Wpis z mikrobloga

Test procesora AMD Ryzen 3 1300X - Bliżej Core i3 czy Core i5?
Cześć i czołem, ostatnio testowaliśmy słabszego przedstawiciela serii AMD Ryzen 3, a teraz pora na jego większego brata. Jak wypadają względem siebie, a jak mają się do Intelowskiej konkurencji? Co kupić? Jak żyć? Czy Michaił Białkov naprawi tagi? Przynajmniej na kilka z tych pytań udało nam się odpowiedzieć. W skrócie - AMD Ryzen 3 1300X po wyjęciu z pudełka jest dobrym procesorem, który jednak zdecydowanie nie zachwyca (wydajność pokroju Intel Core i3-7100). Prawdziwy pazur pokazywany jest dopiero po podkręceniu i dołożeniu szybszych modułów RAM (walka z Intel Core i5-7400). Niestety co logiczne rośnie wtedy mocno pobór mocy (który w zamian jest bardzo niski na ustawieniach fabrycznych!), no i nadal brak iGPU... ( ͡° ʖ̯ ͡°) W zamian jednak otrzymujemy lut, a nie Intelowski glut co świetnie rzutuje na niskie temperatury. Mowa więc całościowo o tym, co każdy zorientowany w temacie podejrzewał: AMD Ryzen 3 1300X to model AMD Ryzen 3 1200 na lekkim turbodoładowaniu, a więc cel został osiągnięty.

---

AMD Ryzen 3 1300X okazuje się około 10-12% wydajniejszy od słabszego rodzeństwa, co wynika oczywiście z różnicy w taktowaniach, które podczas obciążenia wszystkich rdzeni dochodzi do 500 MHz. Dzięki temu R3 1300X trzyma się najczęściej bardzo blisko Intel Core i3-7100, momentami w programach doganiając i5-6400 (Blender, Freemake, Handbrake, POV-Ray). Niezłe osiągnięcie, zwłaszcza iż jednostka AMD jest zdecydowanie tańsza od Intela. W grach komputerowych sytuacja jak zwykle trochę się komplikuje - tutaj czterordzeniowy Ryzen 3 1300X przy ustawieniach standardowych może rywalizować co najwyżej z czterowątkowym Intel Core i3-7100, chociaż niejednokrotnie doganiają go i3-6100 oraz Pentium G4560. Tylko w Warhammer: Total War udaje się nawiązać rywalizację z i5-6400. Dopiero podkręcenie do 4000 MHz pozwala R3 1300X przeskoczyć i3-7100 i gdzieniegdzie podgryzać pozycję i5-6400, chociaż bądźmy uczciwi - w ogólnym rozrachunku ciągle sporo brakuje do czterordzeniowca Niebieskich. Warto jednak wykorzystać kolejną, obok odblokowanego mnożnika, zaletę procesorów Summit Ridge, czyli obsługę wysoko taktowanych pamięci DDR4 na przystępnych cenowo płytach głównych (B350). Zastosowanie modułów 2933/3200 względem 2133/2400, przy odpowiednio niskich timingach (CL14/15) potrafi miejscami przynieść więcej korzyści, niż podkręcanie samego procesora. Ponieważ AMD Ryzen 3 1300X ma stosunkowo wysokie bazowe częstotliwość, zyskujemy maksymalnie 400 MHz, zatem w najlepszym wypadku około 10% wydajność. Przynajmniej drugie tyle mogą dorzucić odpowiednie pamięci, dlatego gra zdecydowanie jest warta świeczki, co udowodnił R3 1200 @3900 MHz połączony z DDR4-3200 CL14. Wówczas zyskujemy wydajność bliską Intel Core i5-6400. Jeśli natomiast chodzi o pobór energii, to dopóki nie podkręcamy jest naprawdę bardzo niski, aczkolwiek po podbiciu taktowania i napięcia, wyraźnie wzrasta. Plusem AMD Ryzen 3 1300X jest natomiast lutowany IHS oraz porządny system chłodzenia, które razem zapewniają stosunkowo niskie temperatury.

AMD Ryzen 3 1300X jest dokładnie 100 złotych droższy od Ryzen 3 1200 (~480 złotych), które co warto wyraźnie podkreślić, różnią się wyłącznie taktowaniami. Dopłacając około 20% zyskujemy 10-12% wydajności, dlatego opłacalność takiego zakupu jest niewielka... Chyba, że zamierzamy zainstalować Ryzen 3 1300X na taniej płycie głównej z chipsetem A320, które nie pozwalają podkręcać, ale obsługują pamięci DDR4-3200. Wtedy zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w szybszy procesor, zamiast w droższą płytę główną, chociaż jakby nie patrzeć końcowa cena zestawów wyjdzie podobna. Dlatego jeśli chcecie podkręcać, to zdecydowanie bardziej opłacalnym wyborem będzie AMD Ryzen 3 1200, osiągający zbliżone taktowanie (wszystko zresztą zależy od sztuki), doprawiony szybkimi pamięciami DDR4 na płycie B350.

Wszystkie wykresy wydajności w grach i programach, wyniki OC, pobór mocy i temperatury oraz więcej naszego biadolenia znajdziecie tutaj:
https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_3_1300x_blizej_core_i3_czy_core_i5

#purepc #pcmasterrace #komputery #hardware #amd #ryzen
PurePCpl - Test procesora AMD Ryzen 3 1300X - Bliżej Core i3 czy Core i5?
Cześć i cz...

