Wpis z mikrobloga

Jako rodowity mieszkaniec Wielkopolski nie mam co świętować 11 listopada.

99 lat temu Wielkopolska była częścią zaboru pruskiego i dopiero w 1919 roku odzyskała samodzielnie niepodległość.

Powstanie Wielkopolskie było jednym z niewielu powstań, które było zwycięskim, przemyślanym ruchem wyzwoleńczym. Za każdym razem boli mnie niesamowita skala marginalizowania tej świetnie przeprowadzonej akcji.

Dopiero prawdziwą, namacalną niepodleglość zyskaliśmy w czerwcu 1919 na mocy traktatu wersalskiego.

Dlatego też w dniu dzisiejszym flaga u mnie nie jest wywieszona.

I żeby nie było: nie uważam że odzyskanie niepodległości w 1918 powinno być marginalizowane, zdaje doskonale sprawę z tego, że krótko po 11 listopada Polska zaczęła się na nowo rodzić i nie można było od razu przerzucić armii na zachód by wspomóc naszym. Wiem też, że Marszałek Piłsudski cały czas trzymał rękę na pulsie. Ale fakt faktem, wielkopolski na mapach Polski nie było.

Dlatego też na jakiekolwiek marsze się nie wybieram, a zajadam z rodziną świeżo wypieczone rogale :)

A wszystkim Marcinom, z okazji ich imienin, wszystkiego dobrego życzę.

I oby jak najszybciej Polska była znów wolna, czego życzę Wam wszystkim.

#goofaskomentuje

#neuropa #4konserwy #polityka #swietoniepodleglosci #11listopada #historia #wielkopolska #poznan #gotujzwykopem #rogale
Goofas - Jako rodowity mieszkaniec Wielkopolski nie mam co świętować 11 listopada.

 ...

źródło: comment_sTOThOf1aAGFI0kCovyHerGv76gAYYUv.jpg

Pobierz
  • 7
@Goofas: I tak samo w Krakowie i Małopolsce nic dzisiaj do świętowania nie ma. Świętować należy 31 października, kiedy Małopolska zrzuciła austriackie jarzmo i wróciła tu wolność. 11 listopada było już dawno po ptokach i jedyne co się działo to jakiś pociąg przyjechał.
Ale o wyzwoleniu Krakowa i poruczniku Stawarzu mało kto dziś pamięta, bo udało się to zrobić perfekcyjnie, bez nawet jednej ofiary śmiertelnej.
Żeby pamięć o tym była powszechna,
@Goofas: co do TK i sadów mozna polemizować, oczywiście w zależności od poglądu na ten temat. Ale jeśli chodzi o te argumenty - ogólnie ok. Co do mediów i dzielenia obywateli - te argumenty są fatalne. Po pierwsze : żyjesz właśnie w wolnym kraju i jeśli dostrzegasz to, że media rządowe realizują przekaz jednej partii to oglądasz TVN24, Polsat, Polsat news, superstacje, nowa tv, cokolwiek. Po drugie : kazda władza dzieli
@camilioflower TK i Sądy nie ma co polemizować: w konstytucji zaznaczone jest, czarno na białym, że zarówno TK i Sądy powinny być wolne od wpływu polityków.

Jeżeli chodzi o media rządowe: celowo użyłem tego zwrotu, bo z publicznymi nie maja za wiele wspolnego. W kazdym razie: nikt nie broni, żeby środowisko PiSowskie stworzyło wlasną telewizje i na wolnym rynku konkurowaly z Polsatem i TVNem. Co do tego nie ma watpliwosci. Ale co