Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki! Spędzając tegoroczny urlop nad Bałtykiem codziennie starałem się wstawać na tylko wcześnie by móc podziwiać wschód Słońca. Udało mi się napstrykać sporo fotek i w związku z tym chciałbym Wam dziś przybliżyć dwa fajne zjawiska związane ze wschodem Słońca: refrakcja atmosferyczna oraz miraż dolny.

Refrakcja atmosferyczna

Atmosfera Ziemi będąca ośrodkiem o zmiennej gęstości zależnej od temperatury i ciśnienia działa jak wielka soczewka zmieniająca bieg promieni świetlnych. W wyniku tego Słońce widoczne jest dla obserwatora w innym miejscu niż faktycznie się znajduje. Dla przykładu w czasie wschodu, gdy dolna krawędź tarczy słonecznej właśnie "odkleja" się od linii horyzontu samo Słońce w rzeczywistości znajduje się jeszcze pod nim. To atmosfera można rzec "unosi" jego obraz i dzięki temu jest ono widoczne dla obserwatora. Dzieje się tak, gdyż wartość refrakcji atmosferycznej dla wysokości 0° wynosi około 34' podczas, gdy wielkość tarczy Słońca to w przybliżeniu 32'. Im wyżej nad horyzontem jest obiekt tym refrakcja jest słabsza. W związku z tym górna część tarczy słonecznej jest nieco mniej "unoszona" niż dolna, przez co odlepione od horyzontu Słońce zdaje się być owalne (zdjęcie 5.)

Grafika obrazująca to zjawisko: KLIK

Miraż dolny (odwrócony)

Kiedy nad płaską, silnie nagrzaną powierzchnią (np. pustynia, woda) unosi się warstwa chłodniejszego powietrza może dojść do zjawiska mirażu dolnego odwróconego. Światło docierające do nas od obiektu jest częściowo zakrzywiane ku górze (do chłodniejszego powietrza) w wyniku czego powstaje lustrzane odbicie tegoż obiektu. Widać to dobrze na zdjęciach nr. 2, 3, 4. W wyniku tego Słońce przybiera najdziwniejsze kształty takie jak:

zdjęcie 2. Faza "BRAMA" - nie jest to oficjalny termin. Wymyśliłem go sam. Kształt Słońca w tej fazie wschodu przywodzi mi na myśl bramę, przez którą zdawałoby się można przejść.
zdjęcie 3. Faza "OMEGA" - ze względu na podobieństwo do greckiej litery Ω.
zdjęcie 4. Faza "Etruska Waza" - wystarczy kliknąć tutaj aby zrozumieć nazwę.

Grafika obrazująca to zjawisko: KLIK

Jeszcze na koniec sklejony na szybko #gif KLIK

Zapraszam do obserwowania tagu #nedvedinspace -> tylko prawilny cosmo content ()

#wschodslonca #astronomia #fizyka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
Pobierz Nedved - Cześć Mirki! Spędzając tegoroczny urlop nad Bałtykiem codziennie starałem si...
źródło: comment_Aulaa2BmRiDAHmvCyyCyX45OqIgDevNK.jpg
  • 7