Wpis z mikrobloga

Z racji, że temperatura potrafi już spaść w mieszkaniu do około 20 stopni z rana (nie lubię zimna) rozpoczynam sezon grzewczy :). Mam dwufunkcyjny piec (ogrzewanie gazowe) i sterownik. Ustawiłem sobie 4 różne temperatury w ciągu dnia w zależności od godziny - które nie różnią się od siebie diametralnie. Moje pytania brzmią:
1. maksymalna temperatura na piecu to 80*C - ile ustawiacie? Maks? Dużo mniej?
2. czy wszystkie "kurki" zostawić maksymalnie odkręcone, tj. na piątce?
Nieocieplone mieszkanie 82m2 - ile powinno zużywać m3 gazu miesięcznie?

#gaz #rachunki #oplaty #mieszkanie #dom #budownictwo #kaloryfery #ogrzewanie #sezongrzewczy
  • 15
@Smartek a jeszcze co do samej regulacji: w instrukcji pieca masz podaną temperaturę wody, przy której piec ma najwyższą sprawność, i taką ustawiasz. W zwykłych piecach to ok. 65C, w kondensacyjnych koło 45C. Do 80 będziesz podkręcał zimą. Im wyższą dasz temperaturę, tym częściej piec będzie się wyłączał. Sterownik wynosisz do pokoju, w którym jest najchłodniej albo który najszybciej się wychładza. Tam ustawiasz termostat na max (czyli zawsze otwarty). W innych pokojach
@Smartek: 1. Ja cały czas kombinuję z temperaturą na piecu, ale chyba najlepiej to działa z temperaturą na piecu 55/60*C na niższych temperaturach piec bardzo długo pracuje.
2. Na maxa powinien być tylko odkręcony tam gdzie jest sterownik. W pozostałych pokojach możesz przykręcać wedle potrzeby.
U mnie na mieszkanie 63 m2 na parterze nad piwnicą w obecnym czasie idzie jakieś 2 m3 gazu na dobę przy ustawionej temperaturze 20*C. Nie wiem
@kibiklops: Przez ostatnie kilka dni po 5m3 gazu dziennie, ale przez cały piątek, sobotę i niedzielę grzałem do prawie 23 stopni i często były pootwierane okna. Póki nie ma mrozów, czyli pogoda do początku października to około 3m3 dziennie.
@Smartek: Kurcze - znowu nie mogę pojąć jak to wszystko działa. Na dworze w sumie ciepło, nikogo w domu nie było, temperatura na cały dzień ustawiona na 20*C i poszło w 24h aż 6 m3 gazu. Takiego zużycia to nawet zimą nie miałem jak były temperatury na minusie.
@Smartek: Licznik mam taki z 2009 roku, ale wygląda na dosyć styrany życiem. Dzisiaj się wkurzyłem i przeniosłem sterownik pokojowy na inną ścianę - zobaczę jak teraz będzie działało bo miałem go w kącie na ścianie szczytowej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Smartek: e to tragedii nie ma, liczyłem właśnie tak ~6 stów przy najgorszych mrozach, mam nadzieję że ta zimę spędzę już w czystości, a nie w tym zasranyn pyle węglowym ()