Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania
Mam takie ogólne pytanie do programistów z jakimś tam stażem odnośnie tego, co potraficie zrobić "z palca".

Np. jak to wygląda, znacie ogólne paradygmaty i jak je stosować/gdzie znaleźć, czyli: wiecie jakich frameworków/bibliotek do tego użyć, ale nie znacie ich na pamięć i za każdym razem po prostu przeglądacie dokumentację żeby zastosować czego Wam trzeba, czy uczycie się tych bibliotek/frameworków na pamięć i potraficie je stosować z miejsca?

Ja uczę się dopiero pół roku i szczerze mówiąc mam duże problemy z zapamiętaniem takiego nadmiaru informacji. Wiem gdzie szukać i czego użyć i znalezienie rozwiązania na coś co już przerabiałem zajmuje mi krótko, ale nie nawet jeśli pisałem coś takiego dzień wcześniej (oczywiście nie mając z tym wcześniej styczności, pewnie jakbym robił podobne projekty codziennie to bym zapamiętał) nie powtórzę tego z pamięci dzień później, ale pamiętam mniej więcej czego używałem więc google + dokumentacja i piszę.

Chciałbym też wiedzieć jak do tego podchodzą pracodawcy, czy np. na rekrutacji musieliście kiedyś używać jakiegoś frameworka z pamięci? Mówi się wielokrotnie że na rozmowach dają wam jakiś laptop i każą coś napisać. Ale to chyba raczej jakieś podstawowe rzeczy dotyczące składni samego języka?

Pytam bo nie chcę sobie zaprzątać głowy niepotrzebnymi rzeczami, a słyszałem że i tak większość programistów jedzie 80% na google, wiadomo że jak ktoś robi 10 lat to więcej pamięta i potrafi napisać z miejsca ale czy na początku zaprzątać sobie tym głowę?
  • 3
za każdym razem po prostu przeglądacie dokumentację żeby zastosować czego Wam trzeba


Po to jest dokumentacja. Jakbym miał na pamięć wszystkiego się uczyć to #!$%@? by strzeliła człowieka. Warto znać podstawy, jakieś prawa rządzące daną technologią (chociażby cykl życia aplikacji na androidzie czy kolejność ładowania cssów i skryptów na stronie) no i składnię. Ale takie pierdoły jak to, czy dana funkcja zwraca stringa czy booleana i czy przyjmuje dwa stringi czy trzy