Wpis z mikrobloga

@xetrov: Ale tez nie mozemy oczekiwac od rzadzacych ze bedzie to dobrze dzialac.
To jak bym byl Twoim pracodawcom i kazal Ci za 1500 zl pensji przezyc w stolicy.
To jak bym byl Twoim pracodawcom


@loczyn: nie byłbyś, każdy mój pracodawca lub jego przedstawiciej umiał pisać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale tez nie mozemy oczekiwac od rzadzacych ze bedzie to dobrze dzialac.


@loczyn: to niech pokażą że potrafią rządzić i zredukują aktualne marnotrawstwo środków. To co proponujesz jest równoznaczne z dosypywaniem pieniędzy górnikom na przeżarcie i liczenie że magicznie postanowią robić coś innego niż strajkować.
@MetroStation: Przeczytaj całego posta, dalej masz wytłumaczenie, dlaczego wziąłem pod uwagę wszystkich lekarzy (a powinienem uwzględnić jeszcze np. pielęgniarki a także innych przedstawicieli zawodów medycznych).

I nie zgodzę się z tym, że moje założenie jest błędne. Jeśli teraz młody rezydent ma 2-3k netto, a 5k netto ma lekarz z 10-15-sto letnim stażem, to nie wyobrażam sobie podniesienia pensji tego pierwszego, przy niepodniesieniu wynagrodzenia tego drugiego. Zaraz podniosłyby się głosy, że "biedni
@vegeciak
Na podstawie czego stwierdziles ze walcza przedewszystkim o swoje wynagrodzenei?
Zdajesz sobie sprawe z tego że przez to że rząd oszczedza na nakladach na ochrone zdrowia ty, ja i nasi rodzice oraz przyjaciele beda żyć krócej? Zamiast profilaktyki raka bedzie leczenie paliatywne i piach. Tak właśnie jesteśmy traktowani. Wrog jest nie tam gdzie go szukasz
@vegeciak: O ile zgodzę się co do ilości lekarzy, o tyle nie do końca z kwotą podwyżki - a przynajmniej na początku. Mówią o samych kwotach podwyżki, trzeba mieć na uwadze, że w medycynie te kwoty są zupełnie zacofane i nierealne.

Ale z drugiej strony sednem protestu nie są podwyżki uposażenia, tylko wzrost finansowania na całego molocha. Żeby pacjenci mieli zapewnione możliwości leczenia, żeby podniesione lub zniesione zostały limity na badania,
Na podstawie czego stwierdziles ze walcza przedewszystkim o swoje wynagrodzenei?


@goparys: Jednym z ich postulatów jest podniesienie wynagrodzeń. Przemnożyłem więc liczbę lekarzy przez oczekiwane podniesienie płac oraz ilość miesięcy w roku i wyszło mi, że z wyższych nakładów na służbę zdrowia, w rzeczywistości znaczna część poszłaby na wyższe płace dla lekarzy, a nie jak twierdzą "na dobro pacjentów".

Zresztą pomijając rzeczywiste powody protestu, sama jego forma też jest śmieszna i jak
@vegeciak 9k brutto to bylo żądanie Radziwiłła.
Podwyzka dla rezydentow poprawi rowniez sytuację, poniewaz raz ze wiecej lekarzy zostanie w Polsce a dwa że beda mieli wiecej czasu na dokształcanie się oraz beda popełnili mniej błędów wynikajacych ze zmęczenia.
Policz sobie ile pieniędzy sie marnuje na kształcenie lekarza który potem wyjezdza na zachód.
W szpitalu nie leczy sprzet tylko lekarz, wiec jesli chcesz miec dobrą opiekę to musisz mieć wyksztalconego i wypoczetego
@vegeciak: Rotacyjna głodówka oznacza, że dana osoba może jeden raz do oporu głodować (właściwie to dopóki nie ma skoków ciśnienia poza pewną normę i nie ma ubytku wagi o chyba 10%). Na jej miejsce potem ktoś może przyjść i znowu nadwyrężać swoje zdrowie. No co zrobisz, że inteligentni ludzie nie idą palić opon i rzucać kamieniami w sejm, tylko próbują inaczej zwrócić uwagę na problem. Może wypadałoby jednak wyjść na ulicę
to głodówka rotacyjna, jest komisja która ocenia stan zdrowia


