Wpis z mikrobloga

@kajdikajdi: 250 g mąki pszennej
150 ml ciepłej wody
25 g świeżych drożdży lub 7 g suchych instant
1 pełna łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
1 łyżka oliwy z oliwek
Drożdże rozpuścić w 60 ml ciepłej wody, dodać cukier i 3 łyżki mąki, odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą. Stopniowo wlewać rozczyn drożdży, oliwę i resztę ciepłej wody, sukcesywnie zagarniając mąkę
@kajdikajdi:

Mój szybki przepis na ciasto:
W kubku rozpuścić 25 g świeżych drożdży w 150 ml ciepłej wody.
Zagniatać z 250g mąki, łyżką oliwy, szczyptą soli.
Kulkę dzielę na 2 mniejsze, a te gdy wyrosną (szybko - ze 45 minut), to rozciągam/rozgniatam palcami (żadnego wałka!) na 2 cienkie placuszki.

Szybki sos: doprawiona passata z Lidla.

@Sybilla
@janznetu
Nie przeszkadza wam smak drożdży? To jest jednak duża ilość, jeszcze na 500g to rozumiem, ale na 250 toż to same drożdże XD Lepiej dać mniej, postawić w cieplejsze miejsce i wychodzi zdecydowanie lepiej.
@amn1337 Kompletnie ich nie czuję w gotowej pizzy, moja rodzina też nie. A robiłam również pizzę z 2g drożdży więc mam porównanie. I łatwo oraz szybko mi odkroić ćwierć kostki drożdży 100g.
@janznetu

jak reszta pizzy ma wyrazisty smak, to drozdzy nie czuc kompletnie.


Czytaj, jak jest tak zasypana dodatkami i zalana sosami, że nie czuć ciasta XD
Smak ciasta jest istotną częścią smaku pizzy i przykrywanie to w jakikolwiek sposób jest błędem w sztuce.
Dlatego Włosi dają mało drożdży, by nie psuły smaku.
@kajdikajdi: 2/3 szklanki lekko ciepłej wody (tak 35-38 st.C), łyżeczka cukru, ćwierć łyżeczki soli. Dodajesz drożdze (50g świeżych czyli pół tradycyjnej kostki lub jedna malutka) rozdrobnione.
W większym naczyniu (garnek 2-3l) lub pojemnik do robota orbitalnego lub pojemnik termomixa wsyp 3 szklanki mąki - najlepiej szymanowskiej ale co kto lubi, w każdym razie typu 480 lub w okolicach.
Dodaj ze 2-3 łyżki oleju.
Gdy drożdze się uruchomią (w szklance pianka na
@janznetu: Około 10 gramów na kilogram mąki. Ja na taką ilość daję ze 3 gramy, niektórzy Włosi dają też około tylu, niektórzy na 2 kilo mąki dają 1 gram, a ty chcesz na 250 gramów dać dziesięć lub dwadzieścia razy więcej drożdży, nie ośmieszaj się.

Jeżeli Ty ich nie wyczuwasz, to masz po prostu #!$%@? kubki smakowe. Ja zawsze wyczuję.
@Slonx: to zapodaj jakims wloskim linkiem z przepisem, gdzie jest 1g swiezych drozdzy na 2kg mąki. Wyprobuje w weekend, ale na 250g mąki będę potrzebował jakieś 0,125g drożdzy, więc będę musiał się przejść z nimi do jubilera ;)
@janznetu: tylko tam biorą mąki innych typów, w200 250, a u nas często w450 to najniżej co da się dostać w przeciętnym sklepie i potem jeszcze z tym ciastem się bawią ze 2 dni xD Efekt w 95% dla przeciętnego zjadacza pizzy będzie ten sam z twoim przepisem. Dawno nie robiłem i chciałem zerknąć na wykop czy się nie machnąłem w przepisie z drożdżami ale już wiem, że nie i 20g