Wpis z mikrobloga

W czerwcu podjąłem się tworzenia części strony mojej szkoły. Po rozmowach z osobami zarządzającymi tym i przejrzeniu plików strony wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie ma co dalej brnąć w Wordpressy które tam były i lepiej jest napisać wszystko od zera.
Pliki strony zostały w jakiś sposób zainfekowane, ciężko mi powiedzieć co się tam dokładnie działo, jednak przyczyniło się to do decyzji, że nie ma co się pieprzyć z tym co jest i wypadałoby wreszcie zrobić to na nowo.

Strona stała dotychczas na Wordpressie, cała zawartość to jakieś newsy, wydarzenia, sporo prostych stron informacyjnych rzadko aktualizowanych typu wykaz podręczników, jedynie zastępstwa i plan lekcji pobierane z zewnętrznego api, jednak zajmowałem się rzeczami działającymi na tej zasadzie.

Programowaniem zajmuję się od kilku lat, nigdy nie miałem żadnego większego projektu. Sam skupiam się na back-endzie, jednak wydaje mi się, że ogarnę front-end.

Do zrobienia jest:
- cały front-end, ponieważ obecny ostatnią aktualizację miał w 2010 roku - nowoczesność i prostota.
- stworzenie panelu administracyjnego od dodawania newsów i zarządzania treścią na pozostałych podstronach.
- Dodanie https (w sumie dla picu, jednak fajnie mieć)
- Integracja API dziennika, do zastępstw i planu lekcji,
- Lepsza optymalizacja i zabezpieczenie systemu.

Teraz pytanie do Was. Czy ja, nieco ponadprzeciętny wykopek jestem w stanie zrobić taki projekt nie zamęczając znajomych programistów? Strona głównie do odczytu, jeśli chodzi o back-end to raczej nie widzę tu przeszkód. Front-end, to kwestia indywidualna i wydaje mi się, że nie da się tego zrobić gorzej, niż jest teraz.

#webdev #programowanie #naukaprogramowania #php
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jurix: nawet nie masz pojęcia jak bardzo się w tym wszystkim mylisz. Gdybyście aktualizowali Wordpressa na bieżąco, aktualizowali jego wtyczki (!!!) oraz zadbali o bezpieczeństwo (długie randomowe hasło do FTPa i panelu, fail2ban, zmiana adresu logowania do WP itd.) to by tamta strona dalej stała niezainfekowana.

Tworząc swoją stronę od podstaw (panel itd.) narażasz się na jeszcze większe problemy - spędzisz kilkadziesiąt godzin żeby napisać logowanie z panelem a nadal
  • Odpowiedz
@Rst00: jak to czytałem to miałem mieszane uczucia. Powrót do przeszłości, czy... człowieku mamy zależnie od technologii django, keystone.js, october... Jest 2017 :P

To jeśli mówimy o półprofesce. Jeśli chodzi o stronę szkolną... hmmm who cares. Ale w django byłoby najszybciej pewnie tylko pewnie hajsu na servery nima :P
  • Odpowiedz
@npsr: nie przesadzajmy, to tylko strona szkoły gdzie będzie pare(naście) zakładek, cyklicznie newsy itd. nie potrzeba tutaj od zera pisać rozwiązań bo nie oszukujmy się - będą na pewno mniej bezpieczne niż dobrze zabezpieczony Wordpress.

Liczy się też koszt danych rozwiązań, nierzadko potrzeba specjalnego serwera żeby odpalić różne cuda w node.js czy pythonie a nie każdy ma na to środki. Co więcej, późniejsze rozwijanie danego rozwiązania będzie droższe bo jest
  • Odpowiedz
@Rst00: tak, masz sporo racji. Ale. strona dla szkoły jest z automatu wystawiona na ataki uczniów. Na taką ilość, zawsze znajdzie się jakiś, który choćby ogólnodostępnymi exploitami się pobawi.

