Wpis z mikrobloga

referendum nie oznacza autonomicznie secesji, zobowiązałoby tylko autonomiczny rząd do podjęcia odpowiednich kroków. Ludzie mają prawo się wypowiedzieć. Do tego Hiszpanie jawnie wprowadzili cenzurę. KE powinna zagwarantować Katalonii członkostwo w UE dokładnie tak samo jak zrobiła w przypadku Szkocji ( ͡ ͜ʖ ͡


@maslon: O ile mi wiadomo, w przypadku pozytywnego wyniku referendum, miało to skutkować ogłoszeniem niepodległości niejako z automatu. Ale tutaj mogę się mylić.
  • Odpowiedz
@pan_kleks8:

O ile mi wiadomo, w przypadku pozytywnego wyniku referendum, miało to skutkować ogłoszeniem niepodległości niejako z automatu. Ale tutaj mogę się mylić.

Chyba nie mogło bo konstytucja Hiszpanii nie zezwala na odrywanie się poszczególnych prowincji od państwa więc takie referendum nie miało by nawet mocy prawnej.
  • Odpowiedz
Chyba nie mogło bo konstytucja Hiszpanii nie zezwala na odrywanie się poszczególnych prowincji od państwa więc takie referendum nie miało by nawet mocy prawnej.


@Skyworld: No właśnie, i o to się wszystko rozbija. Katalończycy uważają, że mają prawo w przypadku pozytywnego wyniku ogłosić niepodległość, Hiszpanie powołując się na konstytucję, wskazują, że nie i podjęli prewencyjne działania anty-referendalne. Chodziło mi w tym zdaniu o to, że Katalończycy mieli taki zamiar.
  • Odpowiedz
Katalonia jest przekonana że stając się niezależną będzie miała o wiele lepszą kasę niż obecnie będąc pod "kontrolą" hiszpanii. Wierzą że są bogaci, a rzeczywistość jest inna. Z tego co się orientuję wiele firm wycofa się z tego regionu, dla przykładu:
Caixa bank której z tego co się orientuję główna siedziba jest w Katalonii, już dawno poprzenosiła większość dokumentów poza, aby się ubezpieczyć w razie gdyby region odciął się od Hiszpanii. W
  • Odpowiedz
Ciekawe dlaczego Komisja Europejska nie jest zaniepokojona stanem demokracji w Hiszpanii?


@L3stko: Bo Hiszpania usadziła na sukę ludzi którzy nie potrafią into demokracja parlamentarna w jeden wieczór, a w Polsce jak w lesie, ustawy przepychany bez posiadanej większości i naruszanie fundamentalnych zasad funkcjonowania republiki, a osoby które walczą o respektowanie zasad demokracji parlamentarnej wyzywa się tutaj od komunistów xD
  • Odpowiedz
@L3stko: Wyjaśniam: wyroki sądów w Polsce są respektowane na terenie całej UE, jeżeli w Polsce sądy nie byłyby niezawisłe to burzyłoby to ład prawny bo np. firma w Polsce mogłaby pozwać jakąś firmę w Francji i wygrać w nieuczciwym procesie.

Czy UE kiedykolwiek przywaliło się do naszych Ślązaków "separatystów"?
  • Odpowiedz
@WaveCreator: Czyli jak Katalończycy stwierdzą, że od dzisiaj są niepodlegli i przestaną wykonywać polecenia Hiszpanii, płacić im podatków, itd. to Hiszpania ma prawo rozstrzelać Katalończyków (rząd i obywateli, którzy będą walczyć o niepodległość) i Unia się nie będzie wtrącała, bo to wewnętrzne sprawy Hiszpanii i Hiszpański rząd działa zgodnie z prawem? Jeśli tak, to Hipokryzja Unii jest nieskończona.
  • Odpowiedz
aha czyli referendum w sprawie odwołania kohoś to nie demokracja xD


@L3stko: Zrozum, ze to akty prawne (w tym konstytucja) okreslaja ustroj panstwa i ramy w jakich dziala demokracja. Refrendum zeby bylo legalne musi byc zgodne z prawem danego kraju.

Demokracja nie polega na tym, ze mozna zebrac troche plebsu i glosowac nad byle czym (na przyklad za obnizeniem podatkow do zero).
To jest troche taka pisowska mentalnosc - mamy poparcie ludu, to mozemy wszystko, #!$%@?
  • Odpowiedz