@asenjo: w zasadzie to taka głodówka może niektórym z nich tam dobrze zrobić. Fajnie jest tak protestować głodowo - nie musisz palić opon i później wdychać oparów gumy, prewencja nie bije cię pałą, nawet nie wychodzisz z domu, możesz sobie pograć w coś na #switch, poznać trochę świat mediów i paru dziennikarzy, spotkać się z polską premier.

No i zarówno ty
@bizn: Ale widzisz, radykalne głodowanie na przemian jest ok, bo jest symboliczne, a wytknięcie tego jako pokazówkę sprawia, że jesteśmy Sebastianami które na urlopie w swoim Januszexie pomagają ojcu naprawiać boazerię dla szpanu przed sąsiadami. Strajk się sam udusi, jak stracą zaufanie społeczne u przeciętnego widza- bo ciężko traktować poważnie trwającą wiele miesięcy "głodówkę". Ale na razie jest medialnie i wygląda na pełną determinację. I co zrobisz, nic nie zrobisz.
Policz sobie ile pieniędzy sie marnuje na kształcenie lekarza który potem wyjezdza na zachód.


@goparys: Jak ktoś wyjeżdża po wyższe zarobki na zachód, to podniesienie pensji rezydenta o 2 tysiące zł ( skromne 400 euro) go nie zatrzyma. W dalszym ciągu ucieknie do Niemiec czy Norwegii, gdzie taką kasę "na starcie" dostaje za kilka dni pracy. Kto z jakichś powodów może bariera językowa, może rodzina) chce zostać w kraju - i
@vegeciak:

170000 lekarzy x 3 tysiące podwyżki x 12 miesięcy = ponad 6 miliardów. Mało? Tyle z tych 40 miliardów miałoby trafić do ich prywatnych kieszeni lekarzy

oczywiście masz źródła które mówią, że rezydenci walczą o 3k podwyżki? Przecież nie kłamałbyś w tak rzeczowej dyskusji. Jak dla mnie to nigdzie nie podano konkretnych żądań kwotowych.

Już pomijam fakt, że jak "dasz" lekarzom, to zaraz odezwą się pielęgniarki i pozostałe "zawody medyczne"
Dwa, że ostatnio padła deklaracja, żeby podwyżka dla rezydentów wyniosła 1,05 średniej + rewaloryzacja co roku, czyli tyle ile dostali w 2008 roku tylko z uwzględnieniem rewaloryzacji. Plus 6.8 bądź chociaż 6.0 PKB w ciągu kilku najbliższych lat


@MetroStation: Oho... Dopiero teraz doczytałem. Ten fragment dobitnie pokazuje, jakie są rzeczywiste intencje protestujących studenciaków.

Podwyżka wynagrodzeń już teraz, dodatkowe nakłady na służbę zdrowia w najbliższych latach.

A może zróbmy inaczej? Najpierw podwyżka
@MetroStation: Problemem jest to, że nie zarabiają 6 tysięcy rok po studiach? Chciałbym mieć takie problemy...


@vegeciak: Problemem jest to, że często jesteś na oddziale jeden na ponad 20-30 pacjentów i ponosisz za nich odpowiedzialność. A jak Ci się zatrzymuje pacjent, to nie ma go czym ratować, bo nie ma leków, nie ma sprzętu, nie ma nawet ludzi do resuscytacji bo pielęgniarek też są może ze dwie na x-dziesięciu pacjentów
Wiadomo, że brak wiedzy nie boli, ale przyzwoitość nakazywałaby zaznaczyć fakt, że do protestu JUŻ dołączają kolejne zawody medyczne

czyli za tyle za ile harują teraz rezydenci. Już pomijam kwestie posiadanej wiedzy, odpowiedzialności i warunków pracy. Policjanci, strażacy i nauczyciele też zasługują na podwyżki ale to nie jest przedmiot sporu.