Szkoła nie będzie dbać o akutalizacje, bo niema kasy na człowieka, który by to robił. Przecież nauczyciele informatyki są na poziomie jamochłonu. Jakby chociaż wiedzieli co to wordpress to nie pracowaliby w szkole :)

Servery z dostępnym node.js są coraz bardziej dostępne czyli tańsze, bo już nawet na shared można
  • Odpowiedz
@npsr: co do długi technologicznego i generalnie zabaw uczniów to się zgodzę, ale w tym właśnie rzecz, że wystarczy na sam początek dobrze zabezpieczyć WP, włączyć automatyczne aktualizacje itd. i na 99,9999% żaden uczeń nie wejdzie ogólnodostępnymi exploitami. Co innego jak ktoś robi strony jak janusz i instaluje milion pluginów, które niekoniecznie są bezpieczne. No ale cóż, takie środowisko ;)
  • Odpowiedz
@Rst00: pamiętaj jeszcze o jednym. Utrzymanie. W szkole nikt tego nie będzie robił całymi wiekami :P Nikt tam niema o tym zielonego pojęcia :)
  • Odpowiedz
@npsr: @Rst00: @plushy: @netbomb:

Napisałem długą wypowiedź i mi błąd wywaliło, więc podsumowując:
Z wieloma kwestiami się zgadzam i mam 3 opcje:
- Odpuścić ze świadomością że jeśli ktoś się tym zajmie w przyszłości to raczej nie lepszy ode mnie.
- Robić stronę w WP, co raczej nie będzie czymś wyjątkowym w przyszłym CV
  • Odpowiedz
@Jurix zrób to na WP i aktualizujcie jak tylko wyjdzie nowa wersja. Jak najmniej wtyczek. Zmieniasz adres panelu admina, prefixu w bazie, jakis htaccess na panel admina... Zrob dobry front zamiast pieprzyc sie z wymyslaniem backendu na nowo. Ale to Twoj czas :)
  • Odpowiedz
@Jurix: a zastanowiłeś się co stanie się z tą stroną jak skończysz szkołę? Jeżeli ktoś będzie chciał tam coś zmienić to prawdopodobnie ją wyrzucą do kosza i postawią Wordpressa żeby nie marnować czasu na naukę. Nie mówiąc już o rozszerzalności tego systemu. Wordpress to setki tysięcy gotowych pluginów. Co do CV to już lepiej porządna strona na WP niż kulawy własny system. Co z systemem templateów w twoim dziele? Jak
  • Odpowiedz
@Jurix: Zrób to na WP a własny projekt też zrób i wrzuć sobie na githuba. Jedna strona to ci się w portfolio przyda co najwyżej na praktykach a i tak pierwszym pytaniem będzie czemu nie użyłeś WP, i odpowiedź że chciałeś mieć do portfolio będzie bardzo negatywnie oceniona.
  • Odpowiedz
@mirunek: Nie nauczę się idąc na łatwiznę :P
@hinduss: Nie interesuje mnie co będzie jak szkołę skończę. Robię to przede wszystkim żeby zabić czas i do jej skończenia mieć luz. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przed rzeczami którymi wymieniłeś to zabezpieczenie raz, nie jest aż takie trudne, dwa, nie jest aż tak konieczne. Komu z umiejętnościami na tyle by się nudziło, żeby szukać błędów w prostym systemie? Jak coś
  • Odpowiedz
@Jurix skoro wiesz co chcesz zrobic to nie wiem dlaczego zadajesz tutaj pytanie. Poklepac Cie po plecach czy co? ;) dzialaj zamiast tutaj pisac.
  • Odpowiedz
Komu z umiejętnościami na tyle by się nudziło, żeby szukać błędów w prostym systemie?


@Jurix: Oj byś się zdziwił. Automatyczne skanowanie vulnerabilities to codzienność a widziałem już losowe, customowe systemy które ktoś przejmował i widać było że jakiś człowiek musiał w to włożyć trochę swojego czasu.
  • Odpowiedz
@mirunek: Konkrety, co może pójść nie tak. Ciągle o zabezpieczeniach, jeden rabin powie że WP pod tym względem zawsze jest lepszy, inny że każdy ręcznie napisany php będzie lepszy. No i takie gadanie, a konkretów nie wiele. Piszę stronę blogowo-informacyjną, nie sklep internetowy czy forum.
@plushy: Jestem tego świadomy i prawdopodobnie przez to dotychczasowa strona została zainfekowana. Customowe systemy częściej atakowane są przez ludzi niż boty. Poradników dot.
  • Odpowiedz