i mirki chętnie mi pomogą!

Moja różowa pisze prace magisterską na temat tam jakiś medyczny (pielęgniarstwo), w swojej pracy chce użyć kwestionariusza SF 36 (kwestionariusz dot. badania jakości życia pacjentów).
Od jakiegoś tam koordynatora z jej uczelni uslyszala, ze musi uzyskać pozwolenie z USA (( _)). Ma jej podesłać jakieś namiary, ale koleżanka ją nastraszyla ze "HURR DURR NIE MOŻNA UZYSKAĆ POZWOLENIA, NIE DA SIĘ" bo niby już probowała. Jak bedzie chciala zmienić ankietę, to bedzie musiala srogo zmienić napisaną już teorię, a dodatkowo znowu bawić się z wnioskami do komisji bioetycznych i takie tam bzdurki. Teraz pytanie do osób które ogarniają te tematy i moze też miały do czynienia z czymś takim. Czy serio wymagane jest takie pozwolenie? Jak tak, to czy ciężko jest to uzyskać? To by bylo troche bez sensu, że promotor dopuszcza stosowanie takiej ankiety a nie można jej uzywać. Promotor odpowiada zdawkowo i Cięzko go dorwać - tak samo tego koordynatora.
A ja chcialem troche uspokoić mojego różowego i stwierdzilem ze podpytam w źródle wiedzy wszelakiej.
#studbaza #pracamagisterska #medycyna i w sumie może #prawo #kiciochpyta #pytanie
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wincm: Zdaje mi się, że w przypadku takiego zastosowania jak praca magisterska to nie potrzeba żadnego pozwolenia czy coś takiego. Ja tutaj zastosował bym po prostu informacje o tym, że to jest taki a taki kwestionariusz kto jest jego autorem itd.
  • Odpowiedz
@Micho_master: Też tak podejrzewam, ale jednak wole zbadać temat. Bo bez powodu tez by jej tego nie mówili. A po co potem jakieś problemy jak bedzie przeprowadzala te ankiety na oddziale.
  • Odpowiedz
Zdaje mi się, że w przypadku takiego zastosowania jak praca magisterska to nie potrzeba żadnego pozwolenia czy coś takiego.


@Micho_master: @wincm: pozwolenie raczej jest potrzebne jesli rozowa chce to opublikowac jako prace naukowa. Jesli nie bedzie tego publikowac to nie jest wymagane. Nie wiem tylko czy w medycynie publikacja nie jest wymogiem zeby prace zaliczyc.
  • Odpowiedz
@wincm: Podejrzewam, że zgodę na przeprowadzenie badań wyraziły władze oddziału/szpitalu. Dodałbym jakieś oświadczenie o tym podpisane przez dwie strony (czytaj różową i szpital), że ankieta przeprowadzana do celów naukowych - pracy magisterskiej.
  • Odpowiedz
@karer: @Micho_master: A praca mgr już nie jest sama w sobie publikacją naukową?
Tak, jest zgoda szpitala - to właśnie ta komisja bioetyczna. Jak teraz zmieni ankietę to musiałaby jeszcze raz to załatwiac, a zalezy jej na czasie jednak. Aczkolwiek wyraźnie powiedzieli jej ze ma uzyskać jakieś pozwolenie.
Nie mam pojecia jak to dziala w srodowisku medycznym, czy takie ankietki można sobie luźno używać czy nie. ;/
  • Odpowiedz
@wincm: @karer: Akurat praca magisterska jest taką specyficzną pracą, która jako taka jest inaczej traktowana. Na dodatek wydaje mi się, że ten kwestionariusz SF też nie jest super zastrzeżony bo to coś w rodzaju metodyka badania więc zwykłe prawo cytatu powinno tutaj wystarczyć.
  • Odpowiedz
Nie mam pojecia jak to dziala w srodowisku medycznym, czy takie ankietki można sobie luźno używać czy nie. ;/


@wincm: w pracy naukowej pewnie nie i o to sie rozchodzi.

też nie jest super zastrzeżony bo to coś w rodzaju metodyka badania więc zwykłe prawo cytatu powinno tutaj wystarczyć.


@Micho_master: zwykle prawo cytatu? Uwazasz ze jakakolwiek praca naukowo-medyczna wystarczy ze bedzie przeprowadzona z zachowaniem cytatu?
  • Odpowiedz
@wincm: my wlasnie prace naukowa piszemy i kupilismy licencje na ten kwestionariusz. jesli chcesz miec to zgodnie z prawem to musisz tak zrobic
  • Odpowiedz
@karer: Szczerze to jeśli tą pracą naukową miałaby być tylko praca magisterska/licencjacka nie powinna być traktowana jako typowa praca badawcza, którą wykorzystujesz w normalnej pracy.
  • Odpowiedz