Wpis z mikrobloga

Mircy, chciałbym się trochę podszkolić into #linux . Jaką dystrybucję byście polecali?
Zależy mi głównie na nabraniu biegłości w konsoli więc tryb graficzny ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

Będę instalował na moim starym laptopie więc fajnie by było gdyby system był w miarę lekki (2x2.16 GHz, 4Gb RAM)
  • 11
  • Odpowiedz
Dzięki mircy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Prezes_roku: właśnie o to mi chodzi, nie chcę gotowca tylko czegoś co będzie wymagało bardziej dogłębnego zrozumienia tematu
  • Odpowiedz
@Heart: w kolejności od najmniej upierdliwych do najbardziej kształcących, Arch, Void, Slackware, Gentoo. A jak jesteś Prawdziwym Twardzielem, to rzuć się na jakąś dystrybucję o której świat nie słyszał i pomóż naprawiać błędy i robić paczki.
  • Odpowiedz
@Heart: #!$%@? rady ci dali, nie słuchaj ich. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Weź sobie CentOS i zgooglaj materiały do RHCSA i RHCE. Najszybciej się nauczysz, bo są podręczniki z zadaniami, pewnie też jakieś CBT znajdziesz (video z kursami).

Ja na Twoim miejscu ograniczyłbym się do najbardziej podstawowych i używanych w korpo świecie dystrybucji.
Debian i CentOS/RedHat - przyda się w przyszłości w pracy, nikt poza paroma nerdami
  • Odpowiedz
@woda_gazowana: Fedore to można założyć przed bootowaniem linuxa - podobno +10 do skilla w administracji.
A tak na serio, to tak: w fedorze masz różne dziwne nowinki które napisał sobie redhat, i testują je na fedorze. Te rzeczy mogą nie przejść fazy 'testów' i nie pojawić się nigdy szerzej w jakiejkolwiek dystro linuxowej. Nie wiem czy jest sens rozwiązywać problemy testowych wersji oprogramowania, pamiętam jak miałem Fedore na desktopie i w
  • Odpowiedz
@woda_gazowana: Jeśli nie zależy ci na uczeniu się, poznaniu systemu od spodu, to surprise surprise Ubuntu. Jak chcesz coś nad czym masz kontrolę i chcesz trochę się pobawić w CLI to Debian. Nie bawiłbym się w testinga na desktopie, chociaż jak kto woli, ja wybrałbym stable i dorzucił repo multimedialne.
Jeśli chcesz mieć kontrole nad systemem i nie chcesz się dużo bawić to CentOS też będzie dobry. Masz możliwość z
  • Odpowiedz