@banan_termoaktywny: Z tego co słyszałem, to inne zawody medyczne poparły protest rezydentów. Nie wiedziałem, że do niego dołączyły i żądają podwyżek
Problemem jest to, że często jesteś na oddziale jeden na ponad 20-30 pacjentów i ponosisz za nich odpowiedzialność. A jak Ci się zatrzymuje pacjent, to nie ma go czym ratować, bo nie ma leków, nie ma sprzętu, nie ma nawet ludzi do resuscytacji


@MetroStation: I tej sytuacji realizacja postulatów rezydentów nie zmieni.

Kto jest zdeterminowany na emigrację - tego skromne podwyżki nie zatrzymają. Ktoś taki dalej będzie wolał pracować na zachodzie
Bo pieniądze są potrzebne na leczenie przede wszystkim.


@MetroStation: Skoro tak, to niech wyłączą z postulatów podwyżki. Niech wyższe nakłady idą PRZEDE WSZYSTKIM na leczenie i nowy sprzęt, a nie do kieszeni tych, którzy i tak zostaliby w kraju.
@vegeciak: Tylko zauważ, że duża część ludzi wyjeżdża żeby pracować w ludzkich warunkach. Czyli bez nadgodzin, bez biurokracji, z pełnym zespołem na oddziale. A większa kasa za granicą jest tylko dodatkiem.

Btw nie jestem lekarzem.
@MetroStation: Nie zrozumiałeś mojej tezy.

IMHO ten, kto ma wyjechać, ten i tak wyjedzie. Ten kto ma zostać, i tak zostanie. Niezależnie od tego, czy w tej chwili rezydencji zarabiają 3 czy 6 tysięcy - w dalszym ciągu na zachodzie będzie "lepiej", "godniej", "bez biurokracji", "bez nadgodzin".
@vegeciak
Glownia motywacja ludzi do wyjazdu jest brak możliwości zalozenia rodziny, szczególnie jesli jest to para dwóch lekarzy. Za 2k nie da sie, za 4 już prędzej.
Bariera jezykowa nie jest duza, szczegolnie ze sa to osoby przyzwyczajone do ciezkiej pracy.
Płatne studia medyczne nie zdadzą egzaminu, poniewaz wtedy pracując za granica mozna to spłacić w ciagu roku. Dodatkowo jak wiesz Polacy sa przekorni wiec efekt byłby odwrotny od zamierzonego.
Emigracja jest
@bizn: a co boli cię to że ktoś ma 30 lat i chce zarabiać więcej niż 1500 na rękę?

Pogadamy za 5-10 lat jak będziesz chciał się dostać do specjalisty. A oni już będą za granicą.
nikt tak nie uważa ale to nie oznacza, że pieniądze nie są potrzebne. Co robi Radziwił? Dlaczego nie wychodzi z reformą NFZu?


@banan_termoaktywny: nie wiem dlaczego z nią nie wychodzi, ale na pewno przed dużą reforma finansowania nie powinno się dosypywać w niewydolny system góry pieniędzy.
Eh to lewackie gównogadanie...


@banan_termoaktywny: jestem lewakiem, bo uważam, że protest jest organizowany głównie przez rezydentów, którzy domagają się podwyżek ? xD

Zastanawiam się czasami jakim sposobem ludzie są w stanie zarobić pieniądze, kupić komputer, podłączyć go do internetu i pisać komentarze na wykop pe el, mając takie grzęzawisko w mózgu xD
@banan_termoaktywny: wypopki liczą że strajk głodowy lekarzy = wszyscy lekarze w Polsce przestają jeść z dnia na dzień.
Wkurzeni chorzy szturmują puste gabinety a w rejestracji można tylko usłyszeć "Pan Doktur Megele jest na strajku, nie mogę Pani zarejestrować".
Po kilku dniach pierwsze odmlenia z wycieńczenia, TVP info rozwala oszustów swoim paskiem "ośmiorniczki z kawiorem jako cheat meal rezydenckich śmieci".
Fala zgonów w ośrodkach strajku przetacza się przez cały kraj.
Trzy
@bizn: reguła trójek
1. Człowiek może przeżyć 3 minuty bez powietrza.
2. Człowiek może przeżyć 3 godziny bez schronienia.
3. Człowiek może przeżyć 3 dni bez wody.
4. Człowiek może przeżyć 3 tygodnie bez jedzenia.
@banan_termoaktywny: 1. Napisałeś, że więcej kasy, to szpital może zatrudnić więcej lekarzy. Czy rynek pracy lekarzy naprawdę wygląda tak, że są jacyś bezrobotni lekarze dostępni na rynku? 2. Moim zdaniem skończy się po prostu na tym, że zabiegi będą wyżej wyceniane i wcale nie będzie ich więcej. To jest Polska, każdy ciągnie w swoją stronę.
Ile można przeżyć bez jedzenia? Tydzień, dwa? Przecież połowa z tego #protest powinna juz wykitowac.


@bizn: Widac, że nie masz bladego pojecia o głodówkach.99% z nich polega na nieprzyjmowaniu stałych pokarmów, ale picie odżywczych płynów jest wskazane. Czyli oni piją rózne soki w rodzaju Kubusia itp. czym dostarczają kalorie.
I tak jest od dawna. Bywaja dużo rzadziej głodówki na twardo gdzie piją tylko wodę.
W ten pierwszy sposob nie
jestem lewakiem, bo uważam, że protest jest organizowany głównie przez rezydentów, którzy domagają się podwyżek ? xD


@qwerty0092: jeżeli nie mieści ci się w głowie, że ktoś potrafi prowadzić dochodową działalność gospodarczą opartą na własnej wiedzy i doświadczeniu i uważasz, że tylko dlatego, że ktoś może kiedyśtam zarabiać dużo więc najlepiej żeby od początku swojej kariery zarabiał ochłapy nieadekwatne do wiedzy, odpowiedzialności, ryzyka i warunków pracy to tak - jesteś lewakiem,
jesteś lewakiem, a co gorsza tfu socjalistą.


@banan_termoaktywny: Podałem swoje spostrzeżenia - protest jest organizowany przez rezydentów, którzy domagają się podwyżek ich płac.
Teraz załącz zwoje mózgowe i powiedz mi w jaki sposób wyciągnąłeś wnioski, że w moim przekonaniu nie powinni oni zarabiać więcej co świadczy o tym, że jestem "lewakiem" ? Sorry, ale czytając Twoje posty, czuć ostrego kuca na kilometr xD Czekam jeszcze na hasło " a Twój kolega
@UowcaTroli: a przypomnij mi bo od tygodnia nie oglądałem Wiadomości - Polska nadal odzyskuje godność rozprawiając się z mafiami paliwowymi? Ściągalność VATu na najwyższym poziomie, Polska rośnie w siłę i dobrobyt dzięki partii, przez 8 ostatnich lat nie było tak dobrze jak przez ostatnie 2. Morawiecki co kwartał chwali się nadwyżką budżetową, przecież wystarczy nie kraść...
Na bolszewicką propagandę wymierzoną w sądy jakoś znaleźli 19 mln złotych więc znalezienie 40 mld
no w #!$%@? mi pomoże kolejne podniesienie podatków (bo niby skąd te pieniądze się wezmą?) bez niczego w zamian (dla mnie jako płatnika) za te pieniądze.


@xetrov: choćby przestać marnować hajs na patologie w postaci 500+, a przełożyć te fundusze na służbę zdrowia
@UowcaTroli:
nie może być ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a tak serio mówiąc to musi się to wiązać albo z nowym podatkiem (podwyższeniem) albo przesunięciem z innych garnuszków. Ale to wymaga kogoś pokroju Tuska, kogoś kto weźmie na siebie cały hejt i polityczną odpowiedzialność i podejmie tę trudną decyzję licząc się ze spadkiem sondaży i możliwą przegraną w przyszłych wyborach.