Wpis z mikrobloga

@wystrza: akurat tu się mylisz, bo ten dogmat jest głównym wyróżnikiem rzymskiego katolicyzmu, który stoi na drodze do jedności z innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Jest to jeden z niewielu dogmatów, który funkcjpnuje tylko w KRK
  • Odpowiedz
@wystrza:

Papież jest nieomylny tylko w sprawach wiary kiedy przedstawia interpretacje religijne ex catedra, a nie we wszystkim co robi i mówi.


Co więcej taka wypowiedź nie może być sprzeczne z Pismem Świętym, Tradycją, czy poprzednio obowiązującymi papieskimi nauczaniami. Nie może również wprowadzać nowych prawd. Może jedynie wyciągać implikacje z wcześniejszych nauk, interpretować je i wyjaśniać tam gdzie są niejasne. Może formalnie wiązać co już wcześniej było nieformalnie nauczane.
  • Odpowiedz
nigdzie w Piśmie Świętym nie ma wzmianki o konieczności istnienia funkcji papieża

@HowardLovecraft: ...dlatego właśnie protestanci, prawosławni i inni chrześcijanie mają go gdzieś. W przeciwieństwie do katolików.

Nieomylność Papieża nie dotyczy wszystkich jego decyzji, a jedynie dogmatów, czyli tak na prawdę podstaw wiary.

@Daxxx: nieprawda, dotyczy ogólnie spraw wiary, czyli interpretacji słowa Bożego.

Tak, można podważyć słowa papieża, jeśli powie, że sernik z rodzynkami jest najlepszy. Nie można, jeśli papież
  • Odpowiedz
@HowardLovecraft: @NapalInTheMorning:

Jak to w Biblii nie ma wzmianki o koniecznosci funkcji papieża? Jezus wprost mowił o sukcesji apostolskiej

Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie

Poza tym przeciwnicy KK tyle
  • Odpowiedz
@wystrza: nie mówię, że negacja dogmatów nieomylności i władzy jurysdykcyjnej papieża jest równa protestantyzacji, ale że przyjęcie tych dogmatów jest istotą rzymskiego katolicyzmu (w odróżnieniu do np. starokatolicyzmu)
@M4CH3T4: ten cytat biblijny jest przeinaczeniem i wcale nie implikuje konieczności istnienia zwierzchniej władzy. Św. Augustyn pisał:

Nie powiedział Chrystus do Piotra: Tyś jest Opoka, ale: Tyś jest Piotr. Opoką bowiem jest Chrystus. Szymon zaś zasłużył sobie na imię Piotr tj. zbudowanego
  • Odpowiedz
@luvencedus: Oczywiście głową Kościoła jest Chrystus, bo to On go założył, ale nie zgodzę się co do

Biblijnie papież mógłby być jedynie primus inter pares a nie primus sine paribus


Tak przecież było w czasie pentarchi, ale wciąż za głównego przywódcę Patriarchatu uważano Rzym, był on pierwszy w hierarchii. W dzisiejszym czasie jest to niemożliwe ponieważ od prawie 1000 lat prawosławni( którzy i tak w wielu kwestiach są bardziej zgodni
  • Odpowiedz
@M4CH3T4: Po pierwsze: w okresie pentarchii patriarcha Rzymu miał tylko honorowe pierwszeństwo jako następca św.Piotra, ale pozostali patriarchowie byli równi hierarchicznie, tak jak pozostali biskupi. Wszystkich pięciu patriarchów wywodzi się od apostołów (np. patriarcha Aleksandryjski jest następcą św. Marka, a Konstantynopolitański św.Jana), a apostołowie byli sobie równi, co Jezus dobitnie wskazał podczas ich sporu o pierwszeństwo (Mk 9,30-37) lub po prośbie matki synów Zebedeusza (Mt 20,20-28). Na brak hierarchicznego prymatu papieża
  • Odpowiedz
Papieża, którego wielu polskich katolików otwarcie krytykuje i obraża.


@NapalInTheMorning: Przecież papieża można krytykować.

500 lat reformacji to doskonała okazja, aby przypomnieć, że katolików od innych chrześcijan wyróżnia przede wszystkim posłuszeństwo w stosunku do kleru i wiara w nieomylność papieża.


Wolę wierzyć w interpretację Biblii opartej na wielowiekowych filozofii i teologii, niż w to, że Ziemia ma 6 tysięcy lat, bo tak ktoś wyczytał z Pisma.

Jednak główna różnica między katolikami
L.....i - > Papieża, którego wielu polskich katolików otwarcie krytykuje i obraża.

...

źródło: comment_kVFu3kk6BCqjjRZVRVGagwAtqVSrN3uH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@M4CH3T4: Coś Ci się trochę pomieszało. Nie wskazał w tym cytacie na konieczność sukcesji, a na to, że Piotr zbuduje podwaliny kościoła, czyli zajmie się w sposób intensywny nauczaniem nowych wiernych. Podobne zadanie dostał trochę później Paweł z Tarsu, a przecież Piotr i Paweł żyli mniej więcej równocześnie. To dwóch papieży było w tym samym czasie? Jeden dla Żydów, a drugi dla pozostałych?
  • Odpowiedz
@luvencedus: @HowardLovecraft:

Zgoda jednak to Piotrowi Chrystus powiedział, że daje mu klucze do królestwa niebieskiego. Nie powiedział tego pozostałym apostołom. Z racji pierwszeństwa Piotr przecież nazywany jest Księciem Apostołów. Powierzenie kluczy do królestwa to wyrok Boski.

Katolicy zresztą uznają sukcesje prawosławia, w cerkwi podobnie jak w KK władza przekazywana jest hierarchicznie.
  • Odpowiedz
@M4CH3T4: Co jest błędem, ponieważ Jezus do swoich naśladowców powiedział, że wszyscy są równi. A kto chce być uznany za najwyższego przed Bogiem i wśród współwiernych, powinien ukorzyć się przed resztą niby najmniejszy z nich.

Wywyższanie Papieży - i kleru w ogóle - na piedestał stoi w sprzeczności z naukami Chrystusa.
  • Odpowiedz