źródło: comment_yX48Ms8RzxsJJoRs9TqRPzHIw9PlPQXZ.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ZmutowanaFrytkownica: Albo po prostu brak obycia kometującego w poruszanym temacie. ( ͡º ͜ʖ͡º) Silnik Wiedźmina 3 ma problem z Ryzenami, bo powstawał na długo przed ich premierą. Jest to wyraźnie widoczne w miejscach procesorowych i nie jest żądną tajemnicą czy czymś nowym. Ani w polskim, ani w angielskim internecie. Kwestia była nie raz poruszana na Mirko czy w komentarzach pod testami, co potwierdzali zwykli gracze
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: Jaki problem z Ryzenami? Skoro jest problem z Ryzenami w W3, to pewnie wyższe półki też mają z tym problem. Tutaj żadnego nie widzę, za mało "procesorowe" miejsce? Jeśli to nie jest tajemnica, to bym z chęcią zobaczył to "procesorowe miejsce", którego używacie do benchmarków, najlepiej z filmikiem w trakcie takiego jednego.

Jeszcze to p--------o o pamięciach. Różnica cenowa między takim 2133Mhz a 3000Mhz to są grosze. To, że
Amasugiru - @PurePC_pl: Jaki problem z Ryzenami? Skoro jest problem z Ryzenami w W3, ...
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: raczej brak obycia testujących w poruszanym temacie ( ͡° ʖ̯ ͡°) jakoś ja nie mam żadnego problemu z ryzenem w wiedżminie 3 i u mnie ryzen 1600 ma lepsze wyniki niż 2500k podkręcony
  • Odpowiedz
@Amasugiru: @PurePC_pl: zresztą wyniki np takiego ryzena 1700 to jest kopiuj wklej z 08.04 ( ͡° ʖ̯ ͡°) przecież przez ten czas wyszły nowe sterowniki, aktualizacje biosu itp itd która wpłynęła na sytuację czy nawet updatey samego windowsa którego poprawiły stabilność i działanie platform opartych o ryzena
  • Odpowiedz
@Amasugiru: no luz, nie dziwię się że w takim razie kupować muszą, przecież większość wyników jest taka sama jak sprzed 4 miesięcy, nawet przetestować się nie chce znowu, po co takie artykuły wrzucać w takim razie jak przecież przez 4 miesiące sytuacja się zmieniła sporo, i nie tylko w rotr?
  • Odpowiedz
@Amasugiru: zresztą sama prezentacja wyniku to jest żenada, 10 lat temu wykresik był fajny, no ale qwa mamy 2017 rok, gry są tak rozbudowane że w jednej lokacji fpsy mogą się wachać jak powalone tj przejdziesz 2 kroczki 80 fps a przejdziesz kolejne 2 kroczki i 50 fps albo spadek do 40 na 0.1 sekundy itp itd i ma to wszystko wpływ na wynik, dlatego przydałby się co najmniej wykres
  • Odpowiedz
ani w angielskim internecie


@PurePC_pl: niestety ale to jest nowość i anomalia występująca tylko u was, pokażcie mi wyniki z angielskiego internetu czy konkurencji gdzie ryzen 5 1600 traci 20 fps do 7600k w novigradzie czy 1700 ponad 40 do 7700k

równie duża jak nie większa liczba graczy i czytelników potwierdzała że problemu jakiegokolwiek nie ma na ryzenie i wyniki ma zupełnie inne niż wasze psuedotesty
  • Odpowiedz
Dlaczego więc tak stare gry umieszczacie w swojej procedurze testowej?


@panczekolady: Ale RAM już weźmiemy 2133 i powiemy, że to z powodu kosztów. Nie ma to nic wspólnego z faktem, że Intele nie obsługują wyższych taktów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jebie mi sponsorowaniem jak gównem z toj toja.
  • Odpowiedz
@PurePC_pl Śmiesznie wyglądają wyniki porównując do innych redakcji i kanałów, trochę jak walka wszyscy vs purepc. Rozumiem, że inne miejsca testowe itp, ale różnice sięgające kilkudziesięciu % to zdecydowana przesada i jest to mocno podejrzane.
  • Odpowiedz
@panczekolady: W momencie, gdy trafiła do procedury testowej była grą świeżą, niezmiernie popularną i bardzo dobrze obciążająca zarówno procesory, jak i karty graficzne. Sama procedura zaś tworzona jest nie pod określony test (co by było stronnicze i miało małe wartości praktyczne dla użytkowników), a na dłuższy okres. Czas obecnej jednak dobiega końca (bo pewien rozdział premier konsumenckich od AMD i Intela został ukończony) i możecie spodziewać się tu sporych zmian.

@Khaine: Nie. Ani Intel, ani AMD nie są tacy świetni i kochani, jak to się użytkownikom (wiernym fanom?) wydaje. Zarówno kontakty z jedną, jak i drugą firmą bywają problematyczne. Zwłaszcza, gdy jako PPC nie wykonuje się "próśb" tak chętnie jak świeże i małe portale/blogi/vlogi. Aktualnie jednak kontakty zarówno z jednym, jak i drugim obozem są normalne. Wbrew temu to myśli sporo mirków, ot - wystarczy zapytać zamiast się domyślać i snuć teorie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do RAMów - kwestia poruszana była nie raz, dodatkowe testy z szybszymi modułami przecież były robione.
  • Odpowiedz