Wpis z mikrobloga

Na te ostatnie 20 dni sezonu przyszedł do pracy przy pakowaniu Ukrainiec.

Początkowo wybrał pewną kwotę do ręki za godziny pracy, ale jak zobaczył, że idzie mu to sprawnie to od razu poprosił o zmianę na akord.

Ja go muszę wręcz nagrać. Gość jest tak sprawny, szybki i zorganizowany, że sam wyrabia więcej niż pozostałe 3 osoby. Godzinę sobie wszystko przygotowuje, całość ma być pod ręką, po nic ma nie chodzić i zaczyna się siedmiogodzinny koncert. Robi to jak ci chińczycy z filmików na yt, czyli bardzo, bardzo szybko.

Nawet zrobił kilka usprawnień, które muszę wdrożyć na standardzie i na które bym nie wpadł. Takim ludziom aż przyjemnie płacić, bo nie dość, że zarobi dużo - bo akord w jego przypadku to żyła złota - to jeszcze reszta czuje się przy nim niezbyt komfortowo, mając 3x mniejszą wydajność i już widzę, że pracują sprawniej. Z pewnością nie ciężej, bo to lenie, ale zrozumieli chyba, że przygotowane stanowisko jest ważniejsze od biegania.

Aż miło będzie mu wypłacić premię. Bo być może on już nie wróci za rok, ale może poleci firmę i nie będzie problemu z pracownikami sezonowymi.

No nic, czas wracać do pracy ;) #firma #oswiadczeniezdupy #ukraina
  • 62
@oiio: widziałem takiego gościa u klienta - stanowisko do pakowania zamówień w pudła. Ukrainiec, śmiga boso w klapkach, z przodu grzywka, z tyłu zaczes do ramion. Jako jedyny różnych pudełek powycinał i poskładał sobie śmietnik, stojak na pistolet do kleju, przyborniki, wieszaczki, położył paletę na biurku żeby dostosować wysokość i tak #!$%@? jak Azjata. Fajnie popatrzeć jak ktoś nawet do pakowania używa głowy.
@Czlowiek_o_niewyspanej_twarzy: No ten u mnie w dwa dni tak sobie powymyślał jak usprawnić swoją wydajność, że nawet trochę śmiesznie wygląda ;)

Dyspenser do taśmy sobie zawiesił na sznurku do ramienia, żeby cały czas mieć pod ręką. No minimum 4 taśmy włożone w kieszenie kubraczka. Paczkę z trytkami sobie taśmą przykleił do przedramienia :D Pudła ma przygotowane wcześniej. Zorganizował sobie swój własny stoliczek, przed którym ma kartkę z wypisanym co ma spakować.
@oiio: O, jak szanuję takich ludzi. Sama też miałam w życiu kilka typowo fizycznych prac i zawsze starałam się maksymalnie usprawnić technologię ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przede wszystkim - im częściej dany przedmiot jest używany, tym bardziej musi być pod ręką. Niedopuszczalna jest sytuacja, że przychodzę na stanowisko pracy ułożone przez jakiegoś pracownika, który tak sobie ułożył x lat temu kiedy firma w ogóle produkowała coś innego
@czuraj: a to nie wiedziałem, ale z tagu wynika, że faktycznie tak jest. Nie pamiętałem właśnie jak tag się nazywał. Dzięki za przypomnienie. Nawet OP napisał, że większość wpisów pisał on - czyli to tłumaczy styl pisania.
wszystko przygotowuje, całość ma być pod ręką, po nic ma nie chodzić i zaczyna się siedmiogodzinny koncert.


@oiio: Dowolny student zarządzania by ci to tak zoptymalizował bo to jest niemal podstawa xD W Toyocie mają do opracowane do tego stopnia że narzędzia przy taśmie WISZĄ żeby pracownik musiał robić mniej zbędnych ruchów, sięgając do po nie gdzieś z boku. Tylko w Polsce jak w lesie xD
@oiio: @Venro: nalepsze jest to, że jak polak tak robi zagranicą to go wyśmiewacie XD

i jeszcze piszesz że to lenie, to czemu ich nie zmienisz? widocznie za taką pensję nikogo lepszego nie znajdziesz.
@oiio: @kam966: A w UK byłoby tak, że inni pracownicy poszliby do szefa że oni są zestresowani bo ten jeden wyrabia więcej od nich :D Teza poparta historią opowiedzianą przez koleżankę która właśnie była tą zawyżającą normę (backoffice banku).
nalepsze jest to, że jak polak tak robi zagranicą to go wyśmiewacie XD

i jeszcze piszesz że to lenie, to czemu ich nie zmienisz? widocznie za taką pensję nikogo lepszego nie znajdziesz.


