Wpis z mikrobloga

Czy oczyszczacze powietrza działają? Oto mój test.
Polska ma najbardziej skażone powietrze w Europie (sytuacja jest tragiczna w całym kraju), dlatego zakupiłem oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i filtrem węglowym: Electrolux EAP150 (niedostępny już tańszy model).
Test przeprowadzony w mieszkaniu podczas średniego (jak na Polskę) zanieczyszczenia powietrza, czyli bardzo dużego jeśli przyjąć standard normalnego kraju (jak Niemcy czy Szwecja gdzie powietrze jest nieporównywalnie czystsze niż w Polsce).
Test przeprowadziłem odkurzaczem także Electrolux z filtrem HEPA z umieszczonym wacikiem na końcu rury na wysokości 1 m nad podłogą, odkurzacz włączony był za każdym razem 5 minut na średniej mocy w tym samym miejscu. Tył odkurzacza umieszczony w innym pokoju.
Na waciku po lewej widzimy efekt testu przed uruchomieniem oczyszczacza, a na drugim waciku efekt po tym jak oczyszczacz działał przez ok. godzinę w otwartym pokoju, jednak w momencie testu został wyłączony.

Wniosek: oczyszczacz powietrza działa. To nawet trochę czuć, że powietrze jest czystsze po działaniu oczyszczacza, badania potwierdzają, że filtr HEPA w oczyszczaczach usuwa nawet najmniejsze cząstki PM 2.5.

Moim zdaniem oczyszczacz powietrza w Polsce jest przydatny (bo powietrze jest tragiczne), ale moje wątpliwości budzi co innego...
Wprawdzie posiadam model renomowanej firmy, który tylko mechaniczne oczyszcza powietrze (bez jakiegoś ozonowania itp. czego nie akceptuję) to jednak to powietrze przechodzi przez sztuczne filtry, sam oczyszczacz jest plastikowy i moje wątpliwości budzi fakt czy przypadkiem z tych filtrów i obudowy do filtrowanego powietrza nie dostają się jakieś szkodliwe związki. Jednak w obliczu dużego zanieczyszczenia w Polsce to wydaje się raczej problemem drugorzędnym, jeżeli w ogóle występuje w rzeczywistości.

#smog #zdrowie #powietrze #ciekawostki #technologia #nauka #test #polska #warszawa #gansk #agd
johanlaidoner - Czy oczyszczacze powietrza działają? Oto mój test.
Polska ma najbard...

źródło: comment_mOJ8t5xjMj3b0Ha16kNGNfZOC1Yr6dk5.jpg

Pobierz
  • 7