Wpis z mikrobloga

Krzysztof Bosak: Charlottesville to dopiero początek wielkich konfliktów w USA:
_- To, co wydarzyło się w Charlottesville i wszystkie zamieszki, które przetoczyły się przez USA przez ostatni rok, to dopiero początek wielkich konfliktów społecznych, które w następnych latach będą wybuchać w Stanach Zjednoczonych - mówi Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego w rozmowie z AIP.

Charlottesville pokazało, że Stany Zjednoczone ewidentnie przeżywają największy konflikt wewnętrzny od lat?

Tak naprawdę konflikt, który trwa w Stanach Zjednoczonych, jest wielopłaszczyznowy. Powiedziałbym, że w najmniejszym stopniu dotyczy on bieżącej polityki. W dużej mierze dotyczy ideologii, granic wolności wypowiedzi czy wolności zgromadzeń, a także tego co w ogóle stanowi, że Amerykanie są jednym narodem. Można odnieść wrażenie, że konflikt społeczny w USA pogłębia się na tyle, że wspólnota obywatelska rozpada się tam i dochodzi do wrzenia ocierającego się powoli o taką pełzającą wojnę domową. Wydaje się, że to, co wydarzyło się w Charlottesville i te wszystkie zamieszki, które przetoczyły się przez USA przez ostatni rok, to jest dopiero początek wielkich konfliktów społecznych, które w następnych latach będą wybuchać w Stanach Zjednoczonych.


Skąd w Amerykanach - młodych, ale nie tylko - wyraźny skręt w kierunku ideologii ekstremalnie prawicowych, czy wręcz neonazistowskich?

To jest bardzo ciekawe pytanie i warto poszukać na nie odpowiedzi, ponieważ to może nam powiedzieć coś interesującego o samych przemianach w Stanach Zjednoczonych. Warto szukać tych odpowiedzi, bez żadnej sympatii dla tego, czym obecnie stał się tzw. ruch Alt Right. Tu chcę podkreślić, że z perspektywy polskiego narodowca i katolika ten ruch, który po okresie szukania własnej tożsamości zatrzymał się na pozycjach tzw. białego nacjonalizmu, tolerującego jakieś taktyczne sojusze z neonazistami, jest zupełnie nieakceptowalny. Natomiast to nie znaczy, że jako zjawisko polityczne nie jest warty analizy.


Należy spodziewać się wzrostu liczby tego typu zamachów, jak ten, który miał miejsce w Charlottesville? Zamachowiec był prawicowym ekstremistą.

W Stanach Zjednoczonych od wielu dekad istnieje problem politycznego skrajnie prawicowego ekstremizmu. Ten problem nigdy do końca nie zniknął, więc nie upatrywałbym w tym jakiejś nowej jakości. To, co może być nowe, to że idee rzeczywiście skrajnie prawicowe, a więc nie tradycyjne, konserwatywne, tylko właśnie idee typu "biały nacjonalizm", wyjdą z pewnych nisz politycznych i zaczną się upowszechniać wśród normalnej bazy republikańskiej. I wydaje się, że taki przełom jest tu możliwy ze względu na przyspieszające zmiany demograficzne. Ta republikańska baza wyborcza, złożona z białych Amerykanów europejskiego pochodzenia powoli zawęża się. Grupa, która postrzegała siebie jako naturalnego gospodarza Stanów Zjednoczonych przejmuje teraz lewicowe schematy intelektualne i zaczyna mówić o sobie jako o jednej z prześladowanych mniejszości. Taką retorykę stosowały dotychczas ruchy reprezentujące interesy Afroamerykanów, ruch feministyczny czy LGBT. Obecnie podobną retorykę zaczynają prezentować przedstawiciele radykalnej prawicy.


Tutaj pojawiają się hasła białej tożsamości, białego życia, „White Lives Matter”.

Biali nacjonaliści zaczynają kopiować emancypacyjne hasła stosowane dotychczas przez lewicę i zaczynają wyrażać emocje społeczne, które wcześniej były tłumione i na fali marksizmu kulturowego dyskwalifikowane jako rasistowskie. Czy to doprowadzi do zmiany stanu świadomości części republikańskiej bazy czy okaże się niszową modą to pokaże czas. Natomiast dla właściwego zrozumienia tego procesu społecznego należy zauważyć, że tym, co obecnie uzyskuje popularność wśród części młodych w USA nie jest wbrew temu co sugerują media ani f-----m ani biały supremacjonizm, tylko tzw. „polityka tożsamości” aplikowana do białych Amerykanów. Wpisuje się ona logicznie w idee multikulturalizmu, wypromowane przez samą lewicę po 1968 roku. I to jest paradoks tej sytuacji. W pewnej mierze Alt Right jest intelektualnym klonem najnowszych lewicowych idei.


#publicystyka
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach