Wpis z mikrobloga

CentOS 7. Jeden z systemów zaczął wyświetlać "Out of range" na Gnome. Nie przejmowałem się tym zbytnio, bo i tak pracuję tam głównie na konsoli. Teraz po aktualizacji siadł drugi system (inne karty graficzne, inne podzespoły) - też "Out of range". Oba podłączone przez DVI.
Do konsol mam dostęp, startx z konsoli powoduje "out of range" (pokazywane na monitorze), nie ma pliku /etc/X11/xorg.conf (ani nigdzie na dysku).
xrandr -q pokazuje tylko "can't open display".
Co się takiego mogło podziać po aktualizacji, że nagle siadły wyświetlacze? Na obu jest chyba Gnome, ale to chyba nie ma znaczenia. Nie widzę żadnego pliku konfiguracyjnego. Brak sensownych wyników w google sugeruje, że nie jest to jakiś globalny bug. /var/log/messages zarąbany selinuxem, nie widać tam nic z gnome czy display czy coś.
Ktoś ma jakiś pomysł? Ręcznie xorg.conf klepać?
#linux #centos #redhat
  • 5
@RRybak: out of range sie wyswietla jezeli sygnal na monitor idzie w wyzszej rozdzielczosci niz ten moze go wyswietlic

nie wiem gdzie jest konfiguracja rozdzielczosci xokienek ale sprawdź co tam jest wpisane

no i spróbowałbym reinstalować sterowniki od grafiki, może akurat się coś sypło
@Eredin: no ja wiem z czego jest problem, pewnie jakaś aktualizacja x-ów zmieniłą rozdzielczości. Tylko że nie ma nigdzie konfiguracji X11 z poziomu konsoli, albo plików. Albo nie potrafię znaleźć :/
W awarię sterowników na dwóch różnych sprzętach (na jednym ati, na drugim geforce) my raczej nie uwierzył. To musi być coś z samymi iksami, ale nie mam pomysłu gdzie, bo "domyślnych i zwykłych" plików nigdzie nie ma :/
@Eredin: nie pomaga.. pliki które trzeba usunąć w ogóle nie istnieją :D
Założyłem vesahack, ale ze średnim (żadnym) skutkiem. Wszystkie rozwiązania za pomocą xrandr nie działają, bo "cant open display" :)
Zagłębiam manual nowych Xów, podobno nie ma już jednego pliku konfiguracyjnego, ale na razie nie widzę niczego do screenów i displayów.
Się zaraz wkurzę i przeinstaluję to wszystko fpisdu...