Wpis z mikrobloga

Mirki z #medytacja możecie tak pokrótce napisać o co w niej chodzi? Najważniejsze to oczyścić umysł w sensie nie myśleć o niczym, tak? Jest wiele poradników na YT ale większości albo niezrozumiała albo mówią o różnych rzeczach, jeden koleś opowiadał że trzeba przed wybrać sobie jakąś intencję i o niej myśleć. Mówią żeby wybrać optymalną pozycję, mi najwygodniej jest leżeć ale już dwa razy zasnąłem po prostu, nie wiem co robię źle, jest jakiś prosty poradnik?
  • 11
@metrom:
Medytacja dla ludzi z ułomnościami oraz wykopowiczów
1. poloz sie
2. rozluznij wszystkie partie ciala kolejno (skup sie na nich po prostu)
3. Oddychaj rowno
4. nie ruszaj sie
5. utrzymuj swiadomosc na chodzie przez np. liczenie ale lepiej przez swiadome wizualizacje
6. jak sie zacznie "trzasc" (odrazu poznasz) nie ruszaj się i poddaj sie im - wchodzisz w trans

czy to na prawde jakaś sztuka?
@metrom: najprostsza do nauczenia jest medytacja uwaznosci oddechu. Ustawiasz sobie intencje obserwacji doznań podczas wdychania i wydychania powietrza i obserwujesz. Jak zabladzisz myślami co zdarzy się bardzo szybko :) i nagle zdasz sobie sprawę że miałeś medytowac to wracasz spokojnie do obiektu medytacji bez biczowania się. I tak w kółko :) liczy się wytrwałośc i codzienna praktyka. Dałem Ci info o materiałach w innym wpisie. Zajrzyj i przeczytaj.
@Valbot: punkty od 1 do 4 opanowałem do perfekcji, nie ogarniam właśnie piątego, jedni mówią żeby nie myśleć o niczym a Ty np żeby liczyć czy coś sobie wyobrażać
@metrom: jednym z pierwszych wglądow które uzyskasz jest to że to nie ty myślisz i nie masz nad tym większej kontroli co się pojawia w polu świadomości. Dlatego wielu ludzi odpada na początku medytacji bo wydaje im się że coś z nimi nie tak skoro próboja siedzieć i skupiać się na oddechu a umysł nagle zaczyna trajkotac jak popierdzielony. Z czasem sie to uspokoi
@ImperiumCienia: ok dzięki cumplu, biorę się właśnie do lektury widzę że sporo tego, nie wiem jak ja wcześniej nie zauważyłem tej strony, chyba po prostu kliknąłem film, wybacz mą ignorancję, jeszcze raz dzięki( ͡° ͜ʖ ͡°)
@metrom: No bo każdy jest inny i każdemu co innego jest wygodniejsze. W takiej medytacji buddyjskiej to siedzą - dla mnie to nie do zaakceptowania przykładowo.
Jeśli masz tutaj problem to troche słabo. Proboj wszystkich metod jakie znajdziesz, a jak ci sie akurat uda to moze sam potem opracujesz swoją. Ja np. uczylem się przez liczenie od 1 do 30 i zapętlić ile potrzeba (5/10 jedyny plus to mala liczba i
Punkt 6 to bedzie wyzwanie. Mozna sie przyzwyczaić ale to przerażające doświadczenie.Nawet teraz zdaza mi sie czasami wtedy zerwać na rowne nogi.


@Valbot: chyba nie raz mi się to zdarzało, za młodego pałałem sie oobe i świadomym snem
@metrom: A, no to wporządku. Ale w OOBE jednak prosciej jest to przetrwać i w świadomym śnie. Podczas medytacji, przynajmniej u mnie i ludzi, ktorych uczyłem, jest o wiele intensywniej.