@Dzonzi: Nigdy nigdzie nie wyśmiewałem Polaków pracujących zagranicą, więc nie wiem skąd ta sugestia. A pracowników nie zmienię, bo to praca sezonowa i ja bym z chęcią zatrudnił więcej osób, albo inne - ale po prostu mało jest ludzi
Jak to jest, że jak Polak zagranicą #!$%@? powyżej normy to jest "hehe polaczek #!$%@? za marne funty jak #!$%@?, hehe psuje rynek biały murzyn hehe" a jak Ukrainiec robi to samo to już szacuneczek. Nigdy nie zrozumiem tego bezsensownego plucia na swoich rodaków.


@kam966: to nie takie łatwe zrozumieć ludzi z wykopu, ich logika na pstrym koniu jeździ.

@oiio: ale na wykopie panuje taka mentalność. Wszystko co z Polski
wystarczy zatrudnić więcej ukraińców


@Dzonzi: gdyby się dało to bym zatrudnił, ale oni też wolą całoroczną pracę i wcale ciężko znaleźć jej nie mają. Na sezonówkę można znaleźć najwyżej kogoś kto tutaj dopiero teraz przyjechał i nie miał od razu załatwionej pracy.
@kam966 No chybas spadl sam wiesz z czego. Jak czlowiek robi na akord to wiadomo ze zadne normy go nie obchodza. Beka to jest ale z polakow ktorzy psuja srodowisko pracy za wzrokowa 3 sekundowa pochwałe przelozonego.
@oiio: > No niestety, ale nie traktuję pracowników jak małpki w cyrku, żeby mireczek dał plusika. Chłopakowi należy się szacunek, a nie miano ukraińskiego chińczyka.

Takie podejście bardzo szanuję, aż miło przeczytać, oby Ci sprzedaż pobiła rekordy w tym roku - pracownika który pomoże to spakować już masz :)
@oiio: widziałeś jak wygląda produkcja w fabryce? tam wszystko ma swoje miejsce i kazdy trzyma porzadek, myślę że pierwszy raz na oczy widzisz jak pracuje się na akord jak i reszta twoich pracowników, poza tym we fabrykach ludzie zapieprzają jak akordowcy ale za stawki godzinowe XD jakbyś zobaczył jak ludzie z fabryk zasuwają na akord (ci ogarnięci oczywiscie )
@K_R_S: ja miałem z kolei inną sytuacje, praca w UK na lini produkcyjnej, tempo mielismy dobre
na jednej linii z 10 osób ( pakowanie takich paczek typu złożonych typu - husteczki mokre - szampon - jakiś tonik....) i dali nam nowego pracownika, jakiegoś rumuna chyba i on zaczynał całą linie
Zarzucił takie tempo, że każdy go znienawidził od razu, brak wyczucia wgl, jak szedl jakiś process manager to się patrzył czy
@paprok Tylko ze do 5s w zachodniej firmie trzeba lidera, projektu, miliona spotkan a i tak czesto gowno z tego wychodzi. Nie mowie ze to zle bo dzieki temu sa miejsca pracy i czasem nie da sie inaczej. Tu wystarczyl jeden inteligentny imigrant ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@mopo: To ciekawe jak wtedy będziesz płakał. Jeśli dobrze kojarzę miejscowość z wcześniejszych opowieści to z uwagi, że jest tam zagłębie sztucznych choinek oraz obuwia to występuje tam spory deficyt pracowników
@oiio: "dorwać" dobrego Ukraińca to jak wygrać na loterii. Nie dość, że sam #!$%@? za trzech (jak sam zresztą piszesz) to jeszcze jest duża szansa, że ma u siebie w kraju kilku ogarniętych kumpli. Widziałem podobne polskie "ekipy" jeżdżące do Skandynawii lub na zachód, tamtejsi przedsiębiorcy widząc że oni tu przyjechali uczciwie #!$%@?ć sami wychodzili z lepszymi propozycjami płacy.

Tak już trwa po kilkanaście lat, można oczywiście mówić że to nie