Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
szukałem ostatnio informacji o chwilówkach. Zainspirowały mnie do tego spamerskie reklamy, które dostaję na maila. Potem trafiłem na fora, na których ludzie próbowali uzyskać porady gdzie i jak wziąć chwilówkę bez BIK i formalności. Nie sądziłem, że skala lekkomyślności jest tak duża, a ludzie tak po prostu sobie biorą. Potem zalegają ze spłatą, rolują długi i pojawiają się problemy.
Co myślicie o całym tym biznesie?

Obserwuj #finansepodlupa - będę wdzięczny za wsparcie.
Artykuł o chwilówkach

#finanse #neuropa #4konserwy #ekonomia #pieniadze #gospodarka #polska #prawo
  • 18
  • Odpowiedz
@bartez_94: No podpisują, a potem spotykają się z konsekwencjami, które w wielu przypadkach (same wpisy na forach) są opłakane i aż włosy stają dęba jak się czyta opowieści dłużników.
  • Odpowiedz
@Lavie: Tak, piszę o tym w tekście. Likwidacja tego biznesu spowodowałaby zapewne zejście tych ludzi do szarej strefy i pożyczki u mafii, co kończyłoby się w wiadomy sposób.
  • Odpowiedz
@ebrio1566 bo powinno się od gimnazjum uczyć finansów i o takich rzeczach opowiadać a u nas wiedza ekonomiczna jest znikoma, a kto był w odpowiednim czasie z wiedzą i kasa ma świetny biznes na niekumatych i latwowiernych
  • Odpowiedz
@ebrio1566: Ludzie kasę potrzebują, a banki na niektórych się wypinają. Spróbuj wziąć kredyt posiadając zlecenie, umowę tymczasową, zasiłki, alimenty lub np. rentę czasową. banki takich spuszczą na drzewo (w większości), a nowy TV, czy inne dobro samo się nie kupi. Pomijam komornika na plecach.
Ludzie nie umieją oszczędzać, przez co najlepszym rozwiązaniem dla nich wydają się kredyty/pożyczki/chwilówki.
W szkole powinien być przedmiot lub zajęcia z planowania budżetu i oszczędzaniu pieniędzy,
  • Odpowiedz
@ebrio1566 przykre też jest to że nie ma nad tym zbyt dobrej kontroli bo ja idąc do lekarza nie będę się na czymś znał i liczę na fachową pomoc, bankier powinien też robić wszystko czytelnie ale przepisy są jakie są, kilkanaście stron umowy i regulaminów i ktoś kto się nie zna ufa i często na coś wpada, a nie powinien
  • Odpowiedz
@ebrio1566: Dobry artykuł.

Nie rozumiem ludzi, nawet tych biednych, którzy ciągną do chwilówek. Zakładając, że pracują oni nawet na minimalnej, bardziej opłacalna jest linia kredytowa w banku, w którym mają konto. No ale to wymaga poszukania informacji, wizyty w banku, a tak pyk bez BIK i masz kasę w ręku... straszne lenistwo intelektualne.

Co innego, jeśli pracują na czarno/w ogóle.
  • Odpowiedz
@ebrio1566: Sam na początku swoich "biznesów" musiałem skorzystać z takiej formy. Różnica była tylko taka że dobrze zdawałem sobie sprawę, że oddam prawie dwa razy więcej niż pożyczyłem. Natomiast z tego co widzę branża pożyczek poza bankowych idzie w dobrym kierunku tj. W miarę czytelne oznaczanie kosztów, oznajmianie ile się pożycza ile trzeba będzie oddać itp.
  • Odpowiedz
@bartez_94: Ciekawe porównanie bankiera i lekarza. Jest w tym sporo prawdy, bo jak wiesz... lekarz pomoże, bankier niekoniecznie. Myślę, że to bierze się głównie z faktu, że lekarz nie dostaje prowizji od sprzedaży :p
  • Odpowiedz
Likwidacja tego biznesu spowodowałaby zapewne zejście tych ludzi do szarej strefy i pożyczki u mafii, co kończyłoby się w wiadomy sposób.


@ebrio1566: Co ciekawe niektóre legalnie działające firmy z tej branży też wykorzystują tzw. "koksów" to osobistego odzyskiwania pieniędzy.
  • Odpowiedz