Wpis z mikrobloga

#groundhandling odcinek kolejny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rozpoczął się zdecydowany szał - ilość towaru który przylatuje do Katowic rośnie z dnia na dzień, po to by przed świętami pobić kolejny rekord. To samo dotyczy lotnictwa pasażerskiego. Każdy miesiąc to wzrost w porównaniu do zeszłorocznych wyników. Trwa rozbudowa oddanej w ubiegłym roku do użytku płyty Cargo, nowa wieża zostanie ukończona przed planowanym terminem a remont terminala B rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Brzmi świetnie!

Dla większości z nas słowo "lotnisko" to określenie bardzo ogólne. Mało kto zastanawia się nad tym, z jak wielu elementów składają się te puzzle. Polecam poczytać opinie pasażerów na profilach facebookowych lotnisk w Polsce. Opóźniony lot - myk, post na stronie lotniska. Opóźnienie przy wydaniu/zagubienie bagażu - to samo. Kolejka na kontroli bezpieczeństwa - zgadnijcie kogo to wina? Dla przeciętnego pasażera każda napotkana osoba to "pracownik lotniska". Nie dziwi mnie to, w końcu zarządzający portem lotniczym powinien panować nad całością, a co za tym idzie odpowiadać za podmioty działające na "jego podwórku". Gwarantuje Wam, że robią to i całkiem dobrze im to wychodzi.

Jedna rzecz jest odrobinę krzywdząca - dla nas jako pracowników firm zewnętrznych, które wykonują całość obsługi naziemnej z którą zarządzający lotniskiem nie ma nic wspólnego.

Gdy bije się kolejny rekord, czy to w przewozie pasażerskim czy w ilości frachtu - lotnisko szczyci się pisząc "Obsłużyliśmy" - gdy dochodzi do jakiegoś opóźnienia i nie ma się czym chwalić - "to wina firmy zewnętrznej xyz - proszę ich pytać" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W gratisie do tegoż chaotycznego wpisu - kokpit Boeinga 757 wraz z dużą czerwoną kartką, która informuje o tym, że osłony na rurkach pitota są założone, tak na wszelki wypadek gdyby ktoś z załogi nie zauważył czerwonych osłon zwisających na pół metra ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wiem, wiem - procedury.

#samoloty #lotnictwo #pracbaza
airfield_ops - #groundhandling odcinek kolejny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rozpoczął się zdecydowa...

źródło: comment_nZlEbeJE5dkknfFtCGJdIZ4xt4y9kFkh.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@airfield_ops uwielbiam Twoje wpisy. Co do sukcesów, znam to z autopsji. Pierwsza synchronizacja CCGT Włocławek i Orlen się chwalił, że oni tego dokonali... Gdzie tak naprawdę Orlen nic nie zrobił, wszystko firmy zewnętrzne łącznie z głównym wykonawca.
  • Odpowiedz
remont terminala B rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku


@airfield_ops: orientujesz się, czy wiązać się to będzie z zamknięciem terminala czy jakieś ograniczenia? No i ile może potrwać i po co to :)
  • Odpowiedz
@airfield_ops: w ogóle na całym siwcie jest spory wzrost w ruchu lotniczym, u nas już na początku października był zrobiony wynik z całego 2016. Ciekaw jestem jak będzie wyglądał następny rok
  • Odpowiedz
@Hetman11: w Katowicach zbyt wiele się o tym nie mówi. Pyrzowicki port swoje statystyki zawdzięcza lotom czarterowym i wizzowi. CPL nie stanowi więc żadnego "zagrożenia". Sama idea nie jest zła, ale szkoda mi osobiście w tym wszystkim miliardów inwestowanych w Okęcie, które bądź co bądź jest bardzo dobrze działającym lotniskiem. Sam jestem ciekaw czy to się uda!
  • Odpowiedz
@airfield_ops: W dobie wolnego ale jednak wzrostu dobrobytu w Polsce liczba ludzi korzystających z latania bedzie rosnać,Pyrzowice wytrzymałyby podwojenie liczby pasażerów?
A co do Okęcia to tam ma być chyba tylko cargo a część lotniska ma być oddana wojsku.
  • Odpowiedz
@Hetman11: Cześć Okęcia od zawsze jest wojskowa- tak jak Krakowskie Balice. Co do cargo - trudno stwierdzić, przewoźnicy pójdą tam, gdzie taniej i lepszy dojazd. Co do ograniczeń Katowickiego lotniska- nie, podwojenia liczby pasażerów nie wytrzymamy ( ͡° ͜ʖ ͡°) zbyt mała liczba stanowisk odprawy biletowo-bagazowej, tylko 30 stanowisk postojowych etc. Zobaczymy na ile pomoże remont terminala B który rozpocznie się za rok
  • Odpowiedz
@airfield_ops: Więc i na Śląsku prędzej czy później zaczną kombinować z czymś większym,a potencjał w liczbie pasażerów jest chyba większy niż w Wawie.
Część Okęcia jest wojskowa ale ma być powiększona.
  • Odpowiedz