Wpis z mikrobloga

Mirasy, jak to jest z tym US, ponieważ czytam i nie jestem do końca przekonany jak wygląda taka procedura. Załóżmy, że US "znalazł" jakieś nieprawidłowości w związku z prowadzeniem firmy, np. jakąś podejrzaną wg. urzędasa fakturę albo naprawdę jakąś nieprawidłowość w stylu zaległy VAT (nawet niekoniecznie duża kwota ale np. 1000 zł). I teraz pytanie, czy mogą zablokować firmie (załóżmy, że chodzi o działalność jednoosobowa) tylko rachunek wskazany w formularzu CEIDG-1 czy jednak mogą zablokować wszystkie konta należące do osoby prowadzącej działalność (nawet w różnych bankach)? Nawet nie chodzi mi o jakieś oszustwa ale np. zapominalstwo i brak wpłaty VAT jednorazowej (nie na miliony ale np. 3k-4k PLN).

#banki #bankowosc #dzialalnoscgospodarcza #firma #prowadzeniedzialalnosci #prowadzeniefirmy #urzadskarbowy #skarbowka
  • 34
@cage20: mogą ale czy to robią? Rozmawiałem ze znajomym i zapomniał w jednym miesiącu wpłacić VAT to mu po 20 dniach zablokowali wszystkie konta. Czyli generalnie zakładanie konta firmowego nie ma większego sensu oprócz tego, że w razie kontroli widać tylko transakcje firmowe, a tak to wystarczy działać na prywatnym koncie bo w razie czego blokują wszystkie konta... i to często bez upomnienia z tego co słyszałem
@kuta_senator: prowadząc działalność gospodarczą musisz mieć konto firmowe albo ror. nie możesz podpiąć pod działalność np konta oszczędnościowego. jak blokują to wysyłają do wszystkich banków jakie znają, a sprawdzić sobie mogą sami np przez Ognivo. Swoją drogą nie słyszałem aby komukolwiek po 20 dniach blokowali - te formalności trwaja sporo dłużej. I blokują nie całe konto tylko zajęcie na podaną kwotę - jeśli masz więcej środków to możesz w dalszym ciągu
@cage20: być może jednak mój znajomy nie powiedział mi całej prawdy... A do jakiego czasu wstecz mogą skontrolować konto? Zastanawiam się czy nie założyć firmowego konta ale jeśli w razie kontroli w przyszłości będę musiał i tak pokazać wyciągi np. sprzed roku gdy jeszcze robiłem wszelkie płatności z konta prywatnego i dodatkowo wyciągi z obecnego konta firmowego to nie wiem czy zakładanie oddzielnego konta ma w ogóle sens, bo głównie o
Możesz rok nie płacić, a dopiero na kontroli to sprawdzą i naliczą z odsetkami.


@Wychwalany: Bzdura. Musisz składać deklarcje vat-7, jeśli złożysz to od razu wiedzą ile im masz zapłacić. Jeśli skłamiesz podając np 0, to możesz się znaleźć za kratami.
@kuta_senator: po pierwsze kiedy maja znaleść? Masz kontrole? Jeśli tak i coś znajda to każą ci zapłacić różnice plus odsetki i cześć. Ostatnio znajomemu wyrzucili kilka faktur z kosztów, kazali skorygować VAT i zapłacić różnice. Nawet mandatu nie dostał.
@adrian43: na razie nie planuje o chyba US też nie ale pytam po prostu jak to wyglada ponieważ nie wiem czy jest sens zakładać oddzielne konto firmowe żeby np nie przyczepili się ze są jakieś nieopodatkowane wpływy typu przelew od kogoś na 1000 zł bo kiedyś mu pożyczyłeś.... i dlatego nie wiem czy powinienem mieszać wydatki firmowe i prywatne
@kuta_senator: jeśli jesteś vatowce to musisz mieć konto firmowe. Wydatki możesz mieszać to nie spółka z o o. Ja często płace prywatne rachunki z firmowego konta i odwrotnie, nikt się o to nie czepia. W spółce tak nie możesz robić. Co do blokowania konta to jeszcze nigdy się nie spotkałem z tym, jak już to ściagają należność z konta ale go nie blokują. Jeden znajomy to nawet vatu nie płaci, mówi
@TypowyXD: sam się o nią prosił bo deklaracje VAT słał w cały świat. Wyrzucili mu czynsz za lokal gdzie miała być dg, wynajął lokal ale jeszcze nie robił tam nic. Urzędniczki uznały ze to nie jest jeszcze koszt i kazały skorygować. Sytuacja dyskusyjna ale w jego przypadku to raczej chodziło ze znaleźli coś bo musieli. Jak by go dokładnie przetrzepali to by wyszło więcej i tak się z nim łagodnie obeszli.
@TypowyXD: raz wysyłasz pusta a na następny miesiąc już poprawna i tak cały rok. Ewentualnie cały rok puste a korygujesz w kwietniu jak robisz pita. Jak pisałem sam się o to prosił. To i tak był mały wymiar kary. Jak wejdzie jpk to się to na szczęście skończy.