Wpis z mikrobloga

Pomagam czasami w sesjach skype'owych uczyć się innym języka polskiego przez zwykłą rozmowę. Najczęściej to po prostu ludzie, których z różnych powodów los zagnał do naszego kraju. Czasem zawodowo, czasem za kobietą, czasem z ciekawości, czasem za przeszłością.

Jednak od dwóch lat non stop spotykam ludzi, z którymi mam niezłe opóźnienie w rozmowie i którzy chcą się uczyć polskiego często nawet bez planów przyjazdu tutaj. Skąd to? Otóż #wiedzmin Co chwilę to słyszę, że grali w naszym języku i że się zafascynowali. Obecnie rozmawiam z Brazylijczykiem, który za cel obrał sobie, żeby ograć #wiedzmin3 w polskiej wersji bez tłumaczenia, bo pieśń Priscilli w naszej (i ruskiej) wersji mu się tak podoba, że musi poznać ten język, chce to rozumieć. On ma 30 lat i tak szybko łapie, że już możemy nawet pogadać chwilę tylko po polsku.

Zwykła gra komputerowa w którą nawet nie grałem (obiecuję, nadrobię), a co i rusz o niej słyszę. O zafascynowaniu nawet i kulturą Słowian. Z pół roku temu zacząłem dyskusje z 50 letnim facetem z Texasu, który również przez tę grę zafascynował się w ogóle całą tą kulturą. Jego ujęła muzyka i klimat. Tak niewiele minęło, a dziś już potrafi po polsku nawet nieźle czytać i rozumieć. Słowiańska kultura tak mu głowę zaprząta, że na przyszłe wakacje planuje podróż po tych krajach.

Fajnie, że taka produkcja tak mocno odciska piętno na ludziach. Sądziłem, że popularność gry jak każdej innej spadnie i zostanie garstka fanów i zarobione pieniądze. Jednak tak nie jest, ta gra to widocznie idealny reprezentant naszej kultury, języka i pewnie też technologii.

#gry #oswiadczenie #jezyki
  • 60
  • Odpowiedz
z różnych powodów los zagnał do naszego kraju. Czasem zawodowo, czasem za kobietą,


@oiio: a wiecie czemu nie "czasem za mężczyzną"? bo stuleje z Was takie są i jeszcze piszecie "na zachodzie to jest życie" a dumne dziewczyny bez kompleksów sprawiają że to m.in. za nimi tutaj ludzie chcą mieszkać z tego mitycznego zachodu
  • Odpowiedz
@shakar: No jeśli chodzi o pisanie to chyba najlepiej celować w fora zagraniczne albo reddita. Mi np dużo dało udzielanie się na forum związane z tematem które mnie szalenie interesuje. Może spróbuj od tej strony? Chodzi mi o to, ze jak piszesz na tematy które lubisz poruszać to jakoś "samo to idzie", w międzyczasie jak walniesz jakiegoś byka to cię poprawią ale nikt raczej nie wyśmieje.
  • Odpowiedz
@oiio: wiedźmin 3 przez wielu z branży został uznany za najlepszą grę jaka powstała w historii. Jest to na pewno najlepszy polski wytwór w historii. Nie ma filmu, książki czy obrazu, sztuki, budynku czy produktu z polski który mógłby się równać. Moim zdaniem każdy Polak powinien chociaż znać tę grę. Problemem jest nie to że gry nie są brane poważnie a że wymagają czasem dużego zaangażowania od odbiorcy. A tak
  • Odpowiedz
Nie ma filmu, książki czy obrazu, sztuki, budynku czy produktu z polski który mógłby się równać


@binx1: Ej, Wiedźmin to wybitne dzieło, ale zluzuj lejce ;) Jest wiele wybitniejszych dzieł w każdej wymienionych przez ciebie sfer
  • Odpowiedz
@oiio:

Przykładem będzie hiszpański, w którym nie potrafię zapisać nawet słowa, a potrafię się dogadać.

Jeśli wiesz, jak się wymawia słowa w hiszpańskim, to praktycznie wiesz jak je zapisać. W hiszpańskim, tak jak w polskim, mówi się tak jak się pisze. To nie angielski, że masz 10 sposobów na wymówienie "ough".
  • Odpowiedz
  • 5
@oiio Kiedyś w TV był program o językach I byl odcinek o języku polskim. Zapytali się Amerykanina dlaczego uczy się akurat polskiego jak jest tyle języków do wyboru. Odpowiedział coś w styku, że język polski jest bardzo ciekawy bo ma naleciałosci z wielu języków. Ze sa I wschodnie wpływy i zachodnie. I że budowa języka fajna. Generalnie chłopak mówił z taką pasja i zaangażowaniem , że aż zacząłem mieć wyrzuty sumienia
  • Odpowiedz
@oiio: wczoraj oglądając serial Manhunt: Unabmober


dowiedziałem się jednej ciekawej rzeczy: skąd pochodzą Słowianie.
Jeszcze nie weryfikowałem prawidłowości tej informacji, ale:
Słowianie pojawili się "nagle" zaczęli zasiedlać ziemię, ale nikt nie potrafi powiedzieć skąd pochodzą. Więc podeszli to tematu inaczej: ci Słowianie nie potrafili nazywać drzew - pewnych rodzajów. Drzewo to drzewo, ale jest dąb, jesion, czy sławna brzoza. Oni tego nie znali. Badając słownictwo i nazewnictwo można było
  • Odpowiedz