Wpis z mikrobloga

Richard Drew, Mężczyzna spadający z wieży World Trade Center, USA 2001.

Co jest mocne w tej fotografii, to spokój z jakim ten mężczyzna zmierza ku swej śmierci: wyprostowany z głową w dół bez strachu wobec nadchodzącego widma śmierci, bo to tylko przejażdżka moi drodzy.

"We wrześniu 2003 dziennikarz Tom Junod, w artykule zatytułowanym The Falling Man i zamieszczonym w magazynie Esquire, opisał okoliczności powstania zdjęcia, jego odbiór oraz próby identyfikacji postaci znajdującej się na nim. Junod podjął się również próby wytłumaczenia fenomenu fotografii. Przedstawia ona mężczyznę o ciemnej (latynoskiej) karnacji skóry z wąsami, ubranego w białą koszulę lub marynarkę oraz czarne spodnie i buty do kostki. Pod białym odzieniem, na plecach dostrzec można pomarańczową koszulę lub podkoszulek. Lewa noga mężczyzny jest zgięta w kolanie. Ręce są ułożone wzdłuż ciała. Junod w swoim artykule zwracał uwagę na idealną symetrię zdjęcia. Podkreślał pionowe położenie postaci względem otoczenia. Mężczyzna znajduje się bowiem na krawędzi dwóch wież WTC, północnej z lewej oraz południowej z prawej. Opisywał, iż „odchodzi on z tej ziemi jak strzała”. Wydawał mu się „odprężony” i „spokojny”, niezrażony siłami grawitacji i swoim przeznaczeniem. Relacjonował, że część odbiorców może dostrzegać w zdjęciu „stoicyzm, siłę woli, obraz rezygnacji, podczas gdy inni coś zupełnie odmiennego, a przez to strasznego: wolność”.

Zdjęcie wywołało skrajne reakcje na całym świecie. Wiele z gazet, które zdecydowały się na jego publikację, dokonały tego tylko jeden raz, z powodu napływających później listów od czytelników z wyrazami oburzenia. Krytycy zarzucali fotografii i jej autorowi drastyczność, przekroczenie granic intymności i brak poszanowania dla ofiar ataków i ich rodzin. Richard Drew spotkał się z licznymi zarzutami, takimi jak przekroczenie granic etyki zawodowej i ludzkiej przyzwoitości."

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #usa #myrmekochoria
myrmekochoria - Richard Drew, Mężczyzna spadający z wieży World Trade Center, USA 200...

źródło: comment_lWHsmC6zJkQZm7cMgXBnMOM0aN6DZaOS.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: Takie fotografie lubię najbardziej. Niespecjalnie się myśli nad tym co na nim jest, a nad tym co było wcześniej, co nieuchronnie się stanie, jak ciężko było podjąć decyzję. W jednej chwili masz fajną pracę w wielkim biurowcu pośrodku manhatanu, a za kilka minut lecisz głową w dół na pewną śmierć. Takie przymusowe samobójstwo, które ma zarówno decyzję jak i krótką chwilę gdy nie ma odwrotu, a myśli wirują. Nie
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: ciekawym emocji, które towarzyszyły atakom z 11 września polecam dokument "102 minuty, które zmieniły Amerykę", który składa się wyłącznie z prawdziwych, amatorskich nagrań ataku. Mało co mnie tak poruszyło jak ten film
  • Odpowiedz