Wpis z mikrobloga

Nie wątp ani przez chwilę w istnienie diabła. Jest on osobą fizyczną i jest bardzo realny. I jest on nadzwyczaj pomysłowy. Jeśli masz jakieś pytanie odnośnie osobowości diabła, spójrz na pierwszą stronę dzisiejszej gazety. Czy zdrowi na umyśle, myślący mężczyźni i kobiety zachowywaliby się w ten sposób gdyby nie byli w szponach zła? Czy serca wypełnione tylko miłością do Boga mogłyby zamierzyć i dokonać czynów przemocy i złej woli, o których nam się codziennie donosi?

Obecnie pomieszanie pojęć co do osobowości diabła nastąpiło w dużej mierze na skutek jego karykatur spopularyzowanych w dziejach średnich. Aby uśmierzyć swój lęk przed szatanem, ludzie starali się go wyśmiewać i ukazywali go w postaci głupkowatego, groteskowego stworzenia z rogami i ogonem. Wkładali mu w rękę widły, twarz oblekali w błazeński, szyderczy wyraz i następnie mówili sobie: „któż się obawia takiej śmiesznej jak ta postaci?”

W istocie rzeczy diabeł jest istotą o wysokiej inteligencji, potężnym i utalentowanym duchem o nieskończonej pomysłowości. Zapominamy o tym, że szatan był może i największym pośród aniołów Boga. Był on wzniosłą postacią, która zdecydowała użyć swe boskie dary do własnych celów, zamiast boskich. Diabeł jest w zupełności zdolny do wprowadzenia na świat fałszywego proroka, przed czym ostrzega Biblia. Na szczątkach niewiary i wiary wątpliwej szatan ustanowi swe arcydzieło, fałszywego króla. Stworzy on religię bez Zbawiciela.

W tym momencie dwie potężne Trójce stoją ze sobą twarzą w twarz: Trójca Boga (Ojciec, Syn i Duch Święty) i fałszywa trójca, którą szatan zmusiłby nas czcić na jej miejsce, trójca zła (diabeł, antychryst i fałszywy prorok). Nigdy ani przez sekundę w twoim życiu, ani podczas snu, ani podczas czuwania, nie odstępują cię te dwie potężne siły. Przy boku twym zawsze stoi diabeł, przymilając się, kusząc, grożąc i pochlebiając. Po drugiej twej stronie zawsze stoi Jezus, wszechmiłujący, wszechprzebaczający, oczekując, abyś zwrócił się do niego i prosił o pomoc, oczekując tego, aby dać ci ponadludzką siłę do oparcia się złu. Pochwycony jesteś pomiędzy te dwie siły: życie i śmierć.
Wybierzesz Drogę Boga, a tam jest życie. Wybierzesz drogę szatana, a tam jest śmierć.


#chrzescijanstwo #wiara #ksiazki #4konserwy
  • 23
Jest on osobą fizyczną i jest bardzo realny


@alejandra15: jesli mam byc szczera, kloci mi sie to z wykladnia KK o Aniolach, ktore są bytami duchowymi.
Szatan zaś -Lucyfer - również do nich należał zanim odwrócił się od Boga, wiec rowniez jest bytem duchowym.
Jak zatem moze byc osoba fizyczna?
@alejandra15: ja akurat protestantów nie lubię za ich nadzwyczaj częste prostactwo. Sola Scriptura i idące za tą zasadą wyrzeczenie się własnego rozumu skutkuje zbyt prostymi odpowiedziami na trudne pytania u protestantów.

Już teologowie starożytni mają znacznie głębsze przemyślenia, a teologowie średniowieczni to odpowiednik naukowców od fizyki kwantowej przy przemyśleniach protestantów.
@Lawrence_z_Arabii: wg mnie Sola Scriptura oznacza, że Biblia, Słowo Boże, jest fundamentem i jedynym, samowystarczalnym autorytetem w wierze. W związku z tym nie ma potrzeby aby ludzie wymyślali jakieś katechizmy i encykliki, gdyż wszystko jest zawarte w Piśmie.
Dla mnie ta zasada nie oznacza wyrzeczenia się własnego rozumu - a wręcz przeciwnie, brak wiary w nieomylność zasad wymyślonych przez grzesznego człowieka.

Dodatkowo, brak kapłaństwa w protestantyzmie, brak spowiedzi, obrządków etc. oraz
wg mnie Sola Scriptura oznacza, że Biblia, Słowo Boże, jest fundamentem i jedynym, samowystarczalnym autorytetem w wierze.


@alejandra15: To oznacza, że biblia musi być traktowana dosłownie. Luter kazał wyrzec się rozumu, bo jak twierdził, ten pochodzi od diabła.

To dlatego w Ameryce tyle osób wierzy, że Ziemia ma tylko 6 tysięcy lat, bo tak wyliczylo że starego Testamentu.

W związku z tym nie ma potrzeby aby ludzie wymyślali jakieś katechizmy i
dosłowne odczytywanie tekstów napisanych x tysięcy lat temu w społeczeństwie tak zaawansowanym technologicznie i naukowo nie brzmi jak dobry pomysł.


@niedoszly_andrzej: powiedz to protestantom i gimboateistom twierdzącym, że Kościół katolicki odchodzi od nauk Jezusa, bo nie robi wszystkiego tego co dosłownie nakazuje Biblia.

Dla mnie logicznym jest, że gdyby Pan Bóg chciał, żebyśmy wykonywali dosłownie wszystkie jego polecenia, to musiałby ciągle aktualizować rozkazy, a jeśli tak nie jest i co roku
Dla mnie logicznym jest, że gdyby Pan Bóg chciał, żebyśmy wykonywali dosłownie wszystkie jego polecenia, to musiałby ciągle aktualizować rozkazy


@Lawrence_z_Arabii: to nie powinien być problem. Tacy bahaici uważają, że mniej więcej tak robi ichni bóg. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a jeśli tak nie jest i co roku nie ma nowych apostołów, to oznacza, że mamy sami, dzięki swojemu rozmowi, dochodzić do woli Boga na podstawie tego,
Czy czasem nie jest tak, że kontynuacją apostołów (konkretnie św. Piotra) jest instytucja papieża?


@tyrald: Owszem, tak jest, ale papież nie pisze nowych rozdziałów Biblii. Fakt, pomyliłem apostołów z ewangelistami.