Wpis z mikrobloga

W czerwcu podjąłem się tworzenia części strony mojej szkoły. Po rozmowach z osobami zarządzającymi tym i przejrzeniu plików strony wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie ma co dalej brnąć w Wordpressy które tam były i lepiej jest napisać wszystko od zera.
Pliki strony zostały w jakiś sposób zainfekowane, ciężko mi powiedzieć co się tam dokładnie działo, jednak przyczyniło się to do decyzji, że nie ma co się pieprzyć z tym co jest i wypadałoby wreszcie zrobić to na nowo.

Strona stała dotychczas na Wordpressie, cała zawartość to jakieś newsy, wydarzenia, sporo prostych stron informacyjnych rzadko aktualizowanych typu wykaz podręczników, jedynie zastępstwa i plan lekcji pobierane z zewnętrznego api, jednak zajmowałem się rzeczami działającymi na tej zasadzie.

Programowaniem zajmuję się od kilku lat, nigdy nie miałem żadnego większego projektu. Sam skupiam się na back-endzie, jednak wydaje mi się, że ogarnę front-end.

Do zrobienia jest:
- cały front-end, ponieważ obecny ostatnią aktualizację miał w 2010 roku - nowoczesność i prostota.
- stworzenie panelu administracyjnego od dodawania newsów i zarządzania treścią na pozostałych podstronach.
- Dodanie https (w sumie dla picu, jednak fajnie mieć)
- Integracja API dziennika, do zastępstw i planu lekcji,
- Lepsza optymalizacja i zabezpieczenie systemu.

Teraz pytanie do Was. Czy ja, nieco ponadprzeciętny wykopek jestem w stanie zrobić taki projekt nie zamęczając znajomych programistów? Strona głównie do odczytu, jeśli chodzi o back-end to raczej nie widzę tu przeszkód. Front-end, to kwestia indywidualna i wydaje mi się, że nie da się tego zrobić gorzej, niż jest teraz.

#webdev #programowanie #naukaprogramowania #php
  • 34
W czerwcu podjąłem się tworzenia części strony mojej szkoły.


@Jurix: Błąd. Takie "fuchy" to dramat. Zbiór polonistów i nauczycieli sztuki będzie ci opowiadał co oni sobie "życzą" na stronie aż osiwiejesz.

Pomagałem kiedyś muzycznie w organizacji przedstawienia mojej dawnej szkole. Miało to być na jakiś licealny przegląd sztuki aktorskiej czy inne takie coś - zero wynagrodzenia (na nie nie liczyłem, chciałem pomóc z dobroci serca), a wymagania jakby John Williams czy
@MagnaPomerania: Technikum informatycznie, jedno z lepszych w Polsce, poziom dość wysoki, a nauczyciele ogarnięcie. No może po za nauczycielką, która stroną się opiekuje i uczy podstaw programowania, które średnio sama rozumie. Wie, że istnieje coś takiego jak php i czym większa cyfra przy nim tym lepiej, więc ona sobie życzy php7, a najlepiej 8. W praktyce wątpię, że zauważyłaby różnice.

Robię za darmo, jednak raz, wiem jak bardzo w mojej szkole
@b__m__b: Logowanie i dodawanie nowych użytkowników z poziomu zalogowanego panelu. Dostęp będą miały wyłącznie osoby techniczne. Jeśli chodzi o zabezpieczenie tego to przynajmniej "podstawy" znam.
Newsy na stronie to czysty tekst, czasem jakiś obrazek. Prosty gotowy edytor wystarczy, sam używam takiego na jednej ze stron przy której pomagałem i działa jak należy i na te same potrzeby spokojnie wystarczy.
Edycja istniejących stron to również 90% to edycja html'a. CSS przecież będzie
@b__m__b: includy/z bazy: ![](), tagi *itd.

Obecnie jak przeglądam newsy, to nic po za nie dają, a wszystko jest do dodawania z poziomu prostego edytora z neta.

Jedynie kwestia której się boję to że obrazki mogą mi rozwalić front-end, ale żeby było śmiesznie, dotychczas obrazki były dostosowywane do optymalnej wielkości przed dodaniem w gimpie, a żadnego uploadu na stronie nie mają, wszyscy dodawali ręcznie na serwer xD.
*
Błąd. Takie "fuchy" to dramat. Zbiór polonistów i nauczycieli sztuki będzie ci opowiadał co oni sobie "życzą" na stronie aż osiwiejesz.


@MagnaPomerania: jak ja się kiedyś podjąłem takiej fuchy w podbazie, to potem się dowiedziałem, że z automatu zapisano mnie do jakiegoś kółka historycznego i na jakąś wycieczkę po bunkrach. Jako dziecko raczej piwnicy, miałem #!$%@? i się zmyłem z projektu
ale żeby Cię nie deprymować... ja swoją przygodę z programowaniem wieki temu zacząłem od chęci zrobienia bloga przyjaciólce.


@b__m__b: ja zaczynałem w gimnazjum (czyli jakieś 16-17 lat temu), kiedy to miałem ambitny plan zrobienia animowanej strony z wiedzą o serii Dragon Ball xDDD

Rozpisałem wszystkie informacje w osobnych ramkach, żeby nie ładować za każdym razem nowego paska bocznego i nagłówka (przy tamtej prędkości Internetu nawet GIF potrafił zamulić).
Wziąłem też artworki
Technikum informatycznie, jedno z lepszych w Polsce, poziom dość wysoki, a nauczyciele ogarnięcie.


@Jurix: masz szansę na staż z ratowania zaniedbanego produktu.
Hint: łatwiej będzie wyekstrachować dane że starej strony i umieścić w nowym wordpressie niż stworzyć nowy cms od zera, bez bugów. Następnie należy zrobić instrukcję obsługi strony z uwzględnieniem aktualizacji softu, o której ludzie wiedzą zazwyczaj ale i tak mają ją gdzieś.
Będzie to też bardziej życiowe, nikt w
Po rozmowach z osobami zarządzającymi tym i przejrzeniu plików strony wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie ma co dalej brnąć w Wordpressy które tam były i lepiej jest napisać wszystko od zera.

Pliki strony zostały w jakiś sposób zainfekowane, ciężko mi powiedzieć co się tam dokładnie działo, jednak przyczyniło się to do decyzji, że nie ma co się pieprzyć z tym co jest i wypadałoby wreszcie zrobić to na nowo.


@Jurix: