Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #delfiny #zwierzaczki
Delfiny są zwierzętami społecznymi. Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja według tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5). Delfiny używają narzędzi, tworzą własne dialekty, nawołują się po imieniu, są samoświadome, mają doskonałą pamięć.Do dziś trwają prace nad pełnym rozszyfrowaniem tego języka. Wszystko bowiem wskazuje na to, że wysokie świsty i pozornie przypadkowe dźwięki wydawane przez te ssaki, układają się w... całe zdania. Póki co zarejestrowano przeszło półtora tysiąca różnych odmian pojedynczych sygnałów wydawanych przez te zwierzęta. Rozszyfrowano ok. 200. Ich mózg jest tak rozwinięty, że psychika delfinów podatna jest na depresje i choroby psychosomatyczne, na przykład choroby wrzodowe żołądka na tle nerwowym.Delfiny nie obawiają się kontaktu z ludźmi. Są istotami społecznymi, mają dużą potrzebę eksploracji i zabawy. Czasem w chwili szczególnego pobudzenia traktują osoby pływające jako obiekt interakcji społecznych, jako nowego osobnika we własnym stadzie czy wręcz jako obiekt seksualny.

Akt seksualny ewidentnie daje im sporo przyjemności. Lubią pieścić się wzajemnie, ocierając się o siebie lub muskając płetwami. Samce delfinów uważane są za niepoprawnych gwałcicieli – zdarza się, że grupa samców porywa samicę, zapędza na płytszą wodę i tam wykorzystuje seksualnie. Co ciekawe, delfiny dopuszczają się gwałtów nie tylko na samicach własnego gatunku, ale także na morświnach czy żółwiach morskich. Na szczęście dla ofiary, całe zdarzenie nie trwa długo, bo ejakulacja pojawia się u delfina już po 12 sekundach. Niektóre, co bardziej zaradne, jednostki wynajdują nawet seksualne zabawki (patyki, kości itp.)

Tresuje się je do sztuczek w delfinariach. Delfiny w naturalnym środowisku tworzą bogate więzi społeczne, podczas gdy stada w delfinariach komponowane są z przypadkowych, niespokrewnionych osobników. Młode oddzielane są wcześnie od matek i nie uczą się naturalnych zachowań społecznych, dlatego ich interakcje w niewoli przepełnione są agresją wobec siebie i ich ludzkich opiekunów. Znudzone i zestresowane zwierzęta nierzadko chorują na wrzody, cierpią z powodu infekcji wynikających z obniżonej odporności, przejawiają stereotypie i doświadczają apatii. Aby mimo tych dolegliwości delfiny mogły intensywnie pracować, powszechną praktyka jest podawanie im inwazyjnych leków, w tym również psychotropowych.

Zdarza się, że pomagają innym delfinom, rannym lub chorym, a czasami nawet człowiekowi. W Indiach delfiny otrzymały prawny status „non human person” czyli osób poza ludzkich, co m.in. powoduje prawne sankcjonowanie ich prawa do wolności. W środowisku naturalnym delfiny dożywają 30-50 lat.

Przez 8 godzin mózg delfina pracuje całkiem normalnie. Później czas na nieco odpoczynku. Zamiast udać się na poszukiwania wygodnego lokum, które musiałoby być bezpieczne i znajdować się na powierzchni wody (ssaki te muszą zaczerpnąć powietrza co ok. 15 minut), delfin wyłączy lewą półkulę mózgu. Po 8 godzinach odpoczynku uaktywni ją i da odpocząć prawej półkuli.
sinusik - #ciekawostki #delfiny #zwierzaczki 
Delfiny są zwierzętami społecznymi. We...

źródło: comment_74NCW1IjzWqfR6k1HgQvCsSYCbTGW9Zy.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@staszko90: Nie miałem jednego, wiki i inne strony, wyszukuje te najciekawsze fakty i wrzucam, staram się sprawdzać też, np nie wrzucałem co damek o przyjemności, bo widziałem i u innych zwierząt informacje o tym.
  • Odpowiedz