Wpis z mikrobloga

@sawyer97: "Tylko jeszcze się zapytam o rzecz, która mnie nurtuje
Czemu drugie przykazanie tak się dziwnie różnicuje
Inne jest tu, w Katechizmie, ale inne w Piśmie Świętym
Te obrazów co dotyczy - niech ksiądz powie, bo ja nie wiem

Mam trzydzieści lat z okładem - głupi jestem tak jak byłem
No bo jeśli bałwochwalstwo, to co o obrazach myśleć
Tych co wiszą po kościołach, na ten przykład proszę kogo
Nie ma
@xer78:

A byłbyś tak dobry i zacytował to całe przykazanie z katechizmu "innego niż dla dzieci"?


Katechizm Kościoła Katolickiego. Jest tam wprost przepisane 10 przykazan z PŚ. KKK Kanony 2083-2534

Inne zasady obowiązują w religii katolickiej dzieci i dorosłych?


Nie. Ale w wersji dla dzieci jest wersja łatwa do zapamiętania, którą zaproponował sam Luter.

Jaki jest wiek graniczny?


Nie ma.
@dolus_deliberatus:

Artykuł drugi


DRUGIE PRZYKAZANIE

Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy (Wj 20, 7; Pwt 5, 11).

Powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał... A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie (Mt 5, 33-34).

Wziąłem stąd

Gdzie tu masz cokolwiek o obrazach i wizerunkach?

W PŚ masz tak: > Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego
Wziąłem stąd

Gdzie tu masz cokolwiek o obrazach i wizerunkach?


@xer78: No to źle popatrzyłeś bo to jest pierwsze przykazanie, wziąłem z tego samego linku co Ty:

Artykuł pierwszy

PIERWSZE PRZYKAZANIE

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na
@xer78: > Inne jest tu, w Katechizmie, ale inne w Piśmie Świętym

sęk w tym, że w Piśmie Świętym nie ma ponumerowanych przykazań, a to które jest pierwsze, które drugie to kwestia interpretacji.

W prawosławiu masz ikony i kult świętych, a układ przykazań mają podobny do protestanckiego wg wiki.
@dolus_deliberatus Jak się jedno usunie to trzeba z innego coś wziąć żeby ogólna ilość się zgadzała. Stąd różnice. Artykuł drugi, przykazanie drugie oznacza, że piszą jednak i przykazaniu drugim.

Potrzebne źródło? Może Google pomoże.
@Robakac Jasne. Tu gdzie jest niewygodnie to kwestia interpretacji. A tam gdzie wygodnie to słowo należy rozumieć dosłownie. Co mi tu wyjeżdżasz z prawosławiem czy protestantami? Jak mają przykazania zbieżne to są ok a w innych kwestiach są be? Co za obłuda.
Jak się jedno usunie to trzeba z innego coś wziąć żeby ogólna ilość się zgadzała


@xer78: Przecież nic nie zostało usunięte. Jest inaczej podzielone. Dalej jest cały dekalog. Więc w Katechizmie i PŚ jest tak samo. Jest cały tekst słowo w słowo. Więc słowa tej piosenki są kłamstwem.

Co mi tu wyjeżdżasz z prawosławiem czy protestantami? Jak mają przykazania zbieżne to są ok a w innych kwestiach są be? Co za
Więc w Katechizmie i PŚ jest tak samo. Jest cały tekst słowo w słowo. Więc słowa tej piosenki są kłamstwem.


@dolus_deliberatus: Całe PŚ pełne jest kłamstw i sprzeczności. Niektórzy to widzą, inni udają że nie widzą a jeszcze inni są ślepi, głusi i głupi.
Całe PŚ pełne jest kłamstw i sprzeczności


@xer78: Rozumiem szybki odwrót i zmiana tematu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie ma tam żadnej sprzeczności teologicznej. Nie ma tam też żadnych kłamstw literackich. Możesz jakieś kłamstwo przytoczyć?