Wpis z mikrobloga

Jak mógł stopniowo wyewoluować 'poród pośladkowy' u waleni?

Neodarwiniści twierdzą, że walenie pochodzą od wcześniejszych ssaków lądowych, które stopniowo przystosowały się do wodnego trybu życia. Uważają, że najbliższym współczesnym krewnym ewolucyjnym waleni jest hipopotam oraz cały rząd parzystokopytnych. Wszystkie noworodki zwierząt parzystokopytnych, jak i innych ssaków lądowych rodzą się głową do przodu. Porody pośladkowe najczęściej kończą się śmiercią cielaka oraz matki. W przypadku człowieka przeżywalność noworodków podczas porodów pośladkowych wynosi 1%. Innymi słowy na 100 takich porodów udaje się tylko jeden i to tylko dlatego, że pomaga lekarz. U zwierząt hodowlanych podczas porodu pośladkowego niezbędna jest asysta weterynarza. W przeciwnym razie matka i dziecko umierają! Ten typ porodu charakteryzował również walenie lądowe-wodne.

Inaczej jest u waleni wodnych. Poród u ssaków trwa czasami kilka godzin, a walenie wodne oddychają powietrzem atmosferycznym. Gdyby cielak walenia rodził się głową do przodu, to mógłby się utopić zanim cały przyszedłby na wodny świat. Walenie rodzą się ogonem do przodu, co u ssaków lądowych jest odpowiednikiem porodu pośladkowego. Może ktoś ma wyjaśnienie, jak ewoluowały walenie lądowe w typowo wodne i jak stopniowo poród głową do przodu mógł u nich ulegać transformacji w typ porodu pośladkowego?

Selekcja pod kątem ewolucji porodu pośladkowego mogła się odbywać w wodzie i ewentualnie dawać większą przeżywalność waleniom, które rodziły ogonem do przodu, bo tylko w ten sposób mogły opanować nowe nisze ekologiczne. Na lądzie przegrałyby konkurencję z lepiej przystosowanymi prawaleniami, których poród był łatwiejszy. Skoro poród pośladkowy jest tak ciężki na lądzie i kończy się pomyślnie jedynie z pomocą lekarza czy akuszerek, to w jaki sposób mógł ewoluować w środowisku wodnym? Jak rzekomi przodkowie wodnych waleni mogli zdobyć przewagę selekcyjną?

http://babyonline.pl/polozenie-posladkowe-na-czym-polega-i-co-oznacza-dla-ciebie-i-dziecka,przygotowania-do-porodu-artykul,17004,r1p1.html

„Z czym w praktyce wiąże się położenie pośladkowe dziecka? Zazwyczaj, niestety, z porodem przez cesarskie cięcie, ponieważ jest to wskazanie do cesarskiego cięcia – zaledwie pół procenta ułożonych w ten sposób maluchów przychodzi na świat siłami natury. Z badań i doświadczenia lekarzy położników wynika bowiem, że w takich okolicznościach poród przez cesarskie cięcie jest po prostu bezpieczniejszy. Dzięki niemu udaje się uniknąć zagrożeń dla dziecka, związanych z porodem przy położeniu miednicowym (czyli także pośladkowym), m.in.: niedotlenienia,  ryzyka uduszenia czy wypadnięcia pępowiny.”

#nauka #biologia #ciekawostki #anatomia #walenie #porodposladkowy #paleontologia #prawalenie #anatomia #patologie
bioslawek - Jak mógł stopniowo wyewoluować 'poród pośladkowy' u waleni?

Neodarwini...

źródło: comment_zVL4HFFeldRplaBa8uvV9oaPr89alVvS.jpg

Pobierz
  • 13
W przypadku człowieka przeżywalność noworodków podczas porodów pośladkowych wynosi 1%. Innymi słowy na 100 takich porodów udaje się tylko jeden i to tylko dlatego, że pomaga lekarz.


@bioslawek:

Jakieś źródła?
@inozytol: Ty mi nie będziesz dyktował, co ja mam w tej chwili robić. Na razie chce pokazać, że porody posladkowe wymagają pomocy osób trzecich. Pózniej się zajmę statystykami i jeszcze jedno glupie słowo i się pożegnamy. Zrozumiano?