Wpis z mikrobloga

UCzy ktoś z was zamawiał albo korzystał z poniższego zestawu do warzenia piwa :

http://twojbrowar.pl/pl/zestawy-piwowarskie/861-jestem-piwowarem-browar-domowy.html#/30-zestaw_surowcow-prawdziwe_pszeniczne

Wydaje się być kompletny. Planuję dobrać do niego jedynie zaworek sprężynowy do rozlewania piwa, no i oczywiście zaopatrzyc się w garnek oraz butelki.

Jakieś opinie? Za/przeciw? Czy w zestawie są od razu drozdze?

Planuję uwarzyć polskie pszeniczne wg ich receptury - ktoś próbował? Może chciałby podzielić się wrażeniami?

#piwowarstwo #piwo
  • 14
@andriyj: Raz - warto przeczytać opis. Jest nawet o drożdżach.
Dwa - sprawdź sobie czy osobno nie będzie taniej. Może się okazać, że łyżkę masz, sraczwężyk planujesz wykonać samodzielnie, bo taniej, a może nawet znajdziesz w domu termometr (np. cyfrowy).
Za chwilę też ci napiszą, że Greta to gówno i lepiej doinwestować w kapslownicę stołową (bojówka Grifo HD).
@HeadH: Nie idę w hurt, raczej dla siebie, jak się wkrece to będę inwestował dalej.

Chłodzenie w wannie z wymianą wody jest bardzo uciążliwe? Żeby zrobić tak ze 2-3 pierwsze warki?

Narazie mam do wydania 300zl, a musze do zestawu dokupić zaworek sprężynowy i doliczyć przesyłkę, więc nie chce chwilowo inwestować w chłodnicę.

I jak możesz to pochwal sie który zestaw surowców wybrałeś i czy smakowało. ;) Z góry dzięki.
@andriyj: Chłodzenie w wannie to katorga, ale się da. Zrób jedną warkę i sam oceń czy chce Ci się tak bawić, mam gdzieś w zakładkach instrukcję jak zrobiić chłodnicę po kosztach, jakieś 120 zł za lepszy efekt niż kupna w tej kategori cenowej. Jak będziesz chciał to odezwij się na pw. Ja robiłem pale ale, wyszło całkiem niezłe jak na pierwsze warzenie, rodzina i znajomi też chwalili.;)
@andriyj: tak, poza tym bedzie kompetny do podstawowych zadań. Jak uważysz pierszą warkę i stwierdzisz że to zabawa dla Ciebie, to sam będziesz wiedzieć co Ci brakuje i w co dalej zainwestować. Nie ma górnej granicy inwestycji w browar domowy ale to wystarczy na początek ( ͡ ͜ʖ ͡)
@HeadH: mam dostęp do wody ze studni głębinowej, nie mierzyłem jej temperatury, ale na pewno sporo mniej niż z sieci wodociągowej, więc wydajność powinna być lepsza :) do tego koszt praktycznie zerowy, więc może nie będzie to tak uciążliwe :)

swoją drogą - nie było żadnego problemu z wystartowaniem drożdży? czy lepiej zamówić sobie profilaktycznie jakies US-05 czy US-04, żeby nie było niespodzianki w trakcie?
@andriyj: dodatkowe drożdże mozesz dokupić. Na pierwsza warke ten komplet moze byc, ale przydałby sie wężyk silikonowy. Chociaż ja składałem oddzielnie i przy drugim zamówieniu dokupiłem np łyżkę (przy pierwszej użyłem zwykłej z kuchni).
Chemię kupisz w sklepie zwykłym taniej, bo przyda sie oxi
@andriyj: pierwsze warki spokojnie oblecisz bez chłodnicy, albo na wannie, albo po prostu odstawić wiadro na noc, żeby ostygło. Robiłem tak z 15 warek i wszyscy przeżyli.

Zestaw jest spoko, będziesz zadowolony. Ale dwie rzeczy - KONIECZNIE zaopatrz się w rurkę do rozlewu (aka. rurkę z zaworem grawitacyjnym) i polecam też kupić sprej do dezynfekcji Desprej, jest bardzo wygodny i usprawnia pracę, szczególnie przy butelkowaniu.

Jak się wkręcisz to będziesz rozbudowywał
@andriyj
Wcześniej miałem kapslownice eterna i była zajebista. Teraz mam grete i żałuje każdej złotówki wydanej na ten badziew. Nie łapie wszystkich butelek i muszę sobie pomagać kapslownicą młotkową, a mogłem kupić eterne 2 raz ehhh :(
Warto mieć kapslownice młotkową w zapasie- koszt 15 a może uratować życie :)

Pierwsze warki też robiłem bez chłodnicy i było dobrze. (jak ci się spodoba ten sport to dokupisz)
Do dzisiaj nie korzystam z
@andriyj: Ja ostatnio robiłem swoją pierwszą warkę właśnie chłodząc w wannie. Rzeczywiście jeśli tylko włożysz i będziesz czekał to efekty są mizerne, ale jeśli lekko otworzysz korek wanny i równocześnie odkręcisz wode przez prysznic, tak żeby strumień omywał garnek, to daje rade. Chodzi o to żeby wymusić jakoś cyrkulacje wody w wannie. Całkiem szybko da się w ten sposób zbić temperature.