Wpis z mikrobloga

Mirki pierwszy raz o coś zapytam otwarcie tu bo mam mały problem. Poczytałem już fora prawne ale jest to ujęte nie do końca jednoznacznie i po wyjściu ostatecznym (przekazanie sprawy do sądu) chciałbym być pewien co zrobić. Sprawa ma się tak: jestem współwłaścicielem działki. Na początku było 4 właścicieli, teraz jest 3 bo jeden z pozostałych wykupił 25%. Czy ten który posiada 50% może zakazać pozostałym współwłaścicielom jakichkowiek, oczywiscie legalnych działań na takiej działce ? #prawo
  • 10
@Purple: nie udzielę Ci odpowiedzi innej niż ogólna, bo prawo w tym zakresie nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Zależy jak orzekł by sąd, ale moim zdaniem nie może tak zrobić
Art. 206. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
@Purple: takich rzeczy raczej nie moze Ci zabronić, w kodeksie cywilnym jest to dokładnie uregulowane jak wyglada sprawa gdy jest współwłasność i jakie czynności można wykonywać. Proponuje poczytać o tym na necie.
@Purple: Próbuję powiedzieć, że przytoczony przez @Magatow przepis 206 k.c. pozwala ci żądać na drodze sądowej dopuszczenia do współposiadania (w tym wypadku polegającego na cumowaniu). Twoje prawo podlega ochronie, więc ty możesz w razie potrzeby składać pozew. Współwłaściciel nie może żądać ustanowienia przez sąd zakazu względem innego współwłaściciela - nie ma takiej podstawy prawnej. Może działać tylko poprzez fakty dokonane - na przykład w przypadku mieszkania poprzez wymianę zamków w drzwiach.