Wpis z mikrobloga

i pojawiają się pierwsze perturbacje związane z odszkodowaniem za uszkodzony #rower #szosa. uderzenie poszło w tylny trójkąt, wizualnie są ślady, czy jest coś więcej to nie wiem, rama według mnie prześwietlona nie została. facet z ubezpieczalni już się wymiguje i mówi że jeżeli trójkąt nie jest wykrzywiony/zaburzona geometria to wypłacą mi tylko część pieniędzy (tak to zrozumiałem) i on się jeszcze skontaktuje z jakimiś swoimi serwisami. a moim argumentem jest to że domagam się by przywrócić mi stan roweru sprzed wypadku, nawet jeżeli są to rysy. na ekspertyzie z serwisu gdzie kupowałem rower napisali że tylny trójkąt w ramie jest porysowany i koszt nowej ramy to xxxx zł. a jak to wygląda od strony prawnej? czy właśnie mogą wypłacić część i zaniechać te rysy czy muszą zagwarantować mi nową ramę #prawo
  • 11
@piteerowsky: Carbon czy alu?
Ja bym się skontaktował z dystrybutorem, czy mają jakieś zalecenie, że rama po takim strzale musi być wymieniona.
Z carbonem nie powinno tp być problemem, bo uszkodzeń nie widać często na pierwszy rzut oka. Alu też może mieć mikropęknięcia.
@niemieczargentyny: alu, facet sam powiedział że w przypadku carbonu to by było oczywiste, ale prawdą również jest to że aluminium może mieć mikropęknięcia. sprawa wygląda tak że to ja jestem poszkodowany i wszystko idzie z oc sprawcy (kierowcy), także ja bym się nie obraził za pieniądze na nową ramę i robociznę w serwisie, a tak powinno być a oni będą się wymigiwać, dlatego chciałbym wiedzieć czy prawnie mi przysługuje przywrócenie roweru
@piteerowsky: Elo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mireczkowi należy się rower w takim stanie, w jakim był przed zdarzeniem, jeśli naprawa jest możliwa ( na rowerach się nie znamy ( ͡° ʖ̯ ͡°) ), to ciśniesz ich, bo należy Ci się to zgodnie z prawem (ewentualnie rekompensata finansowa). W tym przypadku dobrze kombinuje @niemieczargentyny, bo jeśli jest takie zalecenie, to ubezpieczyciel nie ma
są rysy na ramie, a ja jestem poszkodowany to czy przysługuje mi nowa rama


@piteerowsky: rzeczoznawca był z TU. weź innego, swojego. zapłać mu, może on będzie wiedział czy nowa rama czy nie. potem domagaj się też zwrotu za rzeczoznawce.
możesz napisać jaką stłuczkę miałeś albo linka podać jak już pisałeś?
@piteerowsky: prawo stanowi tak, jak napisałem Mireczku, podstawą jest tutaj KC :

Art. 363. § 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania