Wpis z mikrobloga

Wszystkim którzy zaczynają medytować żeby się odstresować albo doświadczyć tego braku "ja" polecam zaczynać od medytacji transcendentalnej Ja w ten sposób zaczynałem i robiłem bardzo szybki progres na początku a aktualne jestem w 9 poziomie z The Mind Illuminated i na to polecam się przerzucić po jakimś czasie jak transcendentalna przestanie wam dawać tak szybko rezultaty i już wtedy prawdopodobne będziecie w 3/4 poziomie. Co to tego jak transcendentalna medytacja ma wyglądać to polega ona na powtarzaniu mantry:
-wybierasz jakiekolwiek słowo najlepiej żeby nie miało dla Ciebie symbolicznego znaczenia ja używałem hirim
-siadasz zamykasz oczy i zaczynasz myśleć to słowo w głowie jednakowym tempem
-jak pojawiają się jakieś inne myśli to nie próbujesz ich usunąć ale dalej powtarzasz mantre w pewnym sensie nakładając tą mantre na inne myśli
-nie staraj się skupić na mantrze tylko wpaść w taki trance gdzie umysł bez wysiłku dalej automatycznie ją powtarza a ty jesteś tylko pasywnym obserwatorem
https://www.youtube.com/watch?v=O2IpCltANeA&t=10m08s - tu jest też dobre objaśnienie

#medytacja #buddyzm
  • 16
  • Odpowiedz
@well_being: 9th stage to daleko. Wchodzisz już w Jhany jak mniemam? Doświadczasz tych "lekkich" gdzie masz jeszcze czucie ciała, czy w te "pełne", gdzie jak Ajahn Brahm powtarza, znika wola i pozostaje tylko doświadczanie?
Ja obecnie jestem właśnie między 3 a 4 poziomem, zależnie od dnia i pory w której medytuje.
  • Odpowiedz
@ImperiumCienia: W pierwszą "pełną" wchodzę bez problemu ale nie bawiłem się w to, najpierw chcę skończyć 9 i 10 poziom poza tym sama medytacja w 9 stageu jest podobna do 2 "pełnej" Jhany widzę tylko światło jak by ktoś lekko latarką poświecił w oczy i słyszę pisk, tylko bardzo głośne dzwięki dostają się do świadomości. Culadasa mówił że Jhany nie są celem same w sobie ale mają pomóc w unifikacji umysłu.
  • Odpowiedz
@ImperiumCienia: Głębokie wglądy które mają doprowadzić do trwałego usunięcia iluzji "Ja"- i to da się zrobić osobno nie koniecznie mając dobrze wytrenowaną uwagę tak właśnie stało się u mnie, wystarczyło ~20h transcendentalnej medytacji i doświadczałem 4 lokacji z tego badania http://nonsymbolic.org/PNSE-Summary-2013.pdf i wtedy dopiero zainteresowałem się TMI gdzie jak zaczynałem to byłem gdzieś w 4 stage. Nie pamiętam dokładnie ile ale medytowałem codziennie po 1,5-2h może z 2 miesiące tak z
  • Odpowiedz
@well_being: to co mówisz brzmi dla mnie jak czarna magia, czy możesz to wytłumaczyć w bardzo "prosty" sposób? Jakich słów powinnam użyć? Czym w dużym skrócie różni się medytacja transcendentalna od mindfulness?
  • Odpowiedz
@Bhilobun: Słowo które nie wiesz co oznacza np. jakieś proste 2 sylabowe słowo z innego języka, tu nie ma żadnej magii z tym słowem przykłady których możesz użyć: kirim, hirim albo dosłownie jakiekolwiek inne tez zadziała prawdopodobnie nawet powtarzanie w myślach krze-sło krze-sło krze-sło... by zadziałało ale niektórzy mówią że lepiej jak twój mózg nie zna znaczenia tego słowa. Mindfulness polega na wypracowaniu optymalnego działania uwagi z świadomością percepcyjną dzięki czemu
  • Odpowiedz
Osiągam szóste niebo, jedenastego poziomu klasy drugiej, kołowrotu piątego, trzeciego kiwnięcia palcem najświętszego Brahmana. Energia wężowa wybija mi potylice, tak rychło sunie do góry. Czy to już oświecenie przedostateczne?
  • Odpowiedz
@well_being: a jak tam u ciebie z wyczuwaniem oddechu w różnych częściach ciala.? Rzeczywiście byłeś w stanie coś wyczuć.? Ja walcze ostro że strong i stable dullnes. Czasami mam fajne sesje w których obiekt medytacji jest w 95% cały czas w polu uwagi. A czasami skupienie na oddechu przypomina Marzenie senne co sugeruje że lekkie otepienie ma miejsce. U mnie największą przeszkodą jest praca. Robię ostatnio po 240 godzin i umysł
  • Odpowiedz
@ImperiumCienia: Próbowałem tego krótko i szczerze powiedziawszy to miałem wrażenie że jak coś czułem to sam sobie to wkręcałem zresztą i tak skanowałem ciało z otępieniem więc wydawało mi się to bezsensu. Ta technika z wyznaczaniem gdzie jest początek i koniec oddechu lepiej działała.
  • Odpowiedz
@well_being: Dzięki za film, bardzo fajnie w nim jest wszystko opowiedziane. Kiedyś przez krótki okres czasu, próbowałem już medytacji z mantrą ale dokładałem do tego przesuwanie koralików w mali.

Po twoim wpisie zrobiłem medytację wraz z filmikiem.

Efekty?

Już po tej pierwszej medytacji oddech bardzo zwolnił i bicie serca też. Spokojniejszy jestem niż przed medytacją.
  • Odpowiedz
@Namarin: http://sasana.wikidot.com/jhany zacznij od części trzeciej w tekście, jak nie masz cierpliwości aby przebrnąć przez początek.

Poziomy na których się opieramy pochodzą z podręcznika do medytacji The Mind Illuminated by Culadasa
https://www.amazon.com/Mind-Illuminated-Complete-Meditation-Integrating/dp/0990847705

Poziomy te są w zasadzie sa opisane juz od 1500 lat a zrobił to Asanga. Chodzi o poziomy na których znajduje się Twoja praktyka, z czym masz do czynienia jako problemami, jakie w tym punkcie stoją przed Tobą wyzwania
  • Odpowiedz