Wpis z mikrobloga

#badaniakliniczne

1. Pertuzumab dostał akceptację od FDA. Jest to rewelacyjny lek dla kobiet chorych na przerzutowego raka piersi. O dobrych wynikach w fazie trzeciej wiadomo było już od pół roku (informacja po polsku), FDA wydała decyzję dość szybko, co wydaje się sensowne biorąc pod uwagę imponujące wyniki - odpowiedź na lek wyniosła ponad 80% a czas przeżycia bez choroby wydłużył się o ponad pół roku (mediana 18,5 miesiąca vs. 12,4 w grupie kontrolnej). więcej info

2. Nie do końca badania kliniczne, ale warto się zapoznać - Ekspert o tym, jak działają analogi insuliny. O analogi insuliny trwa walka od wielu lat, aby zostały dopuszczone w Polsce do obrotu. Z niewiadomych przyczyn w ministerstwie próby rejestracji tych leków kończą się porażką. W końcu chyba widać efekt, w tym roku (może już za kilka miesięcy) mają być dopuszczone do rynku. Kilka lat za późno...

3. UWAGA DLA ALERGIKÓW Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał nakaz wycofania z obrotu partii leku Nasivin o numerze serii 108016, data ważności: 07.2012. Powód - zanieczyszczenie mikrobiologiczne. źródło

4. Ktoś to w ogóle czyta? ()
  • 15
@Peter06: Zależy od badania, najczęściej albo wcale albo połowa. Zdarza się przy testowaniu różnych dawek, że placebo dostaje np. 1/3. Przy badaniach typu crossover (gdzie masz na przemian lek i substancję kontrolną) placebo dostanie każdy.
@scyth: Ja czytam, ale nie mogę się do żadnego tekstu odnieść. Za to zaciekawiłeś mnie trochę insulinami, bo wydawało mi się, że analogi są dostępne (ale wiedza teoretyczna tylko z zajęć z farmakologii) - dodałem sobie do Readability na później.
AD1. Czy za przerzutowego raka piersi można uznać takiego który dał przerzuty do lokalnych węzłów chłonnych czy chodzi tylko przerzuty odległe. Jakie są szanse na stosowanie pertuzumabu w Polsce?