Wpis z mikrobloga

Kupiłem przedmiot na allegro. Okazał się niezgodny z opisem, w dodatku uszkodzony, że nie da się jego używać. Mam też podejrzenia co do jego oryginalności. Wysłałem zdjęcia do Samsunga w celu weryfikacji. Na podstawie zdjęć, mimo, że szczegółowych nie są w wstanie stwierdzić. Jeśli mi zależy mogę do nich wysłać przedmiot w celu identyfikacji. Sprzedawczyni po wysłaniu zdjęć, wypiera się przedmiotu twierdząc, że wysłała inny, doustny, a ja uszkodziłem i chcę tylko wyłudzić kasę. Zamiezam wysłać pismo, za powierzeniem odbioru, z tytułu reklamacji z rękojmi. Jak nie będzie odzewu to wtedy iść na policję ze względu na oszustwo. Tylko nie wiem czy teraz muszę wysłać również przedmiot? Bo byłbym też zainteresowany wysłaniem jego do Samsunga, gdyby się okazało, że podróbka to by się chyba tym też zajęli. Akurat tym razem nie opłaciłem karta lecz blikiem przez PayU. Wtedy byłoby łatwiej odzyskać kasę.:-

#allegro #elektronika #prawo #oszustwo #kiciopyta
  • 17
  • Odpowiedz
Musisz wysłac przedmiot bo jeżeli korzystasz z rękojmi i odstępujesz od umowy to strony zwracają sobie wzajemnie świadczenia (Ty przedmiot, ona kasę). Jeżeli nie przyjmie wysyłki to ustaw tak kuriera/poczte zeby przesyłka z adnotacją wróciła z powrotem do Ciebie. Wszelkie koszty wysyłki pokryje w pozniejszym etapie procesu sprzedawca (#!$%@? od tego czy wykorzystanie instytucji rękojmi jest sluszne ale ufam ze tak). Zastanowic się tez warto nad powodztwem cywilnym, bo w takich sprawach
  • Odpowiedz
  • 0
@Fobiczek ok, dzięki, tak zrobię Takie miałem przypuszczenie, lecz wolałem się upewnić. Zastanawiałem się nad procesem cywilnym albo pójściem na policję skorzystaniem z programu ochrony kupujących, lecz wtedy chyba tylko połowę się odzyska. Kwota nie jest duża, więc skierować może najpierw sprawę do e-sądu?

@Wychwalany Jest zawarte pytanie, nie na końcu lecz jest.
  • Odpowiedz
  • 0
@leoha no w sumie nie wiem, może mi klawiatura w telefonie tak poprawiła. Pisałem szybko na przerwie w pracy i nie przeczytałem przed wystawieniem. Pewnie sam bym to poprawił. Wybacz

@Jarek_P kartę pamięci microSD Samsung Evo+ 64gb.
  • Odpowiedz
  • 0
@Fobiczek uważam, że słusznie wykorzystałem instytucje rękojmi. Tak też po zapoznaniu się z całą sytuacją w sporze poradził administrator Allegro, a także policjant. Dostosowałem się do rad i wysłałem list reklamacyjny wraz z przedmiotem, dobrze zabezpieczony. Powołałem się tam na art. 556 Kodeksu Cywilnego. Śledziłem list i widzę, że pojawił się wpis-nieudane nieudane doręczenie-zwrot do nadawcy. Uważam więc, że odmówiła odbioru, więc z taką adnotacja dostanę list z powrotem. Teraz poczekam aż
  • Odpowiedz
  • 0
@Fobiczek ok, dzięki za pomoc. Zdaję sobie sprawę, że sąd to ostateczność. Ale chyba mi nic innego nie pozostaje. Sprzedawczyni twierdzi, że to moja wina, to nie jej karta, ona wysłała inną i tylko chce wyłudzić od niej kasę. Sądu się nie boi, tak stwierdziła w kontakcie. Najpierw kontaktowałem się telefonicznie, potem mailowo, na końcu jedynie przez spór na Allegro. Od miesiąca milczy. Nawet na wezwania allegro nie odpowiada.
  • Odpowiedz
  • 0
@Fobiczek no nie za dużą, bo z przesyłką 74 zł. W imię zasad mogę się sądzić, nie lubię oszustwa. Tylko żeby nie okazało się to nieopłacalne. A e-sąd? Oni chyba zajmują się mniejszymi kwotami. Czytałem, że ludzie o 50 zł się sądzą, wygrywają, więc można. Tylko potrzeba czasu.
  • Odpowiedz
@browarPL: Nie miałem jeszcze styczności z esądem więc nie będę się wypowiadał :P Ale chętnie Ci pomogę jak bedziesz mial jakis problem. No ostatnio miałem sprawę związaną z rękojmią o część samochodową za 2,5 tyś i nie zdecydował się moj znajomy na pozew cywilny ( ͡º ͜ʖ͡º) Możesz jeszcze spróbować z policją, a jezeli decydujesz się juz na sąd to faktycznie lepiej z esądu skorzystać niz
  • Odpowiedz
  • 0
@Fobiczek ok, szkoda. Czytałem trochę o e sądzie, od założenia konta, poprzez złożenie pozwu itd. Z tym, że tam trzeba podać PESEL pozwanego, którego oczywiście nie znam. Też , że dobrym wyborem to byłoby. Super, wielkie dzięki;-) Czyli jesteś obeznany w temacie ;-) Najpierw pójdę właśnie na policję tylko jak przyjdzie list że zwrotu. Zgodnie z tym co mówił policjant w takim przypadku jest oszustwo. A potem chyba skorzystam z pok Allegro.
  • Odpowiedz