Wpis z mikrobloga

Pismo Święte na swoich kartach przypominało naszym dziadom ok. ~3000 lat temu o ważnej obserwacji w relacjach z drugim człowiekiem, przypomina dzisiaj i nam:

Kto się dotyka smoły, ten się pobrudzi,

a kto z pysznym przestaje - do niego się upodobni.


Czyli nic innego jak pierwsza forma powiedzenia znanego dziś jako: "z kim przestajesz, takim się stajesz" albo "jeśli wejdziesz między wrony musisz krakać jak i one".

Psychologowie udokumentowali to i opisali mniej więcej tak:

Psychologowie twierdzą, iż ludzie posiadają zdolność do mimikry, co z języka starogreckiego oznacza imitację i podobieństwo. Pojęcie to znajduje również swoje odzwierciedlenie w biologii, gdzie oznacza zdolność, jaką posiadają niektóre zwierzęta, polegającą na przybieraniu zewnętrznych cech groźniejszych gatunków (na przykład kameleony). Ludzie posiadają tę zdolność już od momentu narodzenia, jednak przejawia się ona w nieco inny sposób. Noworodki płaczą, gdy słyszą płacz innych noworodków, zaś niemowlaki naśladują wyraz twarzy matki, z kolei dzieci trzy i czteroletnie odzwierciedlają proste ruchy ust i pokazywanie języka.

#ciekawostka

Efekt ten znalazł swoje odzwierciedlenie w filmie Woody’ego Allena pod tytułem „Zelig” (1983). Tytułowy bohater staje się dokładnie taki, jakie w danym momencie jest jego otoczenie, czyli w czasie, gdy przebywa obok ludzi szczupłych, sam staje się szczupły (i odwrotnie). Allenowi chodziło jednak o pokazanie ludzkiego konformizmu, lecz prawdopodobnie nieświadomie zobrazował teorię Zajonca, który jako pierwszy zwrócił na to uwagę w latach 80. XX wieku. ź

#bogjestpraktyczny <- zapraszam do obserwowania
#chrzescijanstwo #wiara #biblia
ProjektZ - Pismo Święte na swoich kartach przypominało naszym dziadom ok. ~3000 lat t...

źródło: comment_4yWMUKIPHJzLeWFtflS7IVs1QhDRyREi.jpg

Pobierz
  • 2
@ajron_men: dokładnie! Chociaż może kontrowersyjny z pierwszego rzutu okiem cytat, ale mądry i właśnie zasada wzajemności (reguła wzajemności >> wikipedia) to ładnie wyjaśnia, a doświadczenie popiera, że jak coś dostaniesz to masz wew. przymus odwzajemnienia. Fajnie, że zwróciłeś na to uwagę, pokrewne tematy.