Wpis z mikrobloga

interesuję się trochę #mechanika i zastanawia mnie jedno - skoro przy ogrzewaniu budynku piecem poprzez centralne ogrzewanie, duża część energii cieplnej i tak ucieka przez komin, to czy teoretycznie istnieje możliwość podłączenia #silnikstirlinga do przewodu kominowego, by tę energię zagospodarować?

Wiadomo że silnik te mają niewysoką sprawność, więc pewnie musiałby być on bardzo duży, ale czy możliwe jest, by energia wyprodukowana w ten sposób wystarczyła chociaż do zasilania żarówki w kotłowni?

Jestem zupełnym laikiem w tych kwestiach i liczę że ktoś mnie oświeci.

Przykładowy silniczek stirlinga zasilający arduino

#fizyka #nauka #silnik
  • 5
@Dr_Killjoy: Nie wiem. Ale jeśli chodzi o dużo większe piece (elektrownia) to tam używają tzw. obrotowych podgrzewaczy powietrza. Widocznie wymienniki ciepła na dolocie pieca to lepszy pomysł niż silnik stirlinga.
@Dr_Killjoy: Dużo ciepła ucieka też przez wentylacje dlatego wymyślili rekuperacje. Ciekawym pomysłem było by połączenie rekuperacji a dokładnie części która zasysa powietrze z zewnątrz z wymiennikiem ciepła z komina typu rura w rurze. Tylko trzeba by trochę wyjście zasysania po wymianie ciepła puścić rurą w bok bo inaczej byłby dym w domu.