Wpis z mikrobloga

Jesteśmy w złotych czasach polskiej piłki nożnej, odkąd w ogóle ona powstała, mam świadomość, że to się skończy prędzej niż później i to mnie bardzo boli bo co potem? Mamy genialnego kapitana, najlepszego w historii, znakomitych bramkarzy i całą reszte drużyny, bardzo zgrany kolektyw no i tym bardziej mnie do tej pory boli ten karny Błaszczykowskiego, o orłach Górskiego mówi się do tej pory przez srebro 40 lat temu na MŚ. No a teraz pomimo tego, że mamy lepszą drużynę to historia już tak nie zapamięta tych chłopaków, cieszy mnie, że mogę być tego świadkiem tego jak ta drużyna powstawała a teraz jest w stanie wygrać z każdym, co ja bym dał za złoto na tych MŚ, tydzień bym chyba płakał, no a czasu mało bo filary tej drużyny są starsze niż młodsze a kolejna taka reprezentacja to już pewnie będzie nie za naszego życia, szkoda...

#pilkanozna #reprezentacja #bolimnieto #zalesie
  • 18
Jesteśmy w złotych czasach polskiej piłki nożnej, odkąd w ogóle ona powstała,


@mar1in: no właśnie nie jesteśmy bo dekada 72-82 zawiesiła wysoko poprzeczkę, zwłaszcza, że tam była nie tylko 11-stka dobrych zawodników, ale cała spora grupa.

Aczkolwiek mamy najlepszą kadrę od dobrych kilku dekad, więc liczę, że uda się dobrze zaprezentować w Rosji i dotrzeć np. do ćwierćfinału. O wyżej na razie nie myślę, bo turnieje mają to do siebie, że
@mar1in: Poplynąles grubo.

Póki co nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że jesteśmy mocniejsi mocniejsi niż w okresie '72-'86.

Wtedy w nieoficjalnych rankingach krecilismy się wokół podium, a pojedynki z Argentyną, Włochami, Francją czy Holandią kończyły się raz zwycięstwem jednych, raz drugich.

Kadra Nawalki jest spoko, ale poza wygraną z Niemcami z nikim mocnym jeszcze nie wygraliśmy. I też nie przegraliśmy, to druga strona medalu.
@inspektor_erektor: właśnie chciałem to napisać, ze względu na czasy teraz trzeba osiągnąć duuuużo wyższy poziom niż wtedy żeby coś znaczyć, nie będę rzucał banałami, że ta reprezentacja by rozjechała tamtą bo to wiadome, teraz się inaczej gra w piłkę i zawodnicy to atleci, patrząc przez pryzmat konkurencji i czasów to w latach 72-86 byliśmy groźną drużyną która była w stanie napsuć rywalą krwi, ale dzisiaj mamy zgrany kolektyw który jest w
@wujek_piotr: no ok, a teraz ambicje medalowe na każdym turnieju mają Brazylia, Hiszpania, Niemcy, Anglia, Portugalia, Argentyna, Holandia, Francja i Włochy. Do tego są nieprzewidywalne ekipy typu Kolumbia, Urugwaj, Chile, Belgia, Rosja, USA czy Meksyk które mogą daleko zajść. Globalny poziom piłki jest dużo wyższy niż wtedy i przez to też nie można porównywać kadry Nawałki do tej Górskiego czy Gmocha.
@inspektor_erektor: Ale tak w sumie, czy to wiele zmienia? Było może i mniej drużyn, ale...
ZSRR było mocniejsze niż każda z powstałych republik z osobna.
Jugosławia - podobnie.
Czechosłowacja razem stanowiła dużo mocniejszą ekipę.
Belgia była wtedy może jeszcze lepsza niż teraz (ceulemans, van himst, sprawdź nazwiska), a jeśli gorsza to niewiele.
RFN na wchłonięciu NRD zyskali niewiele, a ci drudzy stanowili też solidną ekipę.
Meksyk czy Urugwaj wtedy również były
@inspektor_erektor: nie zgadzam się z tym, że kiedyś było łatwiej. Może między tymi reprezentacjami najlepszymi a najsłabszymi była większa różnica, ale chętnych do medali zawsze było mnóstwo, zarówno wtedy jak i teraz.

Wystarczy zresztą zobaczyć kto wtedy zdobywał medale:
1970: Brazylia, Włochy, RFN
1974: RFN, Holandia, POLSKA,
1978: Argentyna, Holandia, Brazylia,
1982: Włochy, RFN, POLSKA

Tylko Polska potrafiła się wybić z drużyn, które nie miały aż tak aspiracji medalowych. W dodatku
a jak w 1/4 wpadniemy na Hiszpanię, Brazylię, Francję czy Niemcy to nasi faworytem nie będą


@salvador_w_dali: ja bym z tym Niemcami tak nie przesadzał, są coraz słabsi. Wprawdzie wygrali z nami rewanż w eliminacjach ale widać było że przez około godzinę grali z pełnymi gaciami. Z innymi bardzo chętnie bym zobaczył jakby Polska zagrała: Francja, Hiszpania, Włochy a z Brazylią to marzenie każdego. Tu Boniek daje dupy bo nie załatwia
ja bym z tym Niemcami tak nie przesadzał, są coraz słabsi.


@rbk17: ale nadal dużo lepsi jeżeli chodzi o skład niż nasza kadra. Aczkolwiek to racja, że pewnie trochę w ostatnich latach stracili na sile

Tu Boniek daje dupy bo nie załatwia nam towarzyskich z silnymi rywalami.


@rbk17: dba o ranking FIFA :)