Wpis z mikrobloga

Są jakieś wydajne i sensowne przepływowe podgrzewacze wody na 230V? Sprawa wygląda tak, że po remoncie łazienki, gdzie wywaliłem kabinę i wstawiłem wannę, obecny bojler elektryczny nie sprawdza się z uwagi na mizerną pojemność 80 litrów. Szukam zatem czegoś, co będzie w stanie elegancko nalać wannę wody i nie zużyć przy tym ogromu prądu. W mieszkaniu i w całej kamienicy nie ma prądu trójfazowego, więc w grę wchodzi tylko 230V. W domu mam zmywarkę, więc zapotrzebowanie na wodę nie jest jakieś wielkie. Aktualnie bojler jest cały czas włączony, bo zapotrzebowanie na wodę jest przez cały dzień, a nie bawię się w wyłączanie na noc XD oczywiście przepływowy byłby w tej kwestii lepszy, ale bojler był już, jak się wprowadzałem, więc go zostawiłem. Szukam jakiegoś sprawdzonego i polecanego podgrzewacza. Ktoś coś?

#prad #elektryka #majsterkowanie #remont #hydraulika
pogop - Są jakieś wydajne i sensowne przepływowe podgrzewacze wody na 230V? Sprawa wy...

źródło: comment_cfZjWXr1WjWUFGqWz6GqYX3rtOgV8gGM.jpg

Pobierz
  • 29
@pogop: żeby podgrzać wodę potrzeba dużo energii
weż pod uwagę, że takie 230V ciągną sporo prądu, więc i kabelek tam musi być grubszy niż standardowy.
przy 4,4KW potrzebujesz już przyłącze stałe - instalacja przynajmniej 2,5mm2, bezpiecznik 20A tylko na podgrzewacz i efektywny przepływ maksymalny to jakieś 2,5l/min
@zalogowany_jako: nie leję, zazwyczaj tylko prysznic, ale chciałbym mieć komfort nalania ciepłej wody do wanny - aktualnie rachunki to jakieś 300 zł na dwa miesiące, a w domu mam wszystko na prąd, oświetlenie w ledach.
Szukam zatem czegoś, co będzie w stanie elegancko nalać wannę wody i nie zużyć przy tym ogromu prądu.


@pogop: Gościu to jest czysta fizyka, do podgrzania litra wody od temperatury początkowej do zadanej potrzebujesz określonej ilości energii, sprawność każdego tego typu urządzenia możesz spokojnie przyjąć jako blistką 100% - to jest prosta grzałka.
@darek-jg: no niby jest to jakieś rozwiązanie, ale na dłuższą metę kiepskie, bo zapewne bym ciągle zapominał o obniżaniu temp, po nalaniu wody, a to by się odbiło na rachunkach bardzo boleśnie.
@pogop: Jeśli chcesz ogrzewacz przepływowy, który będzie w stanie w sensownym czasie napełnić wannę (tzn. przynajmniej na tyle szybko, żeby woda, która już w niej jest, nie wystygła zanim skończysz napełnianie...), to w grę wchodzi wyłącznie coś o mocy >18 kW, a do takiego potrzeba instalacji trójfazowej i odpowiednio dużego przydziału mocy.
Przy instalacji jednofazowej w bloku/kamienicy można zamontować coś niewielkiego jednofazowego, raczej nie więcej niż 4 kW ale taki nadaje
@pogop: Jak napisał @michcio, podgrzewacze przepływowe wody przeznaczone dla zasilania całego domu/mieszkania nie bez powodu mają moc użytkową w okolicach 18kW i większą - po prostu tyle jest potrzebne. Jednofazowy możesz założyć co najwyżej do umywalki. A napełnienie wanny z takiego gówniarza w zimie może się w ogóle nie udać, woda szybciej będzie stygnąć niż będziesz dolewał gorącą.
@pogop: przepływowo NIE DA SIĘ ogrzać wody nadającej się do prysznica czy napełniania wanny z 1f 230v. Najmocniejsze przepływowe 1f to jakieś 4kW (co i tak wymaga wykonania oddzielnego przyłącza i bezpiecznika dla takiego podgrzewacza), a to wystarcza LEDWO do małego strumyczka z kranu do umycia rąk, czasem się takie spotyka na stacjach benzynowych itp. - ogólna marność. Jakbyś miał tym wannę napełniać - to szybciej by ci wystygło co nalałeś