Wpis z mikrobloga

po sprywatyzowaniu służby zdrowia pacjenci mieliby tańsze ubezpieczenie, bo rynek dostarcza rozwiązań tańszych i w lepszej jakości, niż (obecnie narzucony) monopol.
pacjenci, którzy nie chcieliby się szczepić płaciliby wyższe ubezpieczenie, bo mieliby wyższe prawdopodobieństwo zachorowalności. W takiej sytuacji niechętnych szczepieniom pozostałoby niewielu.
problem poziomu polskiej medycyny i szczepień rozwiązany jednym prostym trikiem #libertarianizm #takaprawda #bekazlewactwa
  • 10
@K_R_S: Ja jestem ciekaw ile by kosztowało takie w pełni wolnorynkowe ubezpieczenie gwarantujące pełne pokrycie wszystkiego (jak NFZ), tylko bez kolejek i z wyższą jakością usług i czy czasem nie byłoby tańsze niż składka na NFZ od minimalnej krajowej. Bo trzeba podkreślić, że najbiedniejsi jednak na tej redystrybucji (wysokość składki rosnąca liniowo wraz z dochodem) korzystają.
@3edcvfr4 czy aby na pewno? to ze lepiej zarabiający płacą więcej niż słabiej zarabiający nie musi o niczym świadczyć, po pierwsze dlatego, że słabo zarabiający stanowią większość, więc i być może większość wpływów do NFZ (trzeba policzyć), a po drugie dlatego, że prawdopodobnie i tak przepłacają względem potencjalnych stawek rynkowych
czy aby na pewno?


@K_R_S: chodzi Ci o to czy najbiedniejsi korzystają? Nie twierdzę, że korzystają na całym systemie, chodzi mi o samą redystrybucję. Mam jeszcze wątpliwości co do kosztu pracy personelu: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy teraz mają centralnie sterowane stawki, a na wolnym rynku zarabialiby prawdopodobnie o wiele więcej. Wiem, że to nie uczciwe w stosunku do nich, ale pewnie obniża koszta obecnego systemu. Oczywiście go nie bronię, ale
@K_R_S chlopie w szwajcari idzie 12% pkb na zdrowie, a w pl 6%. Zwieksz w pl naklady na ta nielubiana panstwowa sluzbe zdrowia x2 i zobaczysz, ze nie bedzie gorsza od tej prywatnej szwajcarskiej. Polska sluzba jest na takim poziomie nie z powodu, ze jest panstwowa tylko dlatego, ze przeznacza sie tak malo kasy. Wyobraz sobie, ze Szwajcarzy ucinaja wydatki na zdrowie na pol i ciekawe jakby wtedy wygladalo. Mieli by